Loading...
Choroby

Po leczeniu raka prostaty

Uczeni z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie opublikowali w czasopiśmie „Journal of Clinical Oncology” wyniki badania 278 mężczyzn, u których rozpoznano i leczono – operacyjnie lub napromieniowaniem – raka prostaty.

Z wypełnionych przez pacjentów ankiet dotyczących ich stanu zdrowia w okresie 6-12 miesięcy po zakończeniu leczenia wynika, że wśród tych, których poddano leczeniu operacyjnemu, 39-49% uskarżało się na nietrzymanie moczu, a 80-91% na zaburzenia erekcji, podczas gdy u pacjentów leczonych promieniowaniem liczby te były niższe i wynosiły odpowiednio 6-7% oraz 41-55%. Z drugiej strony, odsetek objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego był wyższy w grupie pacjentów po radioterapii (30-35%) niż w grupie pacjentów po zabiegu chirurgicznym (6-7%). Zarazem, jeśli idzie o ogólną ocenę jakości życia i stanu zdrowia w rok po terapii, odczucia pacjentów obu grup były zbliżone.

Autorzy artykułu podkreślają, że z danych tych nie można wyprowadzać ogólnych wniosków dotyczących preferowanej metody leczenia. Istotne jest natomiast pełne informowanie każdego pacjenta o korzyściach i ewentualnych niepożądanych konsekwencjach każdej z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.