Dr Brenda M. Booth i współpracownicy z Mental Healthcare and Outcomes Research at the Veterans Affairs Medical Center w Little Rock w Arkansas poruszają na łamach styczniowego numeru „Journal of General Internal Medicine” problem stresu u chorych hospitalizowanych z różnych powodów na oddziałach internistycznych i chirurgicznych.
Badacze porównali reakcje emocjonalne związane z hospitalizacją u ludzi zdrowych psychicznie i osób, które w przeszłości wykazywały jakiekolwiek zaburzenia psychiczne. Badanie przeprowadzono wśród 700 mężczyzn – weteranów, przyjętych w trybie ostrym do oddziałów intensywnej opieki medycznej lub chirurgicznych z różnych powodów (od raka po zawał serca), w latach 1992-1994. Mężczyzn tych podzielono na dwie grupy – z wywiadem zaburzeń psychicznych i bez takich zaburzeń w przeszłości. W ciągu jednego roku pacjenci byli poddani rozmaitym testom, mającym na celu ocenę stresu i zaburzeń funkcjonowania, które mogły wystapić podczas hospitalizacji.
Okazało się, że chorzy z zaburzeniami psychicznymi w wywiadach doznali większego urazu psychicznego i odczuli jego wpływ na codzienne funkcjonowanie w większym stopniu, niż pacjenci zdrowi psychicznie. Skutki stresu były widoczne jeszcze po zakończeniu hospitalizacji. Badacze jednoznacznie wykazali, że chorzy psychiatriczni są szczególnie wrażliwi na stres związany z hospitalizacją z powodu chorób somatycznych. Uważają, że z pewnością takie samo zjawisko zaobserwowano by u kobiet.
Zdaniem autorów badanie akcentuje konieczność kompleksowej opieki nad pacjentami hospitalizowanymi, ze zwróceniem baczniejszej uwagi nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także stan psychiczny.