Loading...
Uroda

Piegi – jak się ich pozbyć?

Kobieta która chce pozbyc się piegów

Piegi to nic innego jak drobne przebarwienia widoczne na skórze. Są efektem predyspozycji danej osoby oraz tego, jak często nasza skóra jest poddawana ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Według badań największe szanse na powstanie piegów na skórze mają osoby posiadające jasną karnację. Warto tu zauważyć, że piegi pojawiają się najwcześniej po trzecim roku życia. Małe dzieci oraz niemowlęta nie mają do czynienia z tą anomalią skórną. Co ciekawe, nie zawsze piegi znikają po okresie dojrzewania. Do niedawna uważano, że są one defektem estetycznym. Obecnie osoby z piegami uznawane są za atrakcyjne. Opinia ta została do tego stopnia rozpowszechniona, że popularnym stało się domalowywanie sztucznych piegów.

Skąd się biorą piegi?

Piegi to drobne, okrągłe, niewypukłe przebarwienia skórne, o średnicy od jednego do pięciu milimetrów. Zdaniem specjalistów z dziedziny dermatologii, ich powstawanie ma ścisły związek z predyspozycjami genetycznymi danej osoby. O tym, jak powstają te ciekawe plamki na skórze, zajmijmy się tym, jaki czynnik odpowiada za typ karnacji.

Substancjami, które pełnią istotną rolę w procesie powstawania pigmentu skóry, są melaniny. Są to wielocząsteczkowe barwniki. Poza obecnością w skórze znajdują się też we włosach oraz w naczyniówce. Składają się one z eumelaniny oraz feomelaniny. Pierwsza substancja to czarnobrązowe nierozpuszczalne pigmenty. Druga zaś to żółtoczerwone barwniki rozpuszczalne w alkaliach. To, w jakim stosunku połączą się eumelanina i feomelanina wpłynie na barwę skóry, oczu czy włosów.

Co warto podkreślić?

Melanina jest barierą chroniącą komórki przed złym wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz wolnych rodników. Dzięki temu działaniu melanina w pewnym stopniu powstrzymuje namnażanie się komórek kancerogennych (rakowych). To głównie zasługa melaniny, która ma zdolność rozpraszania promieniowania UV.

Obserwacja reakcji skóry na naświetlanie promieniowaniem słonecznym pomogła amerykańskiemu dermatologowi, Thomasowi B. Flitzpatrickowi, wyróżnić sześć podstawowych fototypów skóry (karnacji). Piegi powstają dzięki uwarunkowaniom genetycznym, które przyspieszają syntezę melaniny przez komórki pigmentowe. U osób posiadających piegi naukowcy wykryli gen MC1R. W tym miejscu warto zaznaczyć, że u wielu osób występowanie piegów jest sezonowe. Dodatkowo występują one u nich tylko i wyłącznie na odsłoniętych częściach ciała w okresie wiosennym i letnim. Jesienią i zima potrafią one całkowicie zniknąć lub stracić na swej intensywności. U tych osób piegi są efektem nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne, które pobudza wydzielanie większych ilości melanocytów. Są to komórki pigmentowe.

Czynniki nasilające powstawanie piegów

Naukowcy podczas swoich długoletnich badań wyselekcjonowali listę czynników, które sprzyjają powstawaniu piegów. Są to:

  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
  • Stany zapalne skóry podczas przebiegu atopowego zapalenia skóry i innych problemów dermatologicznych.
  • Różnego rodzaju urazy skór.y
  • Zaburzenia endokrynologiczne – w tym nadczynność i niedoczynność tarczycy oaz choroba Hashimoto.
  • Wahania hormonalne (ciąża lub długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej).
  • Niewydolność wątroby.
  • Niewydolność nerek.
  • Choroby o podłożu nowotworowym.
  • Zażywanie leków fotouczulających – w tym barbiturany, salicylany oraz sulfonamidy.
  • Stosowanie olejków eterycznych.

Piegi – kto jest najbardziej narażony na ich powstawanie?

Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Możemy je odziedziczyć po rodzicach wraz z kolorem oczu, włosów czy karnacji. To, że noworodek czy małe dziecko nie ma piegów, nie znaczy, że nie odziedziczył ich po rodzicach. Do trzeciego roku życia skóra dziecka nie produkuje dużej ilości melaniny. Brak omawianej substancji powoduje, że ciało malucha jest dużo bardziej wrażliwa, gdyż melanina pełni również funkcję ochronną. Powstawanie piegów jest w większości przypadków domeną osób o jasnej karnacji.

Czym się różnią piegi od plam wątrobowych?

Piegi są drobnymi plamkami widocznymi na skórze u osób między trzecim a dwudziestym rokiem życia. U osób starszych niż 20 lat mogą one całkowicie zniknąć lub ich barwa może znacznie ulec zmniejszeniu intensywności. Plamy wątrobowe pojawiają się na skórze człowieka w podeszłym wieku. Ich cechą charakterystyczną jest jasnobrązowa lub ciemnobrązowa barwa oraz nieregularny kształt. Tak jak i piegi, plamy wątrobowe występują głównie na odkrytych częściach ciała. Zdarza się, że piegi powstają w wyniku marskości wątroby, co powoduje częstą mylną identyfikację tych anomalii skórnych.

Domowe sposoby, aby pozbyć się piegów i przebarwień

Jak pozbyć się piegów na zawsze? Temat piegów powoduje niemały podział w społeczeństwie. Dla niektórych jest to po prostu defekt kosmetyczny. Pozostali uważają widoczność piegów wręcz za atut. Uwidacznia się to w modzie, gdzie istnieje domena na rysowanie sobie sztucznych piegów. Pierwsza grupa osób usilnie próbuje znaleźć jakiś łatwy, najlepiej domowy sposób na usuniecie niechcianych piegów. Metody te są polecane przez specjalistów na starcie, gdyż są one mało inwazyjne.

