Loading...
Psychika

Pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysowych

Kobieta na terapii psychologicznej podczas kryzysu

Każda konsultacja psychologiczna to po prostu spotkanie i rozmowa z psychologiem. Cel konsultacji zależy od potrzeb klienta. Konsultacja psychologiczna może być pojedynczym spotkaniem lub serią spotkań ze specjalistą na konkretny, ważny dla klienta temat. Konsultacja z psychologiem może być również wstępem do psychoterapii indywidualnej, terapii małżeńskiej (terapii par) i pracy z psychoterapeutą w kierunku wychodzenia z kryzysu.

Cele konsultacji psychologicznej mogą obejmować:

  • poradnictwo w zakresie zachowania się w konkretnej sytuacji (np. jak reagować, co mówić, czego unikać)
  • sprawdzenie, czy pomoc psychologiczna lub psychoterapia są właściwą metodą pracy z problemami klienta
  • uzyskanie informacji na temat pomocy udzielanej przez różnych specjalistów (psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, neurolog), instytucje i organizacje
  • poszerzanie wiedzy na temat problemów psychologicznych i metod terapeutycznych
  • zawarcie kontraktu psychoterapeuta – klient, określenie celów, metod, czasu i zasad pracy z psychologiem

Konsultacja z psychologiem to spotkanie z profesjonalistą, posiadającym wykształcenie psychologiczne lub psychoterapeutyczne, pracującym na co dzień w obszarze zdrowia psychicznego. Może to być również rozmowa z psychologiem na interesujący dla klienta temat. To klient decyduje o tym, jakie problemy zostaną poruszone podczas spotkania i co chce osiągnąć dzięki wsparciu psychologa.

Należy przy tym zauważyć, że na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, mających niekiedy odmienne podejście i stosujących różne metody. Przed umówieniem się na wizytę warto rozeznać się i zdobyć opinie na ich temat, by zorientować się czy warto umówić się z danym psychologiem. Swoje usługi w tym zakresie oferuje między innymi poradnia Harmonia Lux Med., proponująca konsultacje psychologiczne dla dorosłych.

Jak przygotować się do konsultacji psychologicznej?

Przygotowując się do spotkania z psychologiem warto zastanowić się nad następującymi pytaniami:

  • Jaki cel chcesz osiągnąć podczas spotkania? Jakie są Twoje oczekiwania wobec konsultacji z psychologiem? Lub, w szerszym ujęciu, czego oczekujesz od pomocy psychologicznej w ogóle? Czy potrzebujesz porady w konkretnej trudnej sytuacji? Czy zastanawiasz się nad rozpoczęciem psychoterapii? Potrzebujesz sprawdzić, jak wygląda praca z psychologiem i czy pomoc psychologiczna jest w Twojej sytuacji odpowiednim wsparciem?
  • Jakie pytania powinieneś zadać psychologowi? Czy potrzebujesz konkretnych technik, które możesz stosować w czasie ataku paniki lub metod redukcji stresu? Chcesz się dowiedzieć, czy to, co czujesz, wymaga specjalistycznego poradnictwa? Chcesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie psycholog ma odpowiednie doświadczenie w terapii depresji? Szukasz metod wsparcia dla swojej dorosłej córki w trudnym okresie rozwodu? Chcesz się dowiedzieć, czy psychoterapia humanistyczna jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem? Chcesz zapytać psychologa o instytucje oferujące wsparcie dla osób z konkretnymi problemami, bo chcesz pomóc komuś bliskiemu?
  • Jakie ważne informacje o sobie lub swojej sytuacji chcesz ujawnić psychologowi podczas pierwszego spotkania? Które z nich są istotne, wpływające na Twoje funkcjonowanie? Czego nie wolno pominąć? Co psychoterapeuta powinien wiedzieć, aby właściwie ocenić sytuację i skutecznie Ci pomóc? Czy Twoje otoczenie może utrudniać Ci psychoterapię lub korzystanie z pomocy psychologicznej? Czy oprócz problemów w relacjach z innymi masz poważne problemy z uzależnieniem od alkoholu lub marihuany? Nie stać Cię na opłacenie pomocy psychologicznej i potrzebujesz wskazania bezpłatnych możliwości?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.