Loading...
Ciąża

Pestycydy uszkadzające serce płodu

Dr. Christopher A. Loffredo z University of Maryland w Baltimore wraz z kolegami opublikowali w kwietniowym wydaniu „American Journal of Epidemiology” wyniki badań, które wykazały związek ekspozycji kobiet w ciąży na niektóre środki stosowane w ogrodnictwie z występowaniem wrodzonej wady serca u dziecka.

Wada ta to przełożenie wielkich pni tętniczych, czyli defekt polegający na odejściu aorty z prawej komory, a pnia płucnego z komory lewej. W ogólnej populacji przełożenie wielkich pni jest wadą względnie rzadką, występuje bowiem u 1 dziecka na 100000 urodzeń. Wada ta musi być leczona chirurgicznie, by umożliwić rozprowadzanie utlenowanej krwi w tętnicach (odejście aorty z prawej komory powoduje, że w czasie skurczu serca do aorty jest pompowana krew żylna, odtlenowana (powinna ona znaleźć się w pniu płucnym i dotrzeć do płuc). Kobiety mające w czasie ciąży kontakt z herbicydami mają 2,8 razy większe ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą serca. Ekspozycja kobiety ciężarnej na środki służące niszczeniu gryzonii (trutki na myszy i szczury) zwiększa aż pięciokrotnie ryzyko wystąpienia u dziecka przełożenia wielkich pni tętniczych.

W swoim badaniu zespół dr.Loffredo zbadał 1832 przypadków wrodzonych wad serca u dzieci urodzonych pomiędzy 1987 a 1989 rokiem. Stwierdził, że 66 dzieci urodziło się z przełożeniem wielkich pni. Porównano warunki towarzyszące ciążom ich matek z analogicznymi, dotyczącymi 771 dzieci zdrowych. Wszystkie badane matki wypełniały kwestionariusze dotyczące stylu życia i warunków środowiskowych. Po przeanalizowaniu wszystkich uzyskanych danych badacze znaleźli korelację między występowaniem przełożenia wielkich pni i ekspozycją matek w pierwszym trymestrze ciąży (okres, gdy powstaje i rozwija się serce dziecka) na środki chwastobójcze i trucizny przeciw gryzoniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.