Loading...
Psychika

Po co ludziom psychoterapia?

Kobieta która powinna ść na psychoterapie

Obecnie mamy już w końcu świadomość tego, że nie ze wszystkimi problemami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Kiedyś ludzie bardzo źle reagowali na sam pomysł tego, że mogliby dzielić się z obcym człowiekiem swoimi lękami i przemyśleniami – to właśnie dlatego psychoterapia nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Nawet dzisiaj, gdybyśmy porozmawiali o tym z dziadkami lub nawet z rodzicami – zauważylibyśmy, że dla nich taki pomysł jest po prostu nie do przyjęcia.

Nie za bardzo chcą oni nawet mówić o swoich emocjach między sobą – a co dopiero z człowiekiem, który kompletnie ich nie zna. Nie doceniają oni tego, że taki właśnie człowiek może spojrzeć na całą sytuację “na chłodno”. Podpowie nam on, jak się zachować lub wytłumaczy, dlaczego ciągle popełniamy te same błędy.

Psychoterapia jest już jednak bardzo mocno doceniana przez osoby młode – dzisiejsze pokolenie zdaje sobie sprawę z tego, że z jej pomocą można szybciej poradzić sobie z traumami i zwyczajnie “przegadać” niektóre sprawy. Może to być bardziej pomocne niż nam się wydaje – musimy jednak faktycznie tego chcieć, bo jeżeli pójdziemy na psychoterapię ze złym nastawieniem to może ona nam zbyt wiele nie pomóc.

W jakiej sytuacji warto zapisać się do psychoterapeuty?

Na pewno musimy rozróżnić to, czym zajmuje się psychoterapeuta i psychiatra. Jeżeli mamy poważny problem i cierpimy na chorobę psychiczną, która wymaga leczenia farmakologicznego – wtedy musimy jednak iść do psychiatry. Psychoterapeuta pomaga nam rozmową, a czasami to jednak nie wystarczy – jeżeli nie wiemy, do kogo się udać to po prostu pójdźmy z naszym problemem do wybranego lekarza i poprośmy o radę oraz o skierowanie – wtedy dowiemy się, gdzie dokładnie się udać.

Na psychoterapię wiele osób udaje się prywatnie, ponieważ tutaj skierowanie nie jest potrzebne i nie musimy czekać. Kto chodzi tam najczęściej? Osoby, które nie radzą sobie w związku lub walczą z jakąś traumą, która negatywnie wpływa na ich obecne życie. Wybierają się tam ludzie walczący z zaburzeniami odżywiania i nałogami – rozmowa może pomóc nam w znalezieniu przyczyny problemu i po jakimś czasie używki bądź duże ilości jedzenia nie będą nam już potrzebne. Przejmiemy nad sobą kontrolę.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Pamiętaj, aby się nie zniechęcać. Często musimy faktycznie iść do kilku osób, zanim znajdziemy kogoś, kto będzie nam odpowiadał – to naturalne. Szukaj takiej osoby, która specjalizuje się w Twoim problemie i ma dobre opinie – wtedy zwiększy się szansa na to, że będzie Wam się dobrze rozmawiało.

Za marketing medyczny odpowiada Simpliteca.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.