Loading...
Zdrowie

Podstawowa pomoc medyczna i porady od farmaceuty

farmaceuci w aptece doradzają pacjentom

Artykuł partnera.

Wizyty u lekarza w przypadku przeziębienia lub grypy, które często towarzyszą nam w porze jesiennej nie zawsze wymagają pomocy lekarza. Często można poradzić sobie z nimi samemu, korzystając z leków dostępnych w aptece bez recepty. Po jakie preparaty warto sięgnąć?

Domowe sposoby na jesienne infekcje

Gdy łapie jesienna infekcja organizm jest osłabiony, a cała jego siła skupia się na walce z wirusami. W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, aby zwolnić, zadbać o właściwą regenerację. Gdy dopadają pierwsze symptomy korzystać można ze sposobów, jakie niegdyś wykorzystywane były przez nasze babcie i prababcie, czerpiące głównie z mądrości natury.

Doskonale sprawdzą się ziołowe herbaty lub dodawane do nich sok – maliny – idealne na gorączkę oraz czarny bez, które do dziś przez starsze pokolenia wykorzystywany jest w celu wzmocnienia odporności. Świetnie sprawdzi się też lipa, wykazująca właściwości napotne.

Dużą popularnością cieszy się oczywiście cytryna, a także imbir czy czosnek. Wśród domowych sposobów na kaszel wymienić można syrop z cebuli. Kto nie zna jego szczególnego smaku i zapachu? Dla niektórych wręcz to zapach dzieciństwa.

Medycyna konwencjonalna

Jeśli domowe sposoby nie są przez Ciebie uznawane lub nie przynoszą oczekiwanego efektu konieczne może okazać się sięgnięcie po farmakologię. Czy to oznacza, że konieczna będzie wizyta u lekarza? Nie zawsze. W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy farmaceuty. Pracując w apteka Poznań specjaliści każdego dnia służą pomocą i wiedzą, aby nieść pomoc pacjentom. Wieloletnia nauka sprawia, że potrafią dopasować preparaty na najczęściej pojawiające się dolegliwości. Gdy zaczyna się przeziębienie bądź grypa warto udać się do apteki, opisać występujące dolegliwości, a magister farmacji pomoże dobrać odpowiednie środki.

Najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty na przeziębienie, działające napotnie i wzmacniająco. Dodatkowo w przypadku intensywnego kataru pomocne mogą być specjalne aerozole, które wpsikiwane są do każdej dziurki. Ich zadaniem jest obkurczenie błony śluzowej, co ułatwia oddychanie. Tu jednak warto uważnie słuchać zaleceń farmaceuty lub w razie wątpliwości sprawdzić dawkowanie w ulotce. Nadużywanie tego typu leków najczęściej prowadzić może do przesuszenia śluzówki, a niektóre preparaty mogą wręcz uzależnić.

Zmagając się z gorączką nie można zapominać o zakupie środków obniżających temperaturę. Przy czym pamiętać należy, że gorączka pojawia się wtedy, gdy organizm walczy z dokuczająca mu infekcją. Jest ona więc potrzebna. Przyjmuje się, że do ok. 38 stopni nie powinna być ona zbijana żadnymi preparatami.

Przeziębieniu i grypie towarzyszyć może także kaszel. Tu z pomocą przychodzą różne syropy, na kaszel mokry i suchy lub rozwiązania uniwersalne. Farmaceuta z całą pewnością pomoże wybrać najlepszy wariant.

Czy jesienna infekcja zawsze wymaga wizyty u lekarza?

Nie z każdą infekcją trzeba umawiać konsultację z lekarzem. Jesienią poczekalnie w przychodniach najczęściej pękają w szwach, zatem jeśli mamy taką możliwość warto oszczędzić sobie czekania w kolejkach, wśród ludzi zmagających się z różnymi chorobami, często poważniejszymi niż zwykła grypa czy przeziębienie. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpoczynek i regenerację oraz skorzystać z pomocy farmaceuty. Odpowiednie medykamenty dostępne bez recepty mogą pomóc organizmowi zwalczyć chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.