Loading...
Bez kategorii

Pościel dla alergików – jaka powinna być?

Pościel dla alergika.

Alergia to jedno z najczęściej występujących, przewlekłych schorzeń, wykazujących tendencję wzrostową. Uczulamy się coraz częściej, a lista alergenów stale się wydłuża. W  naszych sypialniach spokojny i głęboki oddech jest szczególnie ważny, dlatego o zdrowy sen alergika należy walczyć  wyjątkowo mocno. Pomoże w tym między innymi odpowiednia pościel dla alergika – jaka powinna być?

Co nam zagraża w sypialni?

Jednym z najczęściej występujących zagrożeń w trakcie nocnego wypoczynku jest alergia na roztocza kurzu domowego, tworzywa sztuczne mogące wchodzić w skład pościeli lub niektóre elementy materaca. W przypadku tego ostatniego mowa między innymi o uczuleniu na lateks, które – na szczęście – zdarza się bardzo rzadko, więc jeżeli podejrzewamy u siebie reakcję alergiczną związaną z wypoczynkiem nocnym, warto w pierwszej kolejności sprawdzić bardziej prawdopodobne możliwości – choćby alergeny w postaci barwników zastosowanych w tkaninach czy środkach piorących, z którymi miały one styczność.

Roztocza kurzu domowego

Jedną z częściej spotykanych alergii jest uczulenie na roztocza kurzu domowego, których całkowite wyeliminowanie jest praktycznie niemożliwe. Można jedynie próbować znacząco obniżyć ich stężenie w powietrzu, utrzymując cały czas prawidłową higienę pościeli alergika oraz często sprzątając i wietrząc sypialnię.

Tkaniny syntetyczne

Alergia na poliester i wszelkie pokrewne mu tworzywa używane w przemyśle tekstylnym jest również częstą przypadłością. Należy zrezygnować z nienaturalnych tkanin tego rodzaju, które wywołują różne podrażnienia skórne, na rzecz naturalnych materiałów, ale… uwaga! Niektóre z nich (mimo naturalnego pochodzenia) również mogą uczulać (winne mogą być barwniki do tkanin).

Barwniki i środki piorące

Środki czystości zawierają zarówno substancje zapachowe jak i barwniki. Te dwie grupy związków uczulają najczęściej. Bez specjalistycznych testów trudno jednoznacznie stwierdzić , która substancja konkretnie powoduje podrażnienia. Najbezpieczniej jest więc dla osoby uczulonej zmienić na wszelki wypadek środek piorący na inny – odpowiedni dla alergików i pościel prać wyłącznie w nim.

Jaka pościel dla alergika? Przede wszystkim naturalna!

Bezpiecznie jest przyjąć, że osoby podatne na różnego rodzaje reakcje uczuleniowe powinny używać kołder i tekstyliów naturalnych. Najlepsza pościel dla alergików to zatem pościel bawełniana, pościel z lnu czy jedwabiu. Nieco ostrożniejszym trzeba być jedynie w przypadku naturalnej wełny, która może powodować silne alergie kontaktowe. Najczęściej bezpieczne są również pościele oraz kołdry i poduszki z syntetycznym wypełnieniem przeznaczonym specjalni dla alergików lub na przykład certyfikowanym, specjalnie oczyszczonym puchem.

Pościel hipoalergiczna na początek

To propozycja dla osób chcących zapobiec pojawieniu się u nich alergii lub dla tych, u których występuje ona w niewielkim nasileniu. Zazwyczaj taka hipoalergiczna pościel dla alergików (lub dla potencjalnych alergików) wykonana jest z włókien syntetycznych nieuczulających. Nie zawiera również mocnych barwników, wybielaczy czy dodatków do tkanin zwiększających komfort użytkowania.

Pościel antyalergiczna – ulga w nocy

To pościel dla alergików przeznaczona dla osób ze średnio i mocno nasilonymi objawami alergii. Wykonana jest z włókien syntetycznych, bambusowych… zapobiegających rozwojowi i gromadzeniu się alergenów. Dodatkowo pościel bambusowa ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Materiały w tego typu pościeli powinny wykazywać odporność na pranie w wysokiej temperaturze (minimum 60°C) oraz zapewniać sprawną wentylację. Pikowanie dodatkowo ułatwia utrzymanie równomiernie rozłożonego wkładu w pościeli.

Pościel alergika, której nie lubią roztocza

Ten rodzaj alergii jest szczególnie uciążliwy ze względu na niemożność całkowitego wyeliminowania alergenu z otoczenia. Pościel antyroztoczowa zawiera syntetyczne granulaty (poliestrowo-silikonowy) lub włókna (poliestrowe). Materiał uniemożliwia namnażanie się roztoczy, skutecznie ograniczając u alergika występowanie uciążliwych objawów (katar, kaszel, pokrzywka, nasilenie objawów astmy).

Pościel barierowa – ostatnia deska ratunku

Silne duszności, wysypka i kilka różnych zestawów pościelowych wypróbowanych bez większego powodzenia? Czas w takim razie na specjalny pokrowiec nakładany na pościel alergika. Jest on również rodzajem pościeli, o bardzo gęstym splocie, niepozwalającym na przenikanie alergenów. Wykonany z lnu, bawełny lub jedwabiu stanowi bezpieczną alternatywę dla większości uczuleniowców.

Wybierając pościel dla alergika na roztocza, należy pamiętać, że nie usunie ona oczywiście objawów choroby, ale w znacznym stopniu może zmniejszyć ich nasilenie, chroniąc przed zaostrzeniem symptomów. Niezależnie od rodzaju używanej pościeli, w przypadku osób ze stwierdzonym uczuleniem, trzeba szczególną uwagę zwrócić na czyszczenie i częste zmiany bielizny pościelowej. Do prania należy używać hipoalergicznych detergentów, temperatura wody powinna wynosić co najmniej 60°C – to granica, powyżej której ginie większość pajęczaków, w tym roztocza. Pościel należy prać minimum raz w tygodniu, pamiętając o dokładnym jej płukaniu. Wiele urządzeń AGD ma funkcję przewidzianą do prania z uwzględnieniem ewentualnych alergii (Antyalergia, pranie parowe dla alergików, Baby Care etc.). Warto z tego korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.