Loading...
Psychika

Pobyt w szpitalu jest stresujący szczególnie dla chorych psychicznie

Dr Brenda M. Booth i współpracownicy z Mental Healthcare and Outcomes Research at the Veterans Affairs Medical Center w Little Rock w Arkansas poruszają na łamach styczniowego numeru „Journal of General Internal Medicine” problem stresu u chorych hospitalizowanych z różnych powodów na oddziałach internistycznych i chirurgicznych.

Badacze porównali reakcje emocjonalne związane z hospitalizacją u ludzi zdrowych psychicznie i osób, które w przeszłości wykazywały jakiekolwiek zaburzenia psychiczne. Badanie przeprowadzono wśród 700 mężczyzn – weteranów, przyjętych w trybie ostrym do oddziałów intensywnej opieki medycznej lub chirurgicznych z różnych powodów (od raka po zawał serca), w latach 1992-1994. Mężczyzn tych podzielono na dwie grupy – z wywiadem zaburzeń psychicznych i bez takich zaburzeń w przeszłości. W ciągu jednego roku pacjenci byli poddani rozmaitym testom, mającym na celu ocenę stresu i zaburzeń funkcjonowania, które mogły wystapić podczas hospitalizacji.

Okazało się, że chorzy z zaburzeniami psychicznymi w wywiadach doznali większego urazu psychicznego i odczuli jego wpływ na codzienne funkcjonowanie w większym stopniu, niż pacjenci zdrowi psychicznie. Skutki stresu były widoczne jeszcze po zakończeniu hospitalizacji. Badacze jednoznacznie wykazali, że chorzy psychiatriczni są szczególnie wrażliwi na stres związany z hospitalizacją z powodu chorób somatycznych. Uważają, że z pewnością takie samo zjawisko zaobserwowano by u kobiet.

Zdaniem autorów badanie akcentuje konieczność kompleksowej opieki nad pacjentami hospitalizowanymi, ze zwróceniem baczniejszej uwagi nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także stan psychiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.