Loading...
Dom i rodzina

Pokój dziecięcy – co powinno się w nim znaleźć?

Dziecko lezy pod białym kocem w drewnianym bujaku

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym maluch spędza najwięcej czasu, dlatego powinien być on przytulny i zawierać wszelkie niezbędne mu akcesoria. Jakie rzeczy warto zakupić do pokoju dziecięcego?

Meble i łóżko

W pokoju dziecięcym musi znaleźć się przede wszystkim wygodne łóżko. Rodzice mają obecnie możliwość skorzystania z wielu, bardzo ciekawych rozwiązań, które sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Mogą oni zdecydować się na łóżko w formie materacu – takie rozwiązanie jest polecane szczególnie w przypadku dzieci, które często przemieszczają się po łóżku w nocy, ponieważ minimalizuje ryzyko bolesnego upadku z wysokości. Łóżko w formie materacu chętnie wybierane jest przez rodziców dzieci, którzy zdecydowali się wychować je w duchu pedagogiki Montessori.

Innym rozwiązaniem jest zakup łóżka regulowanego, które niejako rośnie razem z dzieckiem. Dobrze, jeśli posiada ono dodatkowe szuflady na pościel i inne, niezbędne do spania akcesoria. W pokojach dziecięcych niewielkich rozmiarów doskonale sprawdzają się łóżka połączone z biurkiem, co jest bardzo dobrym pomysłem szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym.

Dodatkowo w pokoju dziecięcym powinny znaleźć się meble, w których przechowywane będą zabawki i ubranka. Ich ilość zależy tak naprawdę od wielkości pomieszczenia – w dużych pokojach można postawić na przykład szafę dwudrzwiową, regał na książki i dodatkową półkę na ulubione zabawki dziecka. W mniejszych pokojach warto wykorzystać ergonomiczne rozwiązania, tak aby pozostawić dziecku jak najwięcej wolnej przestrzeni. Dobrze, jeśli meble będą niezbyt wysokie, tak aby dziecko miało swobodny dostęp do swoich zabawek czy książek. Dodatkowo należy pamiętać o ich zabezpieczeniu – producenci zalecają zazwyczaj, aby przymocować meble do ściany, tak aby nie stanowiły one dla dziecka żadnego zagrożenia. W pokoju dziecięcym powinny znaleźć się też pudełka na zabawki, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać porządek. W chłodniejszych pomieszczeniach dobrze jest położyć na ziemi przyjemny w dotyku dywan.

Jakie zabawki powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Pokój dziecięcy bywa przez niektórych nazywany królestwem zabawek. Rzeczywiście, to właśnie tam można znaleźć wszystko, czym aktualnie bawi się maluch. Zabawki muszą być dostosowane do wieku malucha, tak aby były dla niego całkowicie bezpieczne. Mniejsze z nich dobrze jest przechowywać w szafce lub w pudełkach, tak aby nie uniknąć tworzenia się bałaganu. Niemniej jednak niektóre zabawki, takie jak drewniany bujak powinny być do dyspozycji dziecka przez cały czas. W przypadku maluszków dobrze jest zaopatrzyć się w bujaczki, w których niemowlaki wprost uwielbiają spędzać czas. Z czasem malec zaczyna powoli wyrastać ze swojego ulubionego fotelika, jednak wciąż bardzo lubi się bujać – dla starszych dzieci warto zakupić bujaczek wykonany z drewna. Drewniane bujaki dla dzieci mogą mieć kilka funkcji – mogą posłużyć zarówno do odpoczynku, jak i do aktywnej zabawy (wtedy też bujaczek przyjmuje formę drabinki). W pokoju dziecięcym powinien znaleźć się również namiot tipi. Uwielbiają go zarówno młodsze dzieci, które ucinają sobie w nim popołudniowe drzemki, jak i te starsze, które wykorzystują go na przykład do zabawy w chowanego. W pokoju dziecka nie powinno również zabraknąć wygodnego krzesełka, dopasowanego do wzrostu malucha oraz stolika. Dzieci mogą przy nim spędzać czas na różne sposoby – najczęściej służy on do wykonywania przeróżnych prac plastycznych, a przedszkolakom może posłużyć także do rysowania szlaczków czy nauki pisania liter. Akcesoria te z pewnością sprawdzą się w każdym pokoju dziecięcym, bez względu na jego metraż. Warto pamiętać, aby pozostawić dziecku nieco wolnej przestrzeni do ruchu – na przykład do gimnastyki czy na swobodne tańce. W pokoju dziecka nie powinny znajdować się rzeczy, które służą rodzicom, a nie maluchowi, na przykład komputer czy innego rodzaju sprzęty domowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.