Loading...
Ciąża

Planowanie ciąży – wskazówki, porady, najważniejsze informacje

Kobieta która świadomie zaplanowała swoją ciążę

Świadome planowanie ciąży to istotny aspekt macierzyństwa. Wiąże się z odpowiednim przygotowaniem swojego ciała na wysiłek, jakim jest ciąża. Co musisz wiedzieć, przed zajściem w ciążę ? Jak się do niej przygotować? Kiedy zacząć przygotowania? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Świadome planowanie ciąży to istotny aspekt macierzyństwa. Wiąże się z odpowiednim przygotowaniem swojego ciała na wysiłek, jakim jest ciąża. Co musisz wiedzieć, przed zajściem w ciążę ? Jak się do niej przygotować? Kiedy zacząć przygotowania? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Porozmawiaj z lekarzem

Kiedy przychodzi moment, gdy myślisz  tym, by zostać mamą, powinnaś udać się do ginekologa, który podpowie ci, jak przygotować się do ciąży. Lekarz przeprowadzi wywiad, omówi historię przebytych chorób, oraz wyjaśni, jakie dolegliwości mogą mieć negatywny wpływ na przebieg i rozwój ciąży. Ginekolog powinien też zapytać o przyjmowane dotąd leki, dotychczasowe badania i szczepienia, które mogą być potrzebne, a także podpowie, jakie kroki pomogą zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Warto pamiętać, że istnieje szereg schorzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na ciążę. Są to:

  •     choroby przenoszone drogą płciową,
  •     cukrzyca i inne choroby przewlekłe wymagające leczenia,
  •     choroby tarczycy,
  •     fenyloketonuria,
  •     padaczka,
  •     wysokie, źle kontrolowane ciśnienie krwi,
  •     choroby autoimmunologiczne,
  •     zaburzenia odżywiania.

Jeśli chorujesz na chorobę przewleką, starania o ciąże należy skonsultować z lekarzem. Warto o tym pamiętać, ponieważ przyjmowanie niektórych leków w ciąży jest zabronione lub może prowadzić do powstawania wad rozwojowych u dziecka. W tej sytuacji, specjalista zmodyfikuje leczenie, jeśli jest to możliwe.

Owulacja i dni płodne

W procesie naturalnego planowania rodziny, warto skupić się na swoim ciele. Czy wiesz kiedy są twoje dni płodne? To ważny aspekt planowania ciąży. Owulacja, czyli jajeczkowanie występuje około 14 dnia cyklu, przy regularnym 28-dnionwym cyklu, jednak u każdej kobiety ten czas może być inny. W naturalnym planowaniu ciąży, pomocny może być także inteligentny termometr owulacyjny, który monitoruje cykl, prognozuje dzień owulacji i wskazuje na ważne zmiany fizyczne.

Badania przed ciążą

Naturalne planowanie rodziny wymaga odpowiedzialności. Jeśli planujesz ciążę, warto poza wizytą u lekarza, wykonać także kilka potrzebnych badań, dzięki którym będziesz mieć pewność, że co do ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań, a dziecko będzie rozwijało się odpowiednio. Na początku warto wykonać podstawowe badania, takie jak: badania moczu oraz krwi, badanie poziomu glukozy i żelaza, badanie hormonalne tarczycy, ogólne badanie poziomu hormonów, badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy (jeśli wynik jest negatywny, należy powtarzać badanie co miesiąc po zajściu w ciążę), badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii, badanie na obecność wirusa HIV, USG narządów rodnych i piersi. Należy też udać się do ginekologa, by przeprowadzić cytologię (wymaz z szyjki macicy) oraz biocenozę (czystość pochwy).

Przygotowanie emocjonalne

Ważne, by kobieta, przygotowała się nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie do bycia mamą. Warto zadać sobie szereg pytań, które ułatwią to zadanie. Istotna jest także rozmowa z partnerem, mężem, chłopakiem. Badania udowadniają, że pary, które poświęcają więcej uwagi na przygotowanie do ciąży, mają większą świadomość, czego będzie wymagało rodzicielstwo, a ich związki są dzięki temu bardziej trwałe, nawet w obliczu kryzysu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.