Loading...
Dom i rodzinaUroda

Pielęgnujące domowe maseczki na twarz – 3 sprawdzone przepisy

Kobieta z domową maseczką na twarzy

Pielęgnacja to podstawa niezależnie od wieku i płci – o swoją cerę warto dbać zawsze, żeby jej kondycja była nienaganna i wyglądała estetycznie. Najczęstszymi problemami jest przesuszona i popękana skóra, ale również występujące niedoskonałości, z którymi ciężko sobie poradzić. Wiele kobiet szuka również sposobów na zniwelowanie zmarszczek czy pozbycie się rozszerzonych porów. Najlepszym i najzdrowszym sposobem są domowe maski na twarz, które zrobić może każdy. Maseczka na twarz domowej roboty potrafi odmienić stan skóry twarzy w naprawdę szybkim tempie. Poznaj 3 sprawdzone przepisy na naturalne maseczki do twarzy.

Domowe maseczki na twarz i ich zalety

Rynek kosmetyczny w dzisiejszych czasach rozwinął się do tego stopnia, że wśród różnego rodzaju kosmetyków pielęgnujących i maseczek można przebierać godzinami. Odżywcze maseczki na twarz, a może peelingi do oczyszczenia skóry? To wszystko jest dostępne w drogeriach czy aptekach, a zakres możliwości jest niezwykle szeroki. Należy jednak pamiętać, że tego typu kosmetyki nie zawsze dobrze wpłyną na naszą cerę. Wiele z tych produktów posiada w składzie substancje chemiczne, które mogą podrażniać cerę czy nawet uczulać. Dlatego też warto wybierać naturalne maseczki na twarz. Idealną alternatywą dla produktów kupionych w sklepach będą domowe maseczki na twarz.

Maseczki domowe są nie tylko proste i szybkie w przygotowaniu, ale posiadają również tę zaletę, że doskonale wiemy, co zawiera się w jej składzie. Tego typu maseczki naturalne to bogactwo zdrowych i przede wszystkim pozbawionych chemii produktów, które świetnie wpłyną na cerę człowieka. 

Naturalne maseczki na twarz – najlepsze przepisy

W Internecie oraz książkach o kosmetologii można znaleźć wiele przydatnych przepisów na maski na twarz. Co ciekawe, każda z nich znacząco różni się od siebie – jeśli nie zmienia się ilość lub skład produktów, to przecież wiele z nich działa na zupełnie inne przypadłości. Domowa maseczka na twarz może być nawilżająca bądź regenerująca, ale także odżywcza czy oczyszczająca skórę. Wybór tak naprawdę zależy od osoby, która takiej pomocy potrzebuje.

Poniżej znajdują się proste, szybkie i niewymagające wiedzy kulinarnej przepisy na tego typu maseczki. Wśród nich:

  • domowa maseczka odżywcza,
  • domowa maseczka nawilżająca na twarz,
  • domowa maseczka oczyszczająca.

1. Przepis na domową maseczkę odżywczą

Odżywcze maseczki na twarz świetnie sprawdzą się na skórze dojrzałej i zwiotczałej, ale potrafią zdziałać cuda również na cerze suchej i pozbawionej blasku. Dzięki takiej maseczce twarz staje się gładka, lśniąca i wygląda o wiele zdrowiej. Istnieje naprawdę wiele odżywczych maseczek na twarz. Świetnym wyborem będzie na przykład naturalna maseczka na twarz z awokado czy z dodatkiem banana. Awokado jest produktem niezwykle bogatym w witaminy takie jak A, B, C czy E ale posiada również kwas foliowy oraz inne substancje odżywcze. Banany z kolei posiadają wiele minerałów – potas, magnez czy cynk oraz beta-karoten.

Maseczka domowej roboty z awokado: wystarczy zmiksować ze sobą niewielkie dojrzałe awokado oraz dwie łyżki jogurtu naturalnego. Do jednolitej masy dodać kilka kropli witaminy A i maseczka jest gotowa. Taki produkt należy nałożyć na twarz i trzymać przez około 20 minut.

