Loading...
ChorobyCiałoUroda

Palce młotkowate – przyczyny powstawania krzywych palców u nóg

Problem palców młotkowatych

Palce młotkowate to termin używany w przypadku powstania zniekształcenia palców nóg. Zniekształcenie to dotyczy II palca stopy, który przez wzgląd na swój rozmiar podatny jest na deformacje. Skrzywienie to charakteryzuje się zgięciem palca w kierunku podeszwy stopy. Chodzi konkretnie o staw międzypaliczkowy. Schorzeniu temu często towarzyszą odciski oraz stany zapalne stawów.

Palce młotkowate możemy podzielić na dwie kategorie: korektywne lub utrwalone. O przypadłości korektywnej mówimy, kiedy istnieje możliwość wyprostowania palca siłowo. O utrwalonej deformacji palca, mówimy wówczas gdy nie da się go wyprostować, jest zgięty trwale.

Krzywe palce u nóg – objawy

Krzywe nogi, to nie jedynie skaza estetyczna. W początkowej fazie deformacja paliczka może być ciężka do zauważenia, ponieważ rozwija się powoli. Pierwszym objawem jest zniekształcenie palca i jego zagięcie w kierunku podeszwy stopy. Powoduje to otarcia skóry. Powstawanie nagniotków, modzeli i pęcherzyków jest kolejnym etapem. To one jako pierwsze wywołują ból i dyskomfort.

Z czasem pojawia się obrzęk, problem w poruszaniu palcami i ból, towarzyszący dotykowi. Nieleczone schorzenie stopniowo zaczyna się utrwalać i pogłębiać. Z czasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i mogą nawet utrudniać poruszanie się.

Krzywe palce u nóg – przyczyny powstawania

Główną przyczyną występowania zjawiska jest zły dobór obuwia. Palce, które najczęściej padają ofiarą tego zniekształcenia, są najdłuższymi ze wszystkich palców stóp. Zbyt małe lub zbyt krótkie obuwie wywołuje nienaturalny ucisk w obrębie stopy. Ten dyskomfort wywołuje instynktowne podkurczanie palców w stawach paliczkowych. Jest to szczególnie widoczne przy noszeniu butów na wysokim obcasie.

Poza niepoprawnie dobranym obuwiem możemy wyróżnić kilka innych przyczyn powstawania tej krzywizny palców. Kolejną z najczęstszych przyczyn powstawania palców młotkowatych jest nadmierne obciążenie stóp. Na ogół jest rezultatem nadwagi i otyłości.

Innym czynnikiem sprzyjającym genezie krzywych paliczków u nóg jest nieprawidłowe ułożenie stóp w trakcie chodzenia. Charakteryzuje się przenoszeniem ciężaru ciała na przednią część stopy. W rezultacie zachodzi odruchowe zginanie palców w stawie międzypaliczkowym.

Haluksy

Haluks to inaczej paluch koślawy. Schorzenie to obejmuje deformację całej stopy. Szczególnie rozpoznawalne przez skrzywienie dużego palca. Paluch wygina się w kierunku pozostałych paliczków, powodując na nie nacisk. Nacisk zaś jest przyczyną bezwolnego zaginania. Ta choroba zwyrodnieniowa również może powodować formowanie palców młotkowatych. Na haluksy i ich powstawanie wpływa głównie źle dobrane obuwie. Wymusza to nienaturalne ułożenie stopy oraz krzywienie palców u nóg. Na korekcję tego zniekształcenia polecane są specjalne wkładki korygujące na haluksy wykonane z silikonu.

Do pozostałych przyczyn deformacji młotkowatej palców zaliczamy m.in.:

  • wady anatomiczne,
  • urazy np. złamanie, obicie, otarcie,
  • przykurcz mięśnia brzuchatego łydki,
  • niestabilność więzadeł, mięśni oraz ścięgien,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • cukrzyca,
  • długotrwała praca związana z noszeniem dużych ciężarów.

