Loading...
Choroby

Palenie papierosów a impotencja

mężczyzna łamie papierosa

Według statystyk papierosy pali co drugi Polak. W ostatnim czasie pojawiło się sporo doniesień na temat wpływu palenia na sprawność seksualną. Czy rzeczywiście palenie papierosów przyczynia się do pojawienia się impotencji?

Palenie papierosów a zaburzenia wzwodu

Gdyby palenie prowadziło w sposób bezpośredni co impotencji, wówczas połowa mężczyzn w Polsce byłaby niezdolna do odbywania stosunków seksualnych. W chwili obecnej problemy z potencją dotykają w Polsce około 3,5 miliona mężczyzn, zaś na całym świecie 150 milionów. Czy oznacza to, że palenie papierosów nie ma żadnego wpływu na męską sprawność seksualną? Wręcz przeciwnie.

Palenie papierosów to główna przyczyna impotencji przede wszystkim wśród młodych mężczyzn. U starszych dodatkowymi czynnikami, które mają wpływ na pojawienie się impotencji, są choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia lipidowe. Palenie papierosów u zdrowych mężczyzn, u których nie występują żadne schorzenia, powoduje zwiększenie ryzyka impotencji aż o 54% (dotyczy mężczyzn w wieku 30-49 lat). Największą podatnością na impotencję wyróżniają się palący mężczyźni z grupy wiekowej 35-40 lat. Są oni aż trzykrotnie bardziej narażeni na zaburzenia erekcji w porównaniu z panami, którzy nie palą papierosów.

Według szacunków badaczy, obecnie około 115 tysięcy mężczyzn w Polsce wieku 30-49 lat zmaga się z impotencją wynikającą w sposób bezpośredni z palenia tytoniu. Niektórzy naukowcy wskazują, iż liczba ta jest znacznie zaniżona, gdyż badania nie uwzględniają przypadków impotencji, która pojawia się u mężczyzn, którzy palili w przeszłości. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż palenie w długotrwałej perspektywie jest przyczyną chorób układu krążenia. Niewłaściwe krążenie wywołuje z kolei impotencję.

Charakterystyka nikotyny

Nikotyna to związek, który łatwo wchłania się z jamy ustnej i układu oddechowego, a następnie przenika do mózgu. W wyniku wypalenia jednego papierosa do organizmu dostaje się od 1 do 3 miligramów nikotyny. Niewielka dawka nikotyny powoduje, że dochodzi do pobudzenia układu autonomicznego a także do wyrzutu admin katecholowych z nadnerczy. To wywołuje skurcz mięśni gładkich (z tych mięśni są zbudowane naczynia krwionośne).

U palaczy obserwuje się szereg objawów, takich jak obniżone ciśnienie krwi, wzrost stężenia fibrynogenu, odpływ krwi, ograniczony dopływ krwi tętniczej czy gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych w obrębie prącia.

Palenie papierosów wpływa na ilość jakość nasienia

Palacze często skarżą się na przedwczesny wytrysk a także zmniejszoną ilość nasienia. Średnio niepalący mężczyźni z grupy wiekowej 30-50 lat wytwarzają 3,5 mililitra spermy. Należący do tej samej grupy wiekowej palacze produkują jej średnio zaledwie 1,9 mililitra. Tyle samo nasienia potrafi wytworzyć przeciętny 60-70-latek, który nie pali.

Trujące składniki zawarte w dymie tytoniowym mają ogromny wpływ nie tylko na ilość, ale również na jakość nasienia. Częste palenie tytoniu prowadzi do zmniejszenia żywotności, aktywności plemników a także do ich zdolności do ruchu. Rośnie także liczba zdeformowanych plemników. Ulotka kamagra sprawdź.

Kiedy palenie papierosów powoduje impotencję?

Papierosy mogą być główną przyczyną wystąpienia impotencji przede wszystkim wtedy, gdy pali się ich bardzo dużo oraz przez stosunkowo długi czas. Układ krążenia oraz pozostałe części organizmu nie od razu reagują na szkodliwe substancje zawarte w papierosach. Wraz z wiekiem oraz liczbą wypalonych papierosów rośnie ryzyko, iż czynnikiem wywołującym zaburzenia erekcji będzie właśnie tytoń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.