Loading...
Kręgosłup

Po czym poznać korzonki

Pytanie:
Witam,
Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować za tak szybką i treściwą odpowiedź. W odpowiedzi na Pani korespondencję: nie odczuwam bólów w stawach dość znaczna, np. robiąc ćwiczenia rozciągające wieczorem robię je ze znacznie większym rezultatem i mniejszym wysiłkiem. Poza tym jesli rano nie zrobię gimnastyki, plecy bolą o wiele bardziej niż w dniu, kiedy ją robiłem, gdyż wiem, jak mi pomogło pływanie w Tunezji; mam nawet zajęcia na basenie w ramach zajęc w-f na uczelni. Ale kiedy poszedłem pierwszy raz w tym semestrze w październiku, po połowie dnia plecy zaczęły bardzo boleć i przez tydzień się zmagałem z dużym bólem, zanim powróciłem do tego, co było przed pójsciem. Może to było spowodowane zimna wodą, zmianami temperatury – nie wiem; wiem natomiast, jaki był rezultat :-). Zrozumiałem, że radzi Pani, bym zrobił test waalera-rosego i ponownie latex, postaram się to w najbliższym czasie uczynić. Zapomniałem nadmienić, iż ten reumatolog zalecił jeszcze zdjęcie rtg kierowane na stawy krzyżowo-biodrowe. Czy sądzi Pan, że to ma sens? Pytam z tego względu, że miałem już robione w tym roku 3 zdjecia rtg. Trochę zmartwiło mnie, co Pani powiedziała o nartach – czy uważa Pani, że do lutego nie ma szans, by się wyleczyć? Miałbym jeszcze prośbę: proszę o wysłanie mi, jeśli państwo posiadacie, jakieś zestawy ćwiczeń na kręgosłup, może akurat jakiegoś nie znam – może właśnie to mi pomoże. Mam jeszcze pytanie: czy z dotychczas uzyskanych informacji sądzi Pani, iż jest to sprawa poważna i czy to mi wreszcie przejdzie, bo lekarze mi mowią cały czas, abym się oszczędzał, ale ja nie widzę końca tej choroby i utwierdzam się w przekonaniu, że już do końca życia mam się oszczędzać. Jeszcze jedno pytanie: czy jeśli się nawet wyleczę, to będę musiał uważać już od tej pory, np. by się nie kąpać w zimenj wodzie itp. czy to ma tendencje do nawracania? Sugeruje Pani, że są to raczej tzw korzonki” czy jakieś zapalenie stawów.
Jedyne co mi jeszcze przychodzi na myśl to to, iż (to wychodzi przy naświetlaniu) dolegliwości bólowe pochodzą jakby nie z samego środka pleców, tylko są 2 źródła – prawa i lewa strona – tam czuję ciągnięcie i ból, czyli nie z samego kręgosłupa.
Z góry przepraszam za tak obszerną korespondencje, ale staram się wam dostarczyć jak najwięcej informacji o mojej chorobie, abyście mogli mi jak najlepiej pomóc co jest moim i jak sądzę waszym celem. Na końcu chciałbym powiedzieć, że to bardzo pożyteczna sprawa ten portal, bo teraz w Polsce trudno o dobrego specjalistę w tej dziedzinie, tym bardziej dla ludzi z mniejszych miejscowości (ja akurat jestem z Łodzi), ale na prawdę to bardzo fajna inicjatywa 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedź:
Popieram koncepcję wykonania rtg celowanego na stawy krzyżowo-biodrowe, rtg tej szczególnej okolicy może pomóc w postawieniu rozpoznania. Proszę się nie obawiać zbyt dużej dawki promieniowania przy kilku zdjęciach radiologicznych rocznie. Wycieczki na basen nadal gorąco polecam, pływanie zwłaszcza na grzbiecie powinno przynieś dużą ulgę, jest to rewelacyjny sposób na odciążenie kręgosłupa. Warto też skorzystać z masaży wodnych, powinien być po nich widoczny efekt rozluźniający wzmożone napięcie mięśniowe. To, o czym Pan pisze, że odczuwa Pan bóle po obu stronach kręgosłupa, może być związane właśnie ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. To zresztą widać w trakcie badania, na ile są napięte mięśnie. Przypuszczam, że powodem złych doświadczeń była zbyt zimna woda, namawiam, żeby podzwonić wcześniej po basenach i dowiedzieć się o temperaturę wody. Jeśli chodzi o zestawy ćwiczeń, proponuję zapoznać się z zestawem umieszczonym na stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.