Maseczka domowa z banana: pół banana rozgnieść i wymieszać z żółtkiem jaja. Dodatkowo należy wymieszać masę z łyżeczką miodu płynnego. Taką maseczkę również warto trzymać około 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

2. Najlepsza maseczka nawilżająca do twarzy domowa – przepis krok po kroku

Wysuszona i podrażniona skóra to częsty problem. Twarz szczypie i swędzi jednocześnie, a kosmetyki drogeryjne często nie pomagają. Istnieje jednak składnik, który większość osób posiada w swojej kuchni, a jeśli nie – nie jest drogi, a można go kupić wszędzie. Płatki owsiane to wybawca dla wysuszonej i ściągniętej skóry. Kiedyś owies był jednym z głównych składników pielęgnacyjnych i jakiś czas temu powrócił na rynek kosmetyczny w wielkim stylu. Płatki owsiane charakteryzują się tym, że po namoczeniu wytwarzają specjalny śluz, który idealnie wpływa na podrażnioną cerę. Łagodzi i koi, a dodatkowo świetnie nawilża.

Do stworzenia domowej maseczki nawilżającej z dodatkiem płatków owsianych potrzebne są jedynie cztery łyżki płatków, jakikolwiek olejek (może być z migdałów lub nasion truskawki) oraz ciepła woda. Co ważne, płatki należy zmielić bądź rozgnieść w moździerzu. Następnie dodać wody i olejku by wszystko połączyło się w gęstą papkę. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na twarz na 10-15 minut i cieszyć się nawilżoną skórą po jej zmyciu.

W przypadku korzystania z domowych maseczek nawilżających warto wiedzieć, że nie są one tylko po to, by wspomagać cerę suchą. Tego typu maseczki sprawdzą się również u osób z cerą tłustą, bądź mieszaną, które borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem strefy T (czoła, nosa i brody). Kluczem do ograniczenia wydzielania sebum jest bowiem odpowiednie nawilżenie skóry.

3. Domowa maseczka oczyszczająca – jak ją zrobić?

Domowa maseczka pielegnacyjna na twarzach kobiet
Źródło: Pexels.com

Idealnym sposobem na utrzymanie cery w świetnej kondycji jest domowa maseczka oczyszczająca. Również i one mają wiele zalet. Domowe maseczki na twarz oczyszczające nie tylko redukują niedoskonałości, takie jak trądzik czy wągry oraz zwężają pory, ale mogą także niwelować przebarwienia skórne.

Domowe maseczki na twarz oczyszczające dzielą się na te, które lepiej wpływają na redukcję wągrów oraz takie, które niwelują niedoskonałości i przebarwienia. Maseczka domowa na twarz z sodą i sokiem z cytryny to idealny sposób na widoczne pory i wągry – wystarczy wymieszać ze sobą te składniki i pozostawić na twarzy przez 20 minut. Maseczki do twarzy domowej roboty to także peelingi, które warto stosować raz na jakiś czas. Nie dość, że rzeczywiście oczyszczają skórę z zanieczyszczeń to jeszcze pobudzają krążenie we krwi. Tutaj warto wypróbować maseczkę domową z oliwy z pestek winogron oraz cukru. Wymieszane składniki stworzą konsystencję, którą należy masować twarz przez około dwie minuty. Kryształki cukru idealnie pobudzą krążenie i dotrą do najmniejszych zakamarków cery, a oliwa zapewni delikatne nawilżenie i złagodzi tarcie. 

Jak widać, sposobów na maseczki na twarz domowej roboty jest naprawdę wiele. Maseczki naturalne zawsze mają więcej atutów i korzyści niż te kupione w sklepie, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wykonać je samemu w domu.

Źródło:

  • Damskie laboratorium, Angelika Gumkowska, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.