Loading...
CiałoCiąża

Pierwszy trymestr ciąży – co może cię czekać w tym okresie?

Kobieta w ciąży

Zajście w ciążę oznacza dla kobiety wiele zmian w życiu. Niezależnie od tego, czy była planowana, czy też nie. Jak się okazuje, najbardziej trudny jest pierwszy trymestr, ponieważ nie tylko pojawiają się pierwsze objawy ciąży, ale także istnieje największe ryzyko poronienia. Ile trwa pierwszy trymestr? Jakie objawy występują w tym okresie? Jak wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Pierwszy trymestr ciąży – podstawowe informacje

Pierwszy trymestr jest dość szczególny. W tym czasie kobieta dopiero zyskuje świadomość, że jej łonie rozwija się dziecko, a inne osoby nie są w stanie zauważyć, że coś się w niej zmieniło. Pierwszy trymestr trwa od pierwszego do trzynastego tygodnia, czyli mniej więcej 3 miesiące. 1 tydzień ciąży teoretycznie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Natomiast lekarze twierdzą, że ma to miejsce 2 tygodnie przed dotarciem plemników do komórki jajowej. Tak więc z medycznego punktu widzenia ciąża rozpoczyna się dopiero w trzecim tygodniu. To właśnie w tym okresie ciąży rozwija się organizm dziecka, mimo że jeszcze nie znajduje się w macicy, a jedynie dopiero się do niej zbliża.

Kolejnym przełomem jest czwarty tydzień, ponieważ następuje implantacja, czyli zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Przez kolejne tygodnie zarodek się rozwija i formują się wszystkie narządy (w 10 tygodniu ciąży).  Pod koniec pierwszego trymestru w macicy znajduje się mały człowiek ze wszystkimi narządami wewnętrznymi. Średnio mierzy 7 cm i waży około 15 g. Podczas badania USG możliwe jest wstępne określenie płci dziecka. Oczywiście pod warunkiem, że się odpowiednio ułoży.

Kobieta z testem ciążowym w pierwszym trymestrze
Źródło: Pexels

1 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy?

1 tydzień ciąży (ten medyczny) nie będzie znacząco odbiegać od normy od zwykłego cyklu menstruacyjnego. Przeważnie pojawia się standardowe krwawienie, ponieważ nadal złuszcza się błona śluzowa macicy. Może trwać od dwóch do siedmiu dni. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, to należy mieć na uwadze, że w pierwszym okresie ciąży całkowicie rozreguluje się gospodarka hormonalna kobiety. Organizm zacznie produkować ich bardzo dużo i tym samym mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. Z tym że niekoniecznie muszą. W związku z tym nazywane są symptomami przypuszczalnymi. Należą do nich:

  • Poranne nudności i wymioty.
  • Mrowienie lub kłucie w okolicy piersi, zwłaszcza sutków.
  • Bóle głowy i pleców.
  • Zaparcia.
  • Częstomocz.
  • Omdlenia.
  • Zawroty głowy.
  • Zmiany nastroju.
  • Rozchwiana emocjonalność.

W organizmie przyszłej mamy mogą pojawić się różne zmiany wskazujące na to, że zaszła w ciążę, ale nie zawsze są one w 100% pewne. Są to:

  • Brak miesiączki.
  • Bóle piersi.
  • Zwiększona masa ciała.
  • Rozstępy na skórze.
  • Ciemniejsze brodawki.
  • Inny kolor (sinopurpurowy) pochwy i sromu.
  • Zwiększony obwód brzucha.
  • Pozytywny wynik testu ciążowego.

Wszystkie wymienione powyżej teoretyczne pierwsze objawy ciąży mogą mieć zupełnie inne podłoże. Dlatego na razie należy wstrzymać się z okazywaniem emocji i udać się na specjalistyczne badania. Tylko w ten sposób można się upewnić, że rzeczywiście doszło do zapłodnienia. W innych przypadkach 1 tydzień ciąży (umowny) może nie dawać żadnych symptomów.

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży
Źródło: Pexels

Inne objawy w pierwszym okresie ciąży

Z zasady pierwsze objawy ciąży pojawiają się około 10 dnia od momentu zapłodnienia. Z tym że czasem są tak niewielkie, że wręcz niezauważalne. Często mylone są z zatruciem pokarmowym lub zwykłym przeziębieniem. Przyszłe mamy, które za wszelką cenę chcą poznać smak macierzyństwa, interpretują symptomy w drugą stronę. Objawy mogą nasilić się dopiero po około 4-6 tygodni po zapłodnieniu. Oczywiście w pierwszej kolejności z ciążą kojarzony jest brak miesiączki, co wcale nie jest takie pewne. W tym okresie może pojawić się plamienie, a nawet krwawienie tzw. implantacyjne. Warto mieć na uwadze, że może ono nie tylko oznaczać zapłodnienie, ale też ciążę pozamaciczną lub poronienie.

