Loading...
ChorobyCiałoDzieciDzieckoZdrowie

Potówka u dorosłych i dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Diagnoza i leczenie potówki

Wiek dorastania objawia się zmianami skórnymi pod postacią pryszczy, wyprysków, zatkanych porów, ogólnie ujmując niedoskonałościami skóry. Odpowiedzialnym jest za to okres dojrzewania, burzliwość hormonów oraz stopień higieny na danym etapie życia. Wiele osób próbuje sobie radzić z problemami naskórnymi z różnym stopniem powodzenia.

W miejscach narażonych na silne pocenie się może pojawić się potówka. Wygląda jak małe czerwonawe pęcherze na skórze, po których następuje swędzenie. Powstawanie potówki w wieku dorosłym jest stanem przewlekłym, który leczy się antybiotykami. Leki te są stosowane miejscowo w leczeniu stanów zapalnych wywołanych infekcją bakteryjną. Jakie jest źródło potówki u dorosłych? Jak się objawia? Jakie jest najlepsze leczenie potówki u dorosłych?

Potówka — charakterystyka

Potówki zaliczane są do grupy schorzeń dermatologicznych. Ich pojawienie się na ciele nie stanowi zagrożenia dla życia. Ich minusem jest jednak nieestetyczna prezencja. Zachęca to do tego, aby stosować środki zapobiegające ich wystąpieniu. Do ich powstania dochodzi na skutek przegrzania skóry, przez co zostają zatkane przewody potowe.

Potówki są spowodowane lekkim podrażnieniem przewodów potowych. Kiedy przewody potowe ulegają zatkaniu, pot nie może dotrzeć do powierzchni skóry. Wówczas nie może odparować i zostaje uwięziony pod skórą. W rezultacie pojawia się wysypka potowa, która charakteryzuje się drobnymi, wypukłymi guzkami. Są one równomiernie rozmieszczone na różnych obszarach skóry. Wysypka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku godzin do kilku dni.

Powody powstawania potówki

Potówka powstaje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, gdy gruczoły potowe wydzielają duże ilości potu. To z kolei może być spowodowane wysoką temperaturą otoczenia czy nadmiernie ciepłą odzieżą. Z drugiej strony może być także powiązana z chorobami wywołanymi słabą równowagą hormonalną. Należą do nich m.in. nadczynność tarczycy, menopauza czy cukrzyca. U dorosłych może wystąpić potówka w wyniku tzw. prędkiego tempa życia i braku odpoczynku. A co za tym idzie — silnego, uporczywego stresu. Wówczas gruczoły potowe stają się nadaktywne, co może objawiać się powstaniem potówki.

Zwiększona aktywność gruczołów potowych może być spowodowana różnymi chorobami. Chorobom takim jak np. gruźlica czy innym infekcjom często towarzyszy gorączka. Również osoby otyłe są bardziej narażone na powstanie potówki. Nadwaga powoduje większe pocenie się w całym ciele.

Potówka u dorosłych może również wystąpić w wyniku przegrzania. Dzieje się tak, gdy ciało jest wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Potówka może pojawić się na twarzy, szyi, plecach, pod kolanami lub wokół stóp. Potówka u dorosłych jest często mylona z innymi chorobami, takimi jak infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia potówki u osób dorosłych i dzieci?

Następujące czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia potówki:

  • Gorąca, sucha pogoda o dużej wilgotności wraz z wysokimi temperaturami.
  • Aktywny i ciągły sport, a pot pozostaje na skórze przez cały czas.
  • Praca wymagająca dużego wysiłku fizycznego lub przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach. Na przykład ludzie obficie się pocą, jeśli pracują w zakładach pracy w pobliżu gorących pieców.
  • Buty, które nie pasują. Pot może tworzyć się na skórze nóg, jeśli wywiera ona duży nacisk na stopę. Wówczas nie dostarcza odpowiedniej ilości powietrza.
  • Gdy skóra jest rozgrzana, unikaj stosowania zbyt gęstych i odżywczych kremów. Potówka na twarzy może pojawić się, gdy kobieta nosi szczególnie gruby podkład w letnie upały.
  • Nadmierne i długotrwałe opalanie może zaszkodzić skórze i uczynić ją bardziej podatną na wszelkie niekorzystne czynniki.

Objawy i metody leczenia potówek

Głównymi objawami są małe czerwone grudki, które mogą swędzieć lub powodować silne pieczenie. Występują w wielu miejscach ciała, czasem w tym samym momencie.

Potówki na twarzy, szyi, pod biustem i pod moszną to najczęstsze miejsca wysypki cieplnej. Występują także w fałdach skórnych i obszarach tarcia ciała, takich jak plecy, klatka piersiowa i brzuch. Są to obszary, w których pocimy się najbardziej.

