Loading...
Choroby

Podolog, czyli zawód większości zupełnie nieznany

Podolog w gabinecie z pacjentką

Obecnie młoda osoba ma do wyboru tak wiele różnych profesji, że połowy z nich nawet nie kojarzy po nazwie. Nie wiemy, że możemy chociażby specjalizować się w stopach. Takim czymś zajmuje się podolog. Na czym to polega i czy łatwo jest zdobyć takie wykształcenie? Udzielimy Ci na temat wszystkich najpotrzebniejszych informacji.

Podolog ma tak naprawdę dwa zastosowania – pomaga przy leczeniu poważniejszych schorzeń i po prostu pielęgnuje stopy. To drugie jest na pewno zdecydowanie prostsze, ale to jednak to pierwsze okazuje się o wiele bardziej potrzebne. Dlaczego? Dlatego, że ludzie muszą mieć zawsze dostęp do kogoś, kto posiada wiedzę właśnie na temat konkretnego obszaru ciała. Dermatolog czy internista mogą oczywiście coś doradzić – ale to podolog całymi dniami obserwuje stopy, analizuje objawy i na tej podstawie wyciąga wnioski. A przecież zawsze najlepiej może pomóc osoba, która ma doświadczenie praktyczne. Podolog pomoże również z chirurgią palca.

Kto może nazywać się podologiem?

Choć mogłoby się wydawać, że potrzebny jest tutaj tytuł medyczny – nie jest to wcale prawda. Najlepiej byłoby oczywiście skończyć studia, które są już faktycznie oferowane w Polsce – ale może wystarczyć nam także taka specjalizacja na kierunku kosmetologii. Dostępne są studia podyplomowe, które również pozwolą nam pracować w zawodzie.

A jeżeli chcemy zdobyć certyfikat szybciej to możemy zawsze wybrać się na specjalny kurs. Tutaj jednak musimy od razu uprzedzić, że potrzebne będzie bardzo wiele godzin praktyk w zawodzie, bo sam kurs trwa za krótko i na pewno nie przygotuje nas w 100% do wykonywania pracy podologa. Jest to odpowiedzialna praca, bo ludzie przychodzą tam z prawdziwymi problemami i szukają przecież pomocy – jeżeli nic z tego nie wyjdzie to na pewno więcej nie wrócą już do naszego gabinetu.

Z jakimi problemami warto się do niego wybrać?

Na pewno powinniśmy iść do podologa w chwili, gdy zauważamy u siebie objawy grzybicy. Jest to przede wszystkim pieczenie stóp, swędzenie skóry, nadmierne pocenie. Nie jest to przyjemne, a podolog szybko zleci nam podjęcie konkretnych działań w celu pozbycia się tej dolegliwości. Oprócz tego możemy także pójść do niego z odciskami na stopach. Wiele osób przebija je samodzielnie, ale nie jest to rozsądne rozwiązanie, bo możemy w ten sposób doprowadzić nawet do zakażenia.

Do podologa wybierzmy się także w momencie, gdy chcemy, aby nasze stopy wyglądały ładnie. Pomoże on usunąć zrogowaciałą skórę, doradzi w kwestii przyszłej pielęgnacji i wytłumaczy, dlaczego ten problem występował u nas do tej pory. Poznaniu polecamy Wielkopolskie Centrum Zdrowej Stopy Anmedica. Podochirurgia to ich specjalizacja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.