Diagnoza

W celu zdiagnozowania udaj się do odpowiedniego specjalisty, lekarza ortopedy. Schorzenie jest bardzo charakterystyczne, lekarz po dokładnym obejrzeniu stopy, jest w stanie je rozpoznać niemal natychmiast.

Przy wyborze odpowiedniego specjalisty przychodzą nam z pomocą portale internetowe. Możemy na nich prześledzić opinie pacjentów na temat konkretnego lekarza. Należy przedtem sprawdzić wiarygodność strony, której chcemy użyć!

Aby określić stopień zaawansowania rozwoju deformacji, trzeba wykonać prześwietlenie RTG. Zdjęcie RTG. pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie ewentualnych zmian kostnych w obrębie badanych stawów. Tak przeprowadzone badania są podstawą do odpowiedniego dobrania leczenia.

Leczenie krzywych palców u nóg

Osoby z krzywymi palcami u stóp
Źródło: Pexels.com

Sposób leczenia skrzywienia palców, jakim jest palec młotkowaty, zależy od stopnia zaawansowania rozwoju odkształcenia. Na dobór leczenia wpływają też towarzyszące schorzeniu objawy. Kiedy zmiana nie utrudnia funkcjonowania i nie sprawia bólu, można wdrożyć leczenie zachowawcze.

  1. Odpowiednie obuwieTo najważniejszy punkt w początkowej fazie terapii objawów palców młotkowatych. Jak odpowiednio dobrać obuwie? Powinno ono posiadać szerokie noski. Sprawi to, że palce nie będą uciskane przez siebie wzajemnie. Wówczas ułożenie stopy nie wymusza ich nienaturalnego ułożenia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na obcas i podeszwę. Obcas powinien być możliwie najbardziej płaski, a podeszwa elastyczna i względnie gruba. Dobrze, gdy buty posiadają wkładki korygujące.
  2. Wkładki korygujące inaczej też wkładki ortopedyczne. Wymuszają one na stopie naturalną pozycję w czasie chodzenia. Wkładki korygujące skonstruowano tak, aby zmniejszyć nacisk ciała na stopy.
  3. Silikonowe osłony i ortezy na stawy. Przyniosą zdecydowaną ulgę stawom, na których zmiana jest widoczna i została wyeksponowana. Osłony te są alternatywą dla wkładek korygujących. Zapobiegają kolejnym otarciom stawu. Mają też za zadanie wspomagać odciążenie oraz naturalne ułożenie palca. Pomagają nie tylko w czasie chodzenia, ale także podczas snu. Warto ich używać nie tylko za dnia.
  4. Ćwiczenia na krzywe palce u nóg. Dobiera się je indywidualnie dla każdego pacjenta przez fizjoterapeutę. Rodzaj ćwiczeń jest zależny od stopnia zaawansowania zmiany w obrębie stawu.

Deformacje palców utrudniają chodzenie, poruszanie nimi jest niemożliwe. Może być konieczna operacja chirurgiczna.

  1. Małe zaawansowanie zmiany zwyrodnieniowej. Kiedy leczenie zachowawcze nie pomaga, a zmiana nie stała się jeszcze utrwalona. W takim przypadku zazwyczaj wykonuje się proste zabiegi chirurgiczne. Obejmują one ścięgna zginacza palca długiego lub krótkiego i torebki stawowej.
  2. Zaawansowana zmiana zwyrodnieniowa. Kiedy wygięcie palca jest trwałe i nie ma możliwości, aby nim poruszyć. W przypadku zmiany trwałej podejmuje się operacje chirurgiczne. Polegają one na usuwaniu powierzchni stawowych, które można zastąpić implantami. Podczas operacji zmieniane jest ułożenia palca do pozycji prawidłowej oraz wyrównanie ścięgna. Po wykonanym zabiegu nie jest konieczna hospitalizacja. Pacjent powinien stosować specjalistyczne obuwie ortopedyczne, które zapewni optymalne ułożenie i odciążenie stopy w czasie rekonwalescencji. Okres ten trwa około trzech miesięcy.

Profilaktyka zapobiegająca krzywym palcom u nóg

Od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Leczenie i operacja palca często bywają kosztowne. Profilaktyczne działania mogą zaoszczędzić nie tylko pieniądze. Pomijając oszczędności finansowe, ochronisz się przed niepotrzebnym bólem i strachem.

Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie i skarpety. Nie mogą być one ciasne w obwodzie ani długości! Palce powinny swobodnie spoczywać na podeszwie obuwia.

Dobrze zmienić klasyczne wkładki w butach na wkładki korygujące. Wbrew pozorom, nie służą one jedynie do leczenia już powstałych schorzeń. Dodatkowo wkładki korygujące pomogą utrzymać stopy w odpowiedniej pozycji podczas chodzenia. W ciągu dnia stopy powinny odpoczywać. Zaleca się co jakiś czas zdjąć buty na parę minut i rozmasować podeszwy stóp oraz palce. Wieczorem ponownie wskazane jest wykonać delikatny masaż rozluźniający mięśnie.

Rekomenduje się, aby po całym dniu chodzenia, na około kwadrans położyć się z nogami do góry. Kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić w ramach profilaktyki to moczyć stopy w ciepłej wodzie. Dla uprzyjemnienia sobie tej czynności można dodać do wody kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Szczególnie dbaj o utrzymanie mięśni, ścięgien i stawów w dobrej kondycji. Wesprą w tym proste ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stóp. Wystarczy poświęcić na nie zaledwie kilka minut dziennie, aby zapewnić całym stopom dobrą formę i zdrowie.

Podsumowanie

Palce młotkowate to schorzenie rozwijające się dyskretnie. Może powodować trwałe i bolesne zmiany w obrębie stawów palców stóp. Deformacja ta dzieli się na korektywną i trwałą. Objawia się przede wszystkim zagięciem II palca w kierunku podeszwy stopy. Kolejno stanami zapalnymi, obrzękami, odciskami i otarciami stawu. Zmiana w tym obszarze stawu może być wywołana przez szereg czynników. Wyróżnia się choroby, wady postawy, urazy czy nieodpowiednio dobrane obuwie, a nawet ciężką pracę fizyczną.

  1. Należy dbać o odpowiednią profilaktykę, aby zapobiegać ryzyku powstania tej przypadłości. Pozwoli to uniknąć kosztownych operacji palców i leczenia z nią związanym. W tym celu zaleca się pozwalać stopom na odpoczynek. Kolejno wykonywać masaże i ćwiczenia, a także dobrać odpowiednie obuwie i wkładki korygujące.
  2. Jeżeli zauważysz zmiany w wyglądzie i ułożeniu palca, natychmiast zwróć się o poradę do lekarza specjalisty. On będzie w stanie określić, czy zmiana wymaga wprowadzenia leczenia lub rozpoczęcia operacji.
  3. Do znalezienia dobrego lekarza skorzystaj z przeglądarki. W sieci można znaleźć opinie o konkretnym specjaliście w danej dziedzinie. Pamiętaj o weryfikacji wiarygodności platformy!
  4. W przypadku, kiedy zmiany okażą się zbyt zaawansowane do leczenia zachowawczego, nie bój się operacji. Ma ona na celu jedynie zwiększenie komfortu codziennego życia i pozbycie się odczuwanego bólu.
  5. Po wykonanej operacji palca przez okres około trzech miesięcy stosuj specjalistyczne obuwie ortopedyczne. Wspomoże to kończynę w szybkim powrocie do zdrowia.
  6. Krzywe nogi nie są jedynie wadą estetyczną! Mogą prowadzić do kalectwa!
  7. Zachowania profilaktyczne są wskazane nie tylko, aby zapobiegać pierwszemu pojawieniu się zmiany. Jest to szczególnie ważne także po zabiegu. Tylko tak nie dopuścisz do ponownego wystąpienia zmiany.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.