Loading...
Jedzenie

Pięć zasad zdrowej diety. O czym powinniśmy pamiętać?

warzywa, owoce, konfitury na desce

Zdrowa dieta zapewnia długie i szczęśliwe życie, wolne od wielu chorób. Jednak co jest faktycznie zdrowe, a co jest tylko chwytem marketingowym? Jakie produkty spożywać, aby dieta była zbilansowana? Czasem ciężko się w tym wszystkim połapać, dlatego przychodzimy z kilkoma uniwersalnymi radami, które wdrożone w życie na stałe, pomogą ci zadbać o ciało i dostarczyć mu wszystkiego, co niezbędne.

1. Regularne picie wody

Dobierając odpowiednią dietę, nie można zapomnieć o wodzie. Woda powinna być głównym napojem, który spożywasz w ciągu dnia. Przeciętny organizm potrzebuje dwóch litrów wody dziennie. Woda pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia kondycję skóry i pracę nerek. Jest niezbędna do przetrwania. Ważne, aby pić wodę małymi łyczkami przez cały dzień, zanim pojawi się uczucie pragnienia. Wybieraj zwykłą wodę mineralną, bez dodatku cukru i sztucznych aromatów. Jeśli lubisz wodę smakową, dodaj do niej prawdziwe owoce samodzielnie. Od czasu do czasu sięgaj również po wodę wysoko zmineralizowaną, ale pamiętaj, że nie powinna całkowicie zastępować zwykłej wody.

2. Dieta bogata w warzywa

Warzywa to główne źródło witamin dla człowieka, zwłaszcza tych, których organizm sam nie wytwarza np. witaminy C. W dodatku są bogate w błonnik, który zapewnia odpowiednią pracę układu pokarmowego. Mają niewiele kalorii, w związku z czym praktycznie nie da się zjeść zbyt dużo warzyw i przytyć. Szczególnie cenne są zielone warzywa liściaste bogate w antyoksydanty oraz rośliny strączkowe, które są źródłem białka, które jest budulcem organizmu. Warzywa i produkty zbożowe odpowiadają za uczucie nasycenia. To na warzywach powinna opierać się zdrowa dieta.

3. Zdrowe, nienasycone tłuszcze

Tłuszcze w diecie są niezbędne, aby przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Tłuszcze mają też kluczowe znaczenie w rozwoju mózgu. Niestety te pochodzące z produktów zwierzęcych w dużej mierze odpowiadają za choroby serca i produkcję złego cholesterolu. Natomiast najzdrowsze są tłuszcze roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Sięgaj zatem po oleje roślinne, oliwę z oliwek oraz wszelkie orzechy i nasiona. Najlepiej pod postacią surową np. jako dodatek do sałatek. Bogate w nienasycone tłuszcze są także tłuste ryby morskie, które również warto regularnie spożywać.

4. Dieta bez używek

Alkohol, nikotyna czy substancje narkotyczne to przede wszystkim toksyny, które organizm z trudem rozkłada do substancji, które nas nie zabiją. Są niesamowitym obciążeniem, zwłaszcza dla wątroby. Wpływają niszcząco właściwie na każdy organ. Oczywistym jest więc, że zdrowa dieta zaleca stronienie od substancji tego pokroju.

Już dawno udowodniono, że negatywne skutki picia alkoholu znacznie przewyższają ilością te pozytywne, zatem naprawdę warto zrezygnować z jego spożywania. Szybko zobaczysz, jak poprawia się jakość Twojego snu, nawodnienia organizmu i ogólne samopoczucie.

5. Produkty zbożowe i pełnoziarniste

Produkty zbożowe to źródło węglowodanów, które zaspokajają organizm w energię. Warto sięgać po te pełnoziarniste, które są bogate zarówno w witaminy z grupy B, jak i błonnik, a do tego mają niższy indeks glikemiczny od ich wysokooczyszczonych odpowiedników.

Pełnoziarniste produkty zbożowe znajdziesz m.in. w:

  • kaszach np. jęczmiennej, gryczanej, jaglanej, pęczak, bulgur,
  • płatkach owsianych i jaglanych,
  • chlebie żytnim,
  • makaronie z pełnoziarnistej mąki,
  • brązowym ryżu.

Pamiętaj, by nie polegać tylko na kolorze produktu, ponieważ może być sztucznie barwiony. Zawsze czytaj składy wybieranych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.