Loading...
Choroby

Podnośnik dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć przed zakupem?

Podnośniki dlaniepełnosprawnych

Jak wybrać dobry podnośnik dla osoby niepełnosprawnej lub seniora? Pod uwagę należy wziąć szereg parametrów. Ważny jest rodzaj konstrukcji i sposób obsługi, przeznaczenie, typ siedziska czy udźwig. Istotnym wyznacznikiem jest również cena sprzętu.

Czym jest podnośnik dla niepełnosprawnych i kiedy warto go stosować?

Opieka nad osobą dysfunkcyjną, mającą problemy z samodzielnym poruszaniem się, jest niezwykle wymagająca. Podnoszenie i przemieszczanie pacjenta wymaga dużych nakładów sił. W dłuższej perspektywie stanowi dla opiekuna zagrożenie zdrowotne, m.in. pojawienia się bolesnych problemów z kręgosłupem. To także źródło dyskomfortu dla samego chorego. Niezastąpioną pomocą w pielęgnacji pacjenta leżącego jest podnośnik rehabilitacyjny.

Podnośnik dla niepełnosprawnych to sprzęt medyczny zbudowany ze stabilnej ramy i siedziska. Służy podnoszeniu pacjenta z łóżka lub wózka inwalidzkiego bądź transferowaniu go do innego pomieszczenia, np. do łazienki czy toalety. W zależności od modelu można korzystać z niego w domu lub poza nim.

Do dyspozycji mamy wiele rodzajów podnośników dla osób niepełnosprawnych, a ich wybór powinien być uzależniony nie tylko od konkretnych potrzeb pacjenta i jego bliskich, ale także od warunków mieszkaniowych.

Wysokiej jakości podnośniki rehabilitacyjne znajdziesz na https://esklep.brandvital.eu/. Poznaj ofertę i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa specjalisty! 

Rodzaje podnośników rehabilitacyjnych – jaki będzie najlepszy?

Najbardziej ogólny podział wyróżnia podnośniki stacjonarne oraz podnośniki mobilne.

Podnośniki pierwszego typu są przytwierdzone do podłoża na stałe. Sprawdzają się w sytuacji, kiedy potrzebujemy jedynie przenieść pacjenta z łóżka na wózek lub odwrotnie. Podnośniki przenośne zaopatrzone są w kółka, dzięki czemu pacjent może być przewożony do innych pomieszczeń. Należy pamiętać, że podnośniki mobilne są dość szerokie, dlatego nie zaleca się stosowania ich w niewielkich mieszkaniach z wąskimi futrynami. Przy skromnym metrażu o wiele lepszym rozwiązaniem będą podnośniki sufitowe montowane na specjalnych szynach.

Podnośniki osób niepełnosprawnych występują w wersji elektrycznej i manualnej.

Podnośniki sterowane pilotem są znacznie łatwiejsze w obsłudze i do minimum ograniczają użycie siły opiekuna, którego jedynym zadaniem jest umieszczenie pacjenta w siedzisku. Podnośniki manualne wymagają większego zaangażowania osób trzecich. Podnoszenie i opuszczanie odbywa się przy wykorzystaniu łożyska oporowego. Mają jednak swoje zalety. Po pierwsze nie wymagają podłączenia do prądu, a po drugie można je złożyć i wygodnie przewieźć samochodem, co ułatwia organizację wyjazdów. Alternatywą są podnośniki akumulatorowe, które, naładowane, mogą pracować bez zasilania sieciowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając podnośnik?

Wysokiej jakości podnośnik jest przede wszystkim w pełni bezpieczny. Aby mieć pewność, że urządzenie będzie dobrze służyć nam i naszemu podopiecznemu, zwróćmy uwagę na kilka dodatkowych parametrów.

  • Podnośnik dla osoby niepełnosprawnej powinien posiadać wysokiej jakości nosidło. Jeżeli urządzenie wykorzystywane będzie do transportowania bliskiego do wanny, wybierzmy nosidło wykonane z szybkoschnącego materiału, np. siatki poliestrowej. Pamiętajmy także, by jego konstrukcja odpowiadała potrzebom pacjenta wynikającym ze specyfiki schorzenia. Jeśli nie jest on w stanie samodzielnie utrzymać głowy w pionie, postawmy na nosidło z funkcją podparcia.
  • Koniecznie zwróćmy uwagę na maksymalny udźwig podnośnika. Zbyt mały, niedostosowany do wagi chorego, grozi nie tylko uszkodzeniem sprzętu, ale, co gorsza, zagraża bezpieczeństwu pacjenta.

Ważnym wyznacznikiem jest, oczywiście, koszt urządzenia. Cena podnośnika waha się od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Jeżeli sprzęt jest nam potrzebny jedynie czasowo, warto zastanowić się nad jego wynajmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.