Loading...
Dom i rodzinaZdrowie

Pokrzywa – właściwości lecznicze i formy zastosowania

Pokrzywa właściwości

Pokrzywa rośnie w Polsce powszechnie. Spotykamy ją na łąkach, polach, w ogrodach. Dziko porasta cały kraj. Towarzyszy nam od dawna. Wykorzystywana jest na wiele sposobów. Powszechnie używa się jej w medycynie naturalnej i kosmetyce. Jest jadalna, paszowa. Z pokrzywy pozyskuje się włókna i barwnik. Roślina ta ma też swoją rolę w ludzkim życiu duchowym. Surowa pokrzywa podrażnia skórę ludzi i zwierząt. Może też powodować podrażnienie narządów wewnętrznych. Jak wykorzystać pokrzywę? Jakie właściwości zdrowotne ma pokrzywa? Jakie pokrzywa ma przeciwwskazania? Oto właściwości pokrzywy i zalecenia do jej stosowania.

Składniki odżywcze pokrzywy. Właściwości pokrzyw i zastosowanie lecznicze

Pokrzywa ma właściwości zdrowotne. Jest źródłem licznych witamin i minerałów. Zawiera wapń, żelazo, magnez. Jest też źródłem fosforu, potasu, siarki. Ma również jod, sód i krzem. Pokrzywa to również bogactwo witamin.

Zawiera witaminy: A, witaminy z grupy B, a także witaminy C i K. Ma również inne składniki, takie jak: chlorofil, histaminę, serotoninę. Jest źródłem cennych garbników, flawonoidów oraz kwasów organicznych.

Na 100 gram pokrzywy przypada 88 gramów wody. Jest źródłem białka (3 gramy), tłuszczów (0,1 grama), węglowodanów (7,5 grama). W 100 gramach rośliny znajduje się 7 gramów błonnika oraz 43 kcal. Pokrzywa ma liczne właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie naturalnej. Zaleca się stosowanie jej w przypadku anemii. Wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Jednocześnie obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Można ją stosować w stanach osłabienia. W przypadku lekkiego osłabienia warto wypić filiżankę naparu. Jakie jeszcze ma pokrzywa właściwości?

Pokrzywa — właściwości lecznicze i zastosowanie

Na większość dolegliwości zalecane jest picie herbaty z liści pokrzywy. Czasem wykorzystuje się jej korzenie albo surowe gałązki. Pokrzywa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Stosuje się ją w celu złagodzenia alergii. Jest przydatna w leczeniu stanów zapalnych i łagodzi ból. Obniża poziom złego cholesterolu oraz poziom mocznika. Ma korzystne działanie na włosy i paznokcie.

Właściwości herbaty z pokrzyw
Źródło: Pexels.com

Regularne spożywanie naparu z pokrzywy wspomaga porost włosów i hamuje ich wypadanie. Ma też korzystne działanie na układ krwionośny. Jest zalecana jako produkt obniżający ciśnienie krwi. Stosuje się ją również jako produkt wspomagający proces leczenia ran. Pokrzywa ma również właściwości moczopędne. Jest wykorzystywana w chorobach układu moczowego. Można ją stosować wspomagająco w leczeniu kamicy nerkowej.

Pokrzywę od dawna wykorzystuje się do leczenia chorób skóry. Stosowano ją do powstrzymywania krwawienia skóry, a także w przypadku owrzodzeń. Na reumatyzm i artretyzm zalecane jest biczowanie pokrzywą. Wystarczy wziąć kilka gałązek, związać je ze sobą i uderzać nimi o skórę. Ma pokrzywa również właściwości zdrowotne i pomaga w leczeniu innych schorzeń. Pokrzywa ma przeciwwskazania. Biczowanie ciała pokrzywą nie ma jednak przeciwwskazań.

Pokrzywa w chorobach żołądka. Właściwości pokrzyw

Pokrzywa ma też zdrowotne właściwości i działanie lecznicze w chorobach układu pokarmowego. Pokrzywa pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Można pić herbatkę z pokrzywy albo sok z rośliny. Wspomaga procesy trawienne. Pobudza pracę żołądka i jelit. W nadmiernych ilościach może jednak podrażniać.

