Loading...
Ciąża

Połóg – jak długo trwa i na czym polega?

Noworodek przy matce po porodzie


Połóg to okres po porodzie, w czasie którego w organizmie kobiety zachodzą intensywne zmiany, przywracające stan sprzed ciąży. Zwykle trwa on 2 miesiące i dzieli się na 3 okresy – bezpośredni, wczesny i późny. W czasie połogu kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie

Czym jest połóg i jak długo trwa?

Połóg rozpoczyna się zaraz po porodzie i trwa 6–8 tygodni. Jest to okres intensywnych zmian w ciele kobiety, dzięki którym jej organizm powraca do stanu sprzed ciąży. Dotyczą one przede wszystkim układu hormonalnego, sercowo-naczyniowego oraz narządów rodnych. Połóg dzieli się na trzy okresy:

  • bezpośredni – do 24 godzin po porodzie,
  • wczesny – do 7 dni po porodzie,
  • późny – trwający do 6–8 tygodni po porodzie.

Połóg jest jednym z najtrudniejszych okresów po porodzie. Powrót organizmu do stanu sprzed ciąży często wiąże się z nieprzyjemnymi i wstydliwymi dolegliwościami: zaparciami, hemoroidami, trudnościami w oddawaniu moczu, bólami brzucha, odchodami połogowymi (oczyszczanie się macicy) oraz gojeniem ran (po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza). Dodatkowo kobieta skupiona jest na nowych obowiązkach związanych z opieką nad noworodkiem, przez co często zaniedbuje siebie.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas połogu?

Podczas połogu obserwuje się szereg zmian w organizmie kobiety. Przede wszystkim zaraz po porodzie zmniejsza się stężenie hormonów ciążowych we krwi – laktogen łożyskowy i gonadotropina są nieoznaczalne, natomiast estrogeny i progesteron osiągają wartości sprzed ciąży. U kobiet karmiących piersią znacznie wzrasta poziom prolaktyny. Po kilku tygodniach od porodu pojawia się także pierwsza owulacja. Moment powrotu płodności jest indywidualny dla każdej kobiety. Nieprawdziwe jest jednak twierdzenie, że karmienie piersią działa jak antykoncepcja.

Bardzo istotne zmiany zachodzą też w narządach rodnych. Przede wszystkim zmniejsza się macica (z 1,5 kg do 50 g). Z jej intensywnym obkurczaniem się związane są wspomniane wcześniej nieprzyjemne dolegliwości (głównie ból brzucha i odchody połogowe). Zwęża się także pochwa, chociaż jej wejście zwykle pozostaje luźniejsze niż przed ciążą.

Ważne zmiany dotyczą układu krążenia. Zmniejsza się ilość krwi krążącej oraz wyrzut serca. Ponadto obniża się liczba krwinek białych i stężenie żelaza, natomiast wzrasta poziom leukocytów.

Kobiecie po porodzie mogą towarzyszyć silne emocje, niekiedy skrajne. Po kilku dniach pojawia się tzw. baby blues, czyli zaburzenia nastroju. Jeżeli stan ten utrzymuje się powyżej 2 tygodni i towarzyszą mu osłabienie, złe samopoczucie i niechęć do dziecka lub przesadny strach o nie – w takiej sytuacji należy skonsultować się z psychiatrą. Zmiany podczas połogu mogą prowadzić do depresji poporodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.