W pierwszych tygodniach ciąży zmienia się apetyt. Łaknienie się zwiększa, ale nie dlatego, że dziecko potrzebuje więcej składników odżywczych. Najprawdopodobniej ma to związek z produkcją hormonów. Niektóre kobiety jednak na początku ciąży w ogóle nie mają apetytu przez wspomniane wcześniej nudności i wymioty. Poza tym nagle ulubione potrawy mogą przestać smakować lub nasilać odruch wymiotny np. przez zapach.

Kolejnym symptomem ciąży jest brak siły. Przyszła mama odczuwa nadmierną senność, która spowodowana jest nagłym wzrostem progesteronu w organizmie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nudności i wymioty są na tyle uporczywe, że kobieta nie będzie marzyła o niczym innym, jak sen. Brak siły to też ogromne zmęczenie wynikające najczęściej z powodu braku apetytu i niespożywania odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia.

Co więcej, w ciąży tydzień po tygodniu zwiększa się częstotliwość wizyt w toalecie. Ciężarna macica ciągle się powiększa i uciska na pęcherz moczowy. W niektórych przypadkach kobieta może odczuwać też bóle brzucha lub podbrzusza do złudzenia przypominające te, które towarzyszą klasycznej miesiączce.

Kobieta w łóżku - pierwszy trymestr ciąży
Źródło: Pexels

Czy biegunka w ciąży jest powodem do obaw?

W pierwszym okresie ciąży może pojawić się biegunka i nie jest ona objawem niepokojącym. W dużej mierze jej występowanie jest ściśle związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Zresztą z tego samego powodu biegunka pokazuje się przed samym porodem. Niestety najbardziej niebezpieczna jest w drugim trymestrze ciąży. Jeżeli kobieta nie zjadła nic, co mogłoby wywołać biegunkę, to musi jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie lekarz sprawdzi, czy nie doszło do odklejenia łożyska.

W ciąży zatrucie pokarmowe występuje stosunkowo często. Biegunce towarzyszą też wymioty i wzdęcia. Im dłużej takie objawy się będą się utrzymywać, tym większe staną się większym zagrożeniem dla płodu. Głównie dlatego, że organizm kobiety się odwadnia, a dziecku nie zostają dostarczone potrzebne do prawidłowego rozwoju witamin i minerałów.

Aby uniknąć biegunki w ciąży, kobieta powinna przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na to, co je. Owoce i warzywa zawsze musi starannie myć. Zresztą także dłonie. Pod żadnym pozorem nie powinna spożywać surowych jaj, mięsa i ryb (również zbyt długo mrożonych). Nie może też jeść serów pleśniowych.

Jak leczyć biegunkę w ciąży?

Biegunka w ciąży jest niebezpieczna, dlatego też kobieta jak najszybciej powinna skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. W związku z jej stanem nie może przyjmować żadnych lekarstw, czy preparatów bez kontroli lekarskiej. Jednak jak najbardziej może zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Poza wodą może pić napary ziołowe np. z rumianku lub elektrolity dla przyszłych mam. Powinna także zmienić jadłospis i wyeliminować z niego produkty bogate w błonnik, który jak powszechnie wiadomo, pomaga w zaparciach.

Biegunka w ciąży to nie tylko zagrożenia dla dziecka, ale też matki. Jeśli będzie się utrzymywać, pojawi się brak siły, osłabienie, omdlenia i zasłabnięcia.

Zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze dziecko dopiero rozpoczyna się rozwijać. Dlatego jest bardziej narażone na czynniki, które mogą go zaburzać. Największym zagrożeniem jest oczywiście ryzyko poronienia. To właśnie na samym początku ciąży najwięcej mam traci swoje dzieci. Najbardziej narażone są płody z wadami genetycznymi. Spowodowane mogą być, chociażby nieprawidłową budową, liczbą chromosomów, rozwojem, czy zaburzeniami chromosomalnymi. Zagrożenie poronienia wzrasta u kobiet, które prowadzą zły tryb życia np. nadużywają alkoholu, przyjmują niektóre leki, nie leczą zębów lub zapalenia migdałków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.