Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Po co wydawane są certyfikaty GDP i DPD?

farmaceutka

Każda firma, jaką stworzono musi w jakiś sposób wyróżniać się na tle innych. Ze względu na ogromną konkurencję liczy się dziś przede wszystkim jakość wykonanych usług. Najprościej więc wybrać firmę, o której nie tylko napisane najwięcej pozytywnych opinii, ale również taką, która posiada certyfikaty potwierdzające poprawność wykonywanych przez nią procedur i usług.

Czym jest certyfikat GDP, a czym DPD?

Certyfikat GDP i DPD to jeden i ten sam dokument, który został określony skrótami w języku polskim i angielskim. Skróty oznaczają Good Distribution Practice i Dobra Praktyka Dystrybucyjna. Certyfikat ten dotyczy branży farmaceutycznej i został oparty na wytycznych ISO 9001 i na Ustawie o Prawie Farmaceutycznym. Certyfikat obejmuje takie elementy, jak:

  • właściwy stan techniczny infrastruktury,
  • właściwy stan sanitarny infrastruktury,
  • zasady magazynowania produktów leczniczych,
  • zasady skupowania i dystrybuowania produktów leczniczych,
  • transport produktów leczniczych,
  • zasady działania przedsiębiorstwa farmaceutycznego,

Otrzymanie certyfikatu jest dowodem na spełnianie zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, a przy tym jest to szansa na wykonywanie usług farmaceutycznych. Jest to certyfikat ukazujący stosowanie dobrej praktyki w przedsiębiorstwie farmaceutycznym. Dobra praktyka to zapewnienie bezpieczeństwa na każdym etapie pozyskiwania, magazynowania, sprzedawania i transportowania produktów leczniczych. Mogą go otrzymać zarówno firmy produkcyjne, tak i hurtownie, magazyny lub firmy zajmujące się jedynie transportem.

W jaki sposób otrzymać certyfikat DPD – GDP?

Aby otrzymać opisywany certyfikat, niezbędne staje się poddanie certyfikacji. Stworzono następujące etapy sprawdzania przedsiębiorstwa:

  • sprawdzenie dokumentów DPD,
  • kontrola wewnętrznego systemu DPD,
  • raport z kontroli DPD,
  • wystawienie docelowego certyfikatu DPD.

Podstawą całego procesu jest sprawdzenie dokumentów, które będą obejmować właściwie każdy aspekt istnienia przedsiębiorstwa. Sprawdzone zatem będzie: zarządzanie jakością, ilość i kompetencje personelu, rodzaje pomieszczeń i urządzeń się w nich znajdujących, zarządzanie dokumentacją dotyczącą procedur, umów i instrukcji, sposób wykonywania operacji i czynności, reklamacji, zwrotów, współpraca z firmami zewnętrznymi, sposób przeprowadzania inspekcji wewnętrznych, warunki transportowania posiadanych w obrocie produktów leczniczych.

Aby stwierdzono możliwość otrzymania certyfikatu GDP-DPD musi zostać dokonana opłata. Zależy ona od indywidualnej złożoności procesów, wielkości przedsiębiorstwa i zakresu całej organizacji DPD.

Certyfikat GDP-DPD można otrzymać zgłaszając się do firmy Pakula Consulting. Firms ta posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie w kierunku przeprowadzenia całego procesu certyfikacji i wydania certyfikatu GDP-DPD.

Czy można przygotować się do certyfikacji DPD?

Do procesu certyfikacji można się przygotować korzystając ze specjalnie w tym celu zaaranżowanych szkoleń. Warto jednak korzystać jedynie z takich które stworzono w jasny, profesjonalny sposób. Pakula Consulting posiada w swojej ofercie propozycję kompleksowego przygotowania, które warto rozważyć.

Do elementów profesjonalnego szkolenia należą zagadnienia dotyczące zakresu DPD, systemu jakości, informacji o personelu, czy też dokumentacji i pomieszczeń wraz z osprzętem. Oprócz tego szkolenia obejmują omówienie prawnej strony DPD, co znacząco podnosi poziom wiedzy przedsiębiorców. Stworzono taki system przekazania wiedzy, w którym każdy powinien się odnaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.