Loading...
Psychika

Porady psychologiczne dla dorosłych – gdzie szukać pomocy?

Mężczyzna jest na spotkaniu z psychologiem

Gdy boli cię serce – kontaktujesz się z kardiologiem. Gdy masz trudności z oddychaniem – słuchasz rad pulmonologa. A z czyjej pomocy skorzystać, gdy to twój umysł potrzebuje wsparcia? Każde, najmniej nawet niepokojące zaburzenie natury psychicznej możesz skonsultować z terapeutą w poradni psychologicznej dla dorosłych. Nie musisz decydować się na spotkania w gabinecie, jeśli nie czujesz się tam komfortowo i bezpiecznie. Zamiast tego spróbuj sesji online.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc psychologa?

Statystyki WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) biją na alarm – z zaburzeniami nastroju zmaga się coraz więcej osób. Na depresję (jedną z poważniejszych postaci chorób ducha) cierpi nawet 18% populacji. W Polsce sytuacja jest jeszcze bardziej pesymistyczna. Jak wynika z badań EZOP II, przeprowadzonych w latach 2017-2021, aż 24,46% Polaków doświadcza problemów psychicznych na różnych etapach swojego życia.

Trudność w rozumieniu własnych emocji i radzeniu sobie z nimi ma coraz więcej osób. To efekt presji społecznej, zaniżonej samooceny w zderzeniu z wyidealizowanym światem wykreowanym przez social media, a także rosnącego poczucia osamotnienia. Jeśli zaobserwujesz u siebie pogorszenie nastroju, trudności ze snem, utrzymujące się zmęczenie i niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności – to znak, że być może potrzebne jest ci wsparcie psychologa. Nie obawiaj się skorzystać z pomocy terapeuty, nawet gdy twoja rodzina czy znajomi sceptycznie to oceniają. Gdy masz gorączkę czy złamiesz nogę – nikogo nie pytasz, czy należy odwiedzić lekarza. Podobnie jest z zaburzeniami natury psychicznej – nie polegaj na opinii innych. Tylko ty wiesz, jak się czujesz, choć możesz nie mieć pewności, co czujesz.

Psycholog może wyciągnąć do ciebie pomocną dłoń i wesprzeć cię w procesie odzyskiwania równowagi, jeśli doświadczasz różnych postaci problemów natury psychicznej, związanych m.in. z:

  • chorobą własną lub bliskiej osoby,
  • traumą,
  • śmiercią bliskiej osoby,
  • samotnością,
  • depresją,
  • nałogami,
  • nieumiejętnością nawiązywania i utrzymywania relacji,
  • pożyciem seksualnym,
  • stanami lękowymi.

Porady psychologiczne dla dorosłych

Gdzie znaleźć potrzebną pomoc?

Gdy twoi najbliżsi mają negatywny stosunek do psychologów i psychiatrów, być może trudno będzie ci zdecydować się na terapię. To dość powszechny problem. Jak wynika ze wspomnianych już badań EZOP II, co piąta osoba ma negatywny stosunek do chorujących na różne postaci zaburzeń psychicznych. Poradnia psychologiczna dla dorosłych jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy z usług można skorzystać w formie online. W końcu czasy, gdy dla powodzenia terapii konieczne były wizyty w gabinecie, dawno minęły. Aby zrozumieć swoje emocje, pokonać depresję czy odzyskać równowagę psychiczną możesz skorzystać z pomocy psychologa online. Spotkania przez Internet są tak samo skuteczne, jak te stacjonarne, a niekiedy mogą przynieść nawet więcej korzyści. Potwierdziły do badania na Uniwersytecie Zurychu. Wówczas 62 osoby z depresją podzielono na grupę leczoną w gabinecie i przez internet. W trzy miesiące po zakończeniu terapii w tej drugiej grupie, wyleczonych zostało 57%, podczas gdy w pierwszej – 42%.

Aby skorzystać z internetowej poradni psychologicznej dla dorosłych, wystarczy dostęp do sieci oraz zainstalowany program Skype lub Vsee (na potrzeby sesji w formie wideokonferencji lub czatu) albo wyłącznie skrzynka mailowa (na potrzeby sesji w formie korespondencji elektronicznej).

Kiedy poradnia psychologiczna jest ostatnią deską ratunku?

Śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód – wszystkie te sytuacje życiowe zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń natury psychicznej. Nie zawsze konieczna jest wówczas pomoc terapeuty. Jeśli jednak smutek się przedłuża, większość nocy spędzasz bezsennie, a podniesienie się z łóżka o poranku wydaje się coraz częściej pozbawione sensu – wówczas pomoc psychologa jest niezbędna. Tylko w ten sposób odzyskasz równowagę i zaczniesz normalnie funkcjonować.

Bywają jednak takie sytuacje, gdy na terapie online jest za późno. Mowa tu o próbach samobójczych i samookaleczaniu. Gdy wewnętrzny ból staje się tak trudny do zniesienia, że nie chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądał kolejny dzień – musisz natychmiast skontaktować się terapeutą (najlepiej psychiatrą). Za późno już na proces terapeutyczny rozłożony w czasie. Musisz chwycić wyciągnięta pomocną dłoń psychologa jak najszybciej i dopiero gdy odzyskasz równowagę – rozpocząć regularne sesje.

Bibliografia:

  1. J. Pełka-Wysiecka, J. Samochowiec, Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia?, „Psychiatria” 2014, t. 11, nr 3, s. 141–147.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.