Loading...
Choroby

Podstawy zastosowania fali uderzeniowej w fizjoterapii

terapia falami uderzeniowymi

Fala uderzeniowa to jedna z nowoczesnych metod fizykoterapii, uważana jednocześnie za jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych z wykorzystaniem bodźców fizykalnych. W przypadku fali uderzeniowej wykorzystywane są efekty działania fali akustycznej, powodujące gwałtowne zmiany ciśnienia w obszarze zabiegowym. Efekty działania fali uderzeniowej na tkanki oparte są na stymulacji procesów gojenia poprzez pobudzenie krążenia krwi oraz metabolizmu komórek.

Fala uderzeniowa (ESWT) w fizjoterapii

Fala uderzeniowa działa więc przeciwbólowo i przyspiesza regenerację tkanek. Inne pozytywne efekty oddziaływania fali uderzeniowej na organizm to rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów oraz zwiększenie produkcji kolagenu. Wśród korzyści płynących z zastosowania ESWT wymienia się także zmniejszenie napięcia mięśni jako efekt oddziaływania fali uderzeniowej. Duża popularność zabiegów fali uderzeniowej związana jest także z krótkim czasem terapii oraz brakiem efektów ubocznych.

Zastosowanie fali uderzeniowej w terapii

Fala uderzeniowa z powodzeniem wykorzystywana jest w fizjoterapii, szczególnie ortopedycznej. Jednostki chorobowe, które są najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegów to: zapalenia ścięgien, ostroga piętowa, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, bóle stawów, zwapnienia w obrębie mięśni i ścięgien, blizny pourazowe, entezopatie, tendinopatie, zapalenie stożka rotatorów oraz inne uszkodzenia tkanek, w przebiegu których pojawiają się przewlekłe dolegliwości bólowe i ograniczenie funkcji. Zabiegi ESWT cieszą się bardzo dużym powodzeniem w medycynie sportowej oraz fizjoterapii osób aktywnych fizycznie. Intensywne oddziaływanie fali na tkanki i jej stymulujące działanie dla naturalnych procesów regeneracyjnych to elementy szczególnie doceniane przez współczesnych specjalistów w dziedzinach medycyny i fizjoterapii.

Przebieg zabiegu fali uderzeniowej

Fala uderzeniowa generowana jest przez specjalistyczne aparaty do których podłączona zostaje głowica, przenosząca wytworzoną falę na tkanki zmienione chorobowo. Aparat do ESWT generuje ciśnienie o wartości 10-100MP, zmieniające się w okresie 10 nanosekund. Fala dociera do tkanek na głębokość nawet kilku centymetrów. Działanie fali ograniczone jest jedynie do obszaru zabiegowego. Zabieg trwa około 3-5 minut i powtarzany jest w odstępie 5-7 dni. Zwykle zaleca się stosowanie od 3 do 6 zabiegów w serii. Parametry zabiegowe dopasowane są indywidualnie do jednostki chorobowej. Dawka zwiększana jest podczas kolejnych zabiegów serii w zależności od zgłaszanych przez Pacjenta odczuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.