Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Sparaliżowany powstanie? Odkryto sposób na regenerację rdzenia kręgowego

regeneracja rdzenia kręgowego

W serca osób sparaliżowanych po wypadkach samochodowych , upadkach i skokach do wody wstąpiła nadzieja, ponieważ eksperymenty neurobiologów na szczurach wykazały możliwość odbudowy uszkodzonego rdzenia kręgowego – gryzonie na powrót zaczęły chodzić! W przyszłości to może okazać się przełomem medycznym w leczeniu osób z poważnymi urazami kręgosłupa.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego

Do uszkodzeń rdzenia kręgowego najczęściej dochodzi przez nagłe urazy – wypadki komunikacyjne lub upadki w dużej wysokości – do tego należą wstrząśnienia i stłuczenia które naruszają strukturę rdzenia.

Skutki uszkodzenia rdzenia kręgowego

Jednym ze skutków uszkodzenia rdzenia kręgowego jest szok rdzeniowy, który może trwać od kilku sekund do kilku tygodni. To poważne schorzenie prowadzące do zaburzeń czucia, wzmożonych dolegliwości bólowych, zaburzeń oddychania, zaburzeń koordynacji równowagi, parestezji i problemów rozrodczych.

Czy istnieje ratunek i możliwa jest regeneracja rdzenia kręgowego?

Osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w wyniku wypadku są skazane na wózek inwalidzki w lepszym wypadku, a w gorszym na całkowity paraliż i przykucie do łóżka do końca życia. Prowadzone leczenie zachowawcze oraz rehabilitacja pomagają z biegiem czasu odzyskać minimalną sprawność, na przykład poruszanie zginanie ramienia. Zdarza się, że pacjentom udaje się stanąć na nogi, jednak są to odosobnione, rzadkie przypadki.

Nerwy ludzkie

Regeneracja rdzenia kręgowego

Jednak najnowsze badania dają sparaliżowanym wielką nadzieję. Neurobiolodzy z UCLA w współpracy z Uniwersytetem Harvard oraz Szwajcarskim Federalnym Instytutem Technologii opracowali terapię uruchamiającą aksony – włókna łączące komórki nerwowe i umożliwiające ich komunikację. Odkryto, że aksony przewodzą sygnały nawet przez blizny i uszkodzone tkanki.

Naukowcy testowali wstępnie efekty terapii na gryzoniach. Jak podają źródła: Chodziło o to, aby dostarczyć sekwencję trzech odmiennych terapii i sprawdzić, czy kombinacja będzie stymulować odłączone aksony, aby odrastały w poprzek blizn w uszkodzonym rdzeniu kręgowym stwierdził Michael Sofroniew, profesor neurobiologii w UCLA. Połączenie trzech terapii okazało się kluczem do sukcesu.

Aksony do regeneracji rdzenia kręgowego potrzebują zaprogramowanego, genetycznego kodu, utworzenie molekularnej ścieżki do schwytania włókien wzrostu i niewielkich ilości białka do podjęcia wzrostu. Podjęto eksperyment, w którym gryzonie dostawały zastrzyki w odstępach czasowych, ze środkami wspomagającymi. Odkryto, że aksony silnie rozrosły się nie tylko w tkance bliznowatej, ale również przenikały do pozostałej tkanki rdzenia kręgowego, tworząc nowe połączenia z neuronami. Oznacza to, że może nastąpić regeneracja i odbudowa uszkodzonego rdzenia kręgowego. Kolejnym krokiem w badaniach będzie to, jak zainicjować ruch impulsów elektrycznych w nowo powstałych aksonach.

Źródła

  • Nature Communications (2018) https://www.nature.com/articles/s41467-018-05478-w (dostęp 03.09.2018).
  • Kiwerski J., Schorzenia i urazy kręgosłupa, Warszawa 2014.
One comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.