Loading...
Ciąża

Poród naturalny a cesarskie cięcie – podstawowe różnice i podobieństwa

Kobieta z blizną po cesarskim cięciu lezy na łóżko ze swoim dzieckiem

Rozwój medycyny pozwolił nam na wprowadzenie porodu przez tak zwane cesarskie cięcie. Jest to metoda, która często może uratować życie kobiety czy rodzonego dziecka albo w ogóle poród umożliwić. Niektóre kobiety decydują się jednak na niego bez względu na obecność powikłań, bowiem zapewnia on im większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Czym różni się cesarskie cięcie od porodu naturalnego?

Poród naturalny – podstawowe informacje, wady i zalety

Poród naturalny odbywa się wtedy, gdy dziecko przechodzi przez drogi rodne kobiety, by opuścić je pochwą. Tego typu poród wymaga od kobiety wielkiego wysiłku i poświęcenia fizycznego, bowiem ciało dziecka musi zostać przepchane przez całą drogę od macicy. Oprócz tego jest wyjątkowo bolesny i ma nieokreślony czas trwania – kobieta może rodzić dziecko zarówno 2, jak i 20 godzin. Poród naturalny a cesarskie cięcie? Pierwsza z tych metod jest dla rodzącej znacznie bardziej męcząca. Przy urodzeniu siłami natury może też dojść do różnych powikłań, na przykład pęknięcia krocza czy szyjki macicy.

Do zalet należy na pewno czas rekonwalescencji – mimo sporego wysiłku jest on krótszy. Pozwala to szybciej rozpocząć samodzielną opiekę nad maluchem. Kobieta nie odczuwa też dyskomfortu pooperacyjnego. Zaraz po porodzie możliwe jest też tak zwane kangurowanie, czyli kontakt skóry matki ze skórą noworodka. Zmniejsza ono ryzyko śmierci dziecka zaraz po narodzeniu. Poród naturalny to również mniej utraconej krwi.

Cesarskie cięcie – czym jest? Jakie ma wady i zalety?

Cesarka polega na rozcięciu jamy brzusznej oraz macicy kobiety i wydobyciu noworodka bezpośrednio z niej. Niektóre kobiety decydują się na nią z własnej woli ze względu na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Czasami jednak wykonanie cesarskiego cięcia jest konieczne, bowiem z jakiegoś powodu przejście przez drogi rodne zagraża życiu kobiety lub noworodka. Dzieje się tak najczęściej między innymi przez złe ułożenie płodu czy przedwczesne odklejenie łożyska. Wcześniaki, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia przy porodzie naturalnym, są najczęściej wydawane na świat właśnie tą metodą.

Poród naturalny a cesarskie cięcie? Niestety obydwie te metody mają swoje wady. Do minusów cesarki należy sama jej natura – jest to operacja, otwarcie jamy brzusznej może wiązać się z licznymi powikłaniami czy uszkodzeniem innych organów. Kobieta traci też wtedy sporo krwi. Będzie jej również potrzebna dłuższa rekonwalescencja. Ciało kobiety jest zaszywane, a powstała rana musi się zagoić. Pozostają po tym blizny, a dostęp chirurgiczny do okolicznych narządów przy ewentualnych przyszłych operacjach czy porodach jest utrudniony.

Cesarskie cięcie jednak to o wiele mniejszy ból. Jak przy każdej operacji, kobiecie podawane jest znieczulenie, czasami nawet narkoza. Natura powikłań jest też inna, przez co dla niektórych kobiet perspektywa cesarki niesie za sobą komfort psychiczny. Przy niezagrożonych ciążach możliwe jest zaplanowanie porodu co do dnia, co również może ułatwić kobiecie przygotowanie się do porodu.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Co wybrać?

Poród naturalny a cesarskie cięcie? Wybór nie jest prosty, natomiast należy pamiętać, że nie każdy go ma. Jak wspomnieliśmy wyżej, przy niektórych powikłaniach cesarka jest jedynym sposobem na szczęśliwy poród. Czasami również, choć zdarza się to rzadko, przez niezwiązane z ciążą aspekty zdrowia kobiety operacja otwarcia jamy brzusznej może być obarczona sporym ryzykiem i bezpieczniejszy będzie poród naturalny. Jeżeli jednak mamy możliwość wyboru, dobrze jest pomyśleć o naszym własnym komforcie czy nastawieniu. Dla niektórych kobiet kwestia naturalnego porodu jest bardzo ważna i pozwala zbudować więź z dzieckiem. Inne w strachu przed powikłaniami zdecydują się na cesarskie cięcie. Niezależnie od decyzji najważniejsze jest zdrowie noworodka oraz nasze własne poczucie komfortu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.