Należy stwierdzić jednak, że sposoby domowe najczęściej rozjaśniają piegi, ale na pewno ich nie usuwają w całości. Aby zapobiec powstawaniu piegów w okresie letnim zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF większym niż 30. Dermokosmetyk chroni skórę odsłoniętych części ciała w sposób skuteczny. W dodatku nie pobudza melaniny do wytwarzania komórek pigmentowych. Piegi powstają u osób, które posiadają I lub II fototyp skóry. Oznacza to, że na tę anomalię skórną narażone są głównie osoby o jasnej karnacji. Tym właśnie osobą polecamy nienadużywanie ekspozycji na światło słoneczne oraz stosowanie kremów o SPF > 30, np. SPF 50.

Najpopularniejsze domowe sposoby na to jak usunąć piegi

Do takich sposobów należą:

  • Sok z cytryny. Na jego bazie należy przygotować tonik do twarzy. Do tego celu potrzebujemy 250 ml wody destylowanej, sok z dwóch średniej wielkości cytryn. Składniki należy wymieszać. Tak stworzony preparat należy odstawić na 30 minut. Sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające i odżywiające.
  • Świerze ogórki. Warzywo to ma również właściwości wybielające piegi. Ogórki należy pokroić w plastry, a następnie rozłożyć na twarzy. Taki zabieg, aby osiągnąć porządany efekt, powinien trwać nie mniej niż 30 minut. Ogórki nie tylko rozjaśnią piegi, ale również inne przebarwienia skóry.
  • Świerza pietruszka. Jej nać ma również właściwości rozjaśniające piegi. Będzie on idealną bazą do naszej mikstury. Potrzebujemy 200 ml wody gorącej, 2 łyżki posiekanej pietruszki i jedna łyżka soku z cytryny. Można również dodać łyżkę miodu.
  • Mąka ziemniaczana. Z niej możesz wykonać maskę wybielającą. Będziesz potrzebowała 3 łyżki maki ziemniaczanej, jedną łyżkę soku z cytryny oraz jedną łyżkę maślanki.
  • Wywar z rumianku jest również preparatem rozjaśniającym piegi. Nie zaleca się go jednak osoba posiadającym suchą skórę, wrażliwa oraz mającą skłonności do podrażnień.

Jak usunąć piegi – nieinwazyjne sposoby usuwania piegów

Kobieta, która zastanawia się jak usunąć piegi
Źródło: freepik.com

Na półkach drogerii i aptek jest dostępnych mnóstwo preparatów na piegi. Są to preparaty na bazie kwasu kojowego, który ma działanie depigmentacyjne. Tak, więc wspomaga on proces rozjaśniania oraz redukcji przebarwień. Dodatkowo wyrównuje on koloryt skóry. Aby pozbyć się piegów, można stosować również środki złuszczające. Należą do nich:

  • Maść rezorcynowa,
  • Fenolową,
  • Maść perhydrolową.

W walce z przebarwieniami pomoże także Wam arbutyna, która jest inhibitorem enzymu tyrozynazy melanosomów. Substancja ta jest składnikiem kremów na piegi. Arbutyna hamuje procesy syntezy melaniny, przy czym jednocześnie tworzy barierę ochronną na powierzchni skóry przed skutkami szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego.

Zabiegi usuwające piegi – jak pozbyć się piegów na zawsze?

Preparaty apteczne, a także domowe sposoby na przebarwienia skórę jedynie rozjaśniają piegi. Natomiast nigdy nie gwarantują trwałego pozbycia się tych zmian skórnych. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się piegów na zawze, musisz zastosować radykalne metody.

Należą do nich:

  • Terapia apigmentacyjna. Polega ona na stosowaniu zbiegów przy pomocy odżywczych masek, których bazą jest kwas retinowy wraz ze składnikami przeciwstarzeniowymi i rozjaśniającymi. Depigmentacja oprócz pozbycia się piegów pozwala w zwalczeniu problemów z suchością skóry, głębokimi zmarszczkami, plamami słonecznymi, ostudą oraz rogowaceniem skóry.
  • Peeling medyczny. Jest to metoda oparta na stosowaniu preparatów powodujących intensywne złuszczanie naskórka. W tym celu stosuje się silnie działające kwasy (TCA, salicylowy, ferulowy, migdałowy, mlekowy czy glikolowy). Zabiegi tego typu pozwalają na pozbycie się piegów, przebarwień, blizn potrądzikowych oraz łojotoku.
  • Jest ona uważana za jedną z najskuteczniejszych sposobów usuwania piegów. W tej metodzie wykorzystuje się świetlne impulsy (IPL) lub wiązki światła o różnej długości. Efekty tego typu zabiegów widoczne są już po kilku seriach. Warto tu zaznaczyć, że pomiędzy zabiegami nie należy się opalać.
  • Krioterapię. To jedna z najpopularniejszych metod zimno-lecznictwa. Jest ona skuteczna w walce z piegami, gdyż melanocyty wykazują dużą wrażliwość na zimno i rozpadają się pod wpływem temperatury niższej niż -10 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Jeżeli piegi są dla ciebie wstydliwą anomalią na skórze, a widoczność piegów jest uporczywa, to masz pełną paletę sposobów oraz zabiegów, by je rozjaśnić lub całkowicie się ich pozbyć. Jednak przed wyborem jakiegokolwiek zabiegu czy terapii zastanów się, czy nie warto zaakceptować się takim, jakim się jest. Czasem odpowiednia pielęgnacja naszej skóry sprawi, że będziemyz  niej dumni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.