Loading...
Styl życia

Portfel inwestycyjny – czym jest i jak działa?

Korzystanie z portfela inwestycyjnego

Portfel inwestycyjny to w praktyce ta część naszego majątku, która – przynajmniej potencjalnie – powinna nam przynosić dochód. W skład portfela inwestycyjnego mogą wchodzić nasze inwestycje kapitałowe i lokaty bankowe, ale także na przykład cenna biżuteria, dzieła sztuki oraz nieruchomości.

Portfel budujemy w praktyce przez całe życie, a przynajmniej od momentu, gdy zaczynamy zarabiać i stać nas na odkładanie choćby najdrobniejszych kwot. To wtedy zakładamy pierwsze lokaty bankowe, kupujemy akcje spółek lub jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Ważne, abyśmy właśnie w tym czasie przemyśleli jak powinien wyglądać nasz portfel inwestycyjny, jaki jest cel jego powstania i jaka jest nasza akceptacja ryzyka. Bardzo wiele od tego zależy. 

Wiedza pomaga

Istotnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę tworząc portfel inwestycyjny jest nasza wiedza o świecie, znajomość mechanizmów gospodarczych i społecznych oraz politycznych. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na nasz portfel inwestycyjny. Oczywiście nie chodzi o perfekcyjną znajomość ekonomii lub polityki, ale bez wątpienia dobra orientacja w tych tematach jest korzystna. Jeśli na początku nie posiadamy wiedzy z tych dziedzin, to po pierwsze warto zacząć ją zgłębiać, a po drugie rozpocząć od inwestycji, które tej wiedzy nie wymagają. Przykładem takiej inwestycji mogą być lokaty bankowe.

Co do zasady, lokaty bankowe są bezpieczne, ale z reguły jednak mało efektywne, bo ich oprocentowanie z reguły oscyluje wokół wskaźnika inflacji. Bardziej obiecujące są fundusze inwestycyjne lub samodzielne inwestowanie na giełdzie, ale trzeba pamiętać, że są one jednak związane z pewnym ryzykiem.

Czy nieruchomości powinny być w portfelu?

W Polsce panuje kult inwestycji w nieruchomości, które uważa się zarówno za bezpieczne, ale również za niezwykle intratne. Doświadczenia pierwszych dwudziestu lat III RP, co do zasady, potwierdziły tę opinię, ale ceny nieruchomości nie muszą rosnąć w nieskończoność. 

Posiadanie nieruchomości w portfelu inwestycyjnym nie jest złym pomysłem, ale trzeba pamiętać, że płynność takiej inwestycji, czyli możliwość jej szybkiej sprzedaży jest jednak ograniczona. A warto pamiętać, aby przynajmniej większa część portfela inwestycyjnego była płynna, bo w życiu zdarza się wiele sytuacji, w których pieniądze są potrzebne natychmiast lub niemal natychmiast.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Budując swój portfel inwestycyjny koniecznie trzeba brać pod uwagę nasze bezpieczeństwo. Jeśli więc decydujemy się, że nasz portfel będzie się składał przede wszystkim z funduszy inwestycyjnych, to skonstruujmy go tak, aby znalazły się w nim i ryzykowne, ale dające widoki na duży zysk fundusze akcji, i fundusze obligacyjne, które będą nasz portfel stabilizowały i ograniczały ryzyko. 

Budując portfel inwestycyjny nie bądźmy doktrynerami, nie trzymajmy się kurczowo podjętych kiedyś decyzji i wypracowanych w przeszłości założeń. Świat się zmienia, zmieniają się warunki gospodarcze, cywilizacyjne trendy i kierunki inwestycyjne. Dlatego przynajmniej raz w roku warto nasz portfel inwestycyjny poddać gruntownemu przeglądowi i weryfikacji. Najlepiej w towarzystwie profesjonalnego doradcy inwestycyjnego.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.