Oprócz picia naparów można też stosować świeże listki młodej pokrzywy. Wystarczy dodać je do sałatek albo kanapek. Pokrzywa ma właściwości wspomagające apetyt. Sprawia, że wiele narządów działa lepiej. Korzystnie wpływa na pracę wątroby, żołądka oraz trzustki. Pokrzywa ma właściwości w chorobach wątroby. Najlepiej spożywać napar z pokrzywy regularnie.

Zioła mają działanie tylko wtedy, gdy są stosowane codziennie. W przypadku cięższych chorób stosowanie pokrzywy należy skonsultować z lekarzem. Nie powinno się przekraczać zalecanych porcji. W przypadku przedawkowania pokrzywa może mieć działanie odwrotne. Pokrzywa ma przeciwwskazania i skutki uboczne nadmiernego jej spożywania. Sok i herbata z pokrzywy powinny być stosowane z umiarem.

Pokrzywa właściwości w dolegliwościach bólowych

Pokrzywa ma właściwości w leczeniu bólu. Można stosować liście tej rośliny na ból. Pokrzywa zadziała korzystnie w przypadku bólu stawów, kości, dysku. Jest pomocna w łagodzeniu bólu wywołanego kontuzjami. W przypadku bólu kręgosłupa ma głębsze działanie. Można ją stosować w leczeniu dny moczanowej. Jest ona związana z odkładaniem się złogów moczanowych. Dzięki pokrzywie niekorzystne związki są wydalane szybciej. Ma ona nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne. W wielu przypadkach nie tylko redukuje odczucie bólu, ale również wspomaga usuwanie jego przyczyn.

Warto pamiętać o tym, że pokrzywa jest ziołem. Każde zioło działa tylko przy regularnym stosowaniu. Jedna filiżanka naparu z pokrzywy nie zredukuje silnego bólu. Może jedynie go złagodzić. To nie wszystkie właściwości pokrzyw. Jakie są jeszcze właściwości pokrzyw? Czy powinna być stosowana na choroby skóry, skoro surowa działa drażniąco?

Pokrzywa – właściwości na alergie i schorzenia skórne. Właściwości pokrzyw

Jakie są właściwości pokrzyw? Pokrzywa zawiera w sobie substancje o działaniu przeciwhistaminowym. Z tego względu znajduje zastosowanie w chorobach alergicznych. Jeśli jednak spożywa się ją w nadmiernych dawkach, to sama może wywołać reakcję alergiczną. Warto zatem spożywać ją zgodnie z zaleceniami. Wyciąg z pokrzywy jest też często wykorzystywany w leczeniu chorób skóry. Wszystko zawdzięcza swoim właściwościom bakteriobójczym. Wyciągiem z liści można przemywać miejsce zmieniona chorobowo. Można też przykładać okłady z liści.

Za pomocą pokrzywy leczy się czyraki, trądzik, ropnie. Jest pomocna w stanach zapalnych pochwy. W przypadku stanów zapalnych pochwy zaleca się nasiadówki z tego ziela. Pokrzywa ma również właściwości odkażające. Znajduje zastosowanie w płukaniu jamy ustnej i gardła. Z pokrzywy wykonuje się również napar do masowania skóry ciała i głowy. Tak zastosowana działa relaksująco, przyczynia się do łagodzenia stanów napięcia. Pomaga w chorobach skóry głowy. Redukuje objawy łupieżu i łojotoku. Na rynku dostępne są szampony lecznicze z pokrzywy. Regularne stosowanie pokrzywy na skórę głowy wspomaga porost włosów. Włosy są silne, mocne i zdrowe. Kremy z pokrzywy oraz maseczki wspomagają cerę. Dzięki nim jest ona zdrowa i pozbawiona niedoskonałości.

Pokrzywa – przeciwwskazania i skutki uboczne. Pokrzywa w ciąży

Właściwości pokrzyw
Źródło: Pexels.com

Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania pokrzywy? Choć pokrzywa to źródło zdrowia, o bogatym zestawie właściwości leczniczych, to nie każdy powinien ją stosować. Pokrzywa ma przeciwwskazania do stosowania przez kobiety chorujące na raka narządów rodnych, a także mięśniaka. Nie jest zalecana przy obfitych krwawieniach z dróg rodnych. Nie powinno się jej stosować w przypadku przewlekłej choroby nerek.