Zapalenie mieszków włosowych to choroba pokrewna, która może rozwijać się jednocześnie. Dzieje się tak, gdy mieszki włosowe zostają zablokowane przez obce substancje. Należą do nich martwe komórki skóry i sebum. Mogą następnie ulec zakażeniu i wywołać stan zapalny. Najlepszym sposobem leczenia potówek jest stosowanie zasypki na potówki. W przeciwieństwie do kremów, które mogą zapychać pory, zasypka na potówki wchłania nadmiernie wydzielany pot.

Czym charakteryzują się potówki u dorosłych i dzieci?

Odmiany wysypki potowej określa się na podstawie głębokości zatkanych przewodów potowych. Każdy rodzaj potówki ma swój własny zestaw objawów. Oto przykłady:

Potówki zwykłe określane medycznie jako miliaria crystallina. Jest najłagodniejszym rodzajem wysypki, która atakuje przewody potowe w górnej warstwie skóry. Ten rodzaj wyróżnia się przezroczystymi, wypełnionymi płynem pęcherzami i łatwo pękającymi guzkami (grudkami).

Potówki czerwone. Dorośli są bardziej narażeni niż małe dzieci i niemowlęta na czerwoną wysypkę (miliaria rubra). Występuje głębiej w zewnętrznej warstwie skóry lub naskórku. Uważa się, że ten rodzaj potówki jest bardziej nieprzyjemny niż typowa wysypka. Czerwona potówka pojawia się w gorących lub wilgotnych warunkach. Może powodować swędzenie lub pieczenie. Czerwone grudki na skórze, brak potu w dotkniętym obszarze oraz stan zapalny i dyskomfort skóry. Tworzące się grudki mogą czasami rozwijać się i wypełniać ropą. Taki stan staje się już niebezpieczny dla zdrowia. Nie warto go lekceważyć.

Głęboka potówka (miliaria profunda) jest najrzadszym rodzajem potówki. Występuje w skórze właściwej, najniższej warstwie skóry. Powtarzające się ataki mogą powodować chroniczne podrażnienie gruczołów potowych. Gdy występują w większej części skóry, powodują uszkodzenie głębszych warstw skóry. Miliaria profunda powoduje guzy, które są dość duże, twarde i mięsiste.

Sposoby leczenia potówki u dorosłych i dzieci

Potówka może pojawić się o każdej porze roku. Najczęściej występuje w okresie letnim, kiedy dużo się pocimy. Może pojawić się również podczas podróży w ciepłym kraju. Potówki na twarzy i nie tylko należy leczyć tak szybko, jak to możliwe. Typ umiarkowany można wyeliminować w ciągu jednego do dwóch tygodni. Gruczoły potowe z czasem ulegają wyczerpaniu w ekstremalnych przypadkach, powodując wysuszenie skóry. Infekcja i wyprysk drobnoustrojów są możliwe do wyobrażenia w kontekście intensywnego pieczenia. Walka z tym jest jeszcze trudniejsza; terapia może trwać latami. To kolejny powód, dla którego powinieneś przeprowadzić badanie tak szybko, jak to możliwe. 

Utrzymanie odpowiedniej czystości ciała poprzez prysznic i stosowanie antyperspirantów ma niewątpliwie kluczowe znaczenie. Pocenie się dorosłych jest dość proste do leczenia w domu. Możesz się pozbyć potówki, dodając do kąpieli sodę oczyszczoną lub garść rumianku. W przypadku kąpieli z rumiankiem należy wcześniej zrobić z niego napar.

Wyciąg z aloesu to doskonały zabieg na potówki u dorosłych. Posiada działanie dezynfekujące i tonizujące, powodując odmłodzenie skóry i otwarcie gruczołów potowych. Jeśli masz na twarzy wysypkę, możesz ją oczyścić naparem. Najpopularniejszymi są napary z kory brzozy, kwiatu nagietka, rumianku, liści mięty pieprzowej, szałwii lub melisy. Jeśli rozwinie się głęboka potówka, konieczne będzie leczenie przeciwbakteryjne.

Potówka u noworodków

Potówki u noworodków
Źródło: Freepik.com

Potówka jest szczególnie częsta u noworodków. Występuje w fałdach szyi i ud, łokciach, górnej części pleców i klatce piersiowej. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie naturalna wentylacja jest utrudniona. Upewnij się, że skóra dziecka jest czysta i może „oddychać”. Na czas potówki warto unikać tłustych oliwek, które mogą zatykać ujścia gruczołów potowych. Skórę pokrytą wysypką należy wielokrotnie oczyszczać każdego dnia. W tym celu warto użyć, m.in. zwilżony wacik lub wrażliwymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry dziecięcej. Przy potówce dziecięcej warto użyć specjalnych preparatów. Należą do nich m.in. zasypki na potówki, które łagodzą objawy. Oprócz tego kojące, niwelują świąd i pieczenie.

Podczas leczenia wysypki cieplnej należy unikać stosowania kremu. Zamiast tego używać zasypki na potówkę, która pochłania nadmiar wilgoci, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Zasypki na potówkę są ogólnie dostępne w aptekach, można je dostać bez recepty. Coraz częściej możemy je także znaleