Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Palenie marihuany może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia raka jąder

Według National Survey on Drug Use and Health, marihuana jest najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w USA.  95 milionów Amerykanów w wieku 12 i starsze, korzystały z narkotyków przynajmniej raz, a trzy na cztery brało narkotyki w ciągu poprzednich 30 dni. Większość użytkowników postrzega marihuanę jako naturalne zioło w ten sposób wierząc, że to nieszkodliwe.

W rzeczywistości, zwykłe palenie marihuany okazuje się przyczyną problemów koncentracji i myślenia, braki w umiejętnościach matematycznych i wypowiedzi ustnej, jak również selektywne upośledzenie w procesach odzyskiwania pamięci. Może to również prowadzić do zwiększenia lęków, ataków paniki, depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Długofalowe skutki stosowania marihuany, jak niskie osiągnięcia w nauce, niska wydajność pracy, deficyty poznawcze, a nawet uszkodzenia płuc.

Badania dodały nowe, do stale rosnącej listy niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z marihuany. Nowe badania wykazały, że ludzie, którzy często używają marihuany mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój raka jądra.

Badaniem objęto 369 mężczyzn z Seattle Puget Sound, którzy mieli rozpoznanie raka jądra, jak i 979 mężczyzn bez tej choroby, wszyscy w wieku od 18 do 44 lat. Każdy uczestnik został poproszony o jego historię palenia marihuany. Wyniki wykazały, że obecni użytkownicy marihuany mieli 70 procent większe ryzyko rozwoju nowotworu jąder niż Ci nieużytkujący.

Ryzyko okazało się najwyższe wśród osób, które używały marihuane przez okres 10 lat lub dłużej, zaczęły z niej korzystać przed 18 rokiem życia, jak również u tych, którzy obecnie jej używają więcej niż raz w tygodniu. Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie „Cancer”.

Badacz Stephen Schwartz, epidemiolog i członek Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk w Seattle Fred Hutchinson Cancer Research Center powiedział: „Nasze badanie nie jest pierwszym udowadniającym, że pewne aspekty życia człowieka lub środowiska naturalnego są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka jąder, ale jest pierwszym, który sprawdził jaki wpływ ma na to marihuana”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.