Można nią leczyć tylko łagodne choroby układu moczowego. Pokrzywa ma przeciwwskazania do stosowania po zabiegu chirurgicznym. Nie jest też zalecana osobom chorującym na cukrzyce. Nie powinny jej spożywać osoby, które mają nadmiar żelaza w organizmie. Skutki uboczne stosowania pokrzywy zazwyczaj mają związek ze stosowaniem innych leków. Niektórych z nich nie powinno się łączyć z tą rośliną. Przede wszystkim nie powinno się stosować pokrzywy w trakcie kuracji lekami moczopędnymi. Takie połączenie może doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu.

Surowa pokrzywa ma przeciwwskazania do stosowania, bo powoduje podrażnienia skóry i narządów wewnętrznych. Pojawia się pieczenie, bąble, zaczerwienienie. Bez obaw mogą ją stosować kobiety w ciąży. Zaleca się spożywanie naparu przez kobiety karmiące, gdyż pokrzywa wspomaga karmienie. Zalecana jest w okresie po urodzeniu dziecka również ze względu na to, że pomaga usuwać wodę z organizmu. To nie wszystkie powody, dla których warto pić pokrzywę. Sok i herbata z pokrzywy ma liczne właściwości. Warto jednak pamiętać o tym, że pokrzywa ma przeciwwskazania i skutki uboczne. Jakie są stosowania pokrzywy przeciwwskazania? Jakie jeszcze pokrzywa ma właściwości?

Przepisy na preparaty z pokrzywy. Właściwości pokrzyw

Działanie zdrowotne ma odwar z liści pokrzywy. Jakie odwar z pokrzywy ma właściwości? Jakie sa powody, dla których warto go pić? Do zaparzenia odwaru wykorzystuje się susz. Jedną łyżkę suszu z liści należy zalać szklanką wody. Całość trzeba gotować na małym ogniu, pod przykryciem. Gotujemy przez 5 minut, a następnie odstawiamy na 15 minut. Odwar należy przecedzić. Zalecana dawka to pół szklanki od dwóch do trzech razy dziennie. Odwar ma przede wszystkim działanie moczopędne. Usprawnia działanie układu pokarmowego. Odtruwa organizm i oczyszcza go z toksyn. Wspomaga wydzielanie soku trzustkowego. Jest zalecany w przypadku anemii.

Stosuje się również napary z liści. Napar od odwaru różni się tym, że się go nie gotuje. Łyżkę suszu należy zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Można wykorzystać susz zebrany samodzielnie. W sklepach i aptekach dostępne są też gotowe saszetki z suszem. Zaleca się spożycie jednej szklanki do trzech razy dziennie. Ma on działanie detoksykacyjne, oczyszczające. Działa delikatnie moczopędnie. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Można go stosować w chorobach górnych dróg oddechowych.

Działanie soku z pokrzyw

Sok z pokrzywy właściwości lecznicze też ma. Jeśli chcemy przygotować sok, to musimy zebrać albo kupić świeżą pokrzywę. Będzie potrzebne około kilograma rośliny. Pokrzywę należy dokładnie wypłukać. Po wypłukaniu zalać zimną wodą i zostawić na około godzinę. Wymoczoną pokrzywę należy pokroić na mniejsze kawałki. Jeśli dysponujemy maszynką do mielenia mięsa, to możemy zmielić roślinę. Zmieloną albo zmiksowaną masę należy dokładnie wycisnąć. W tym celu można wykorzystać gazę. Wyciśnięty sok można pić. Można też przelać go do słoików i włożyć do lodówki. W lodówce wytrzyma około trzech dni. Sok można zakonserwować poprzez dodanie do niego spirytusu. Dzięki temu powstanie zdrowotna nalewka z pokrzywy. Warto go pić ze względu na jego właściwości i zastosowanie lecznicze. Sok i herbata z pokrzywy powinny być pite regularnie. Dobrze to wpłynie na cały organizm, a także na włosy i cerę. Ma pokrzywa właściwości i zastosowanie lecznicze. Warto z tego względu mieć to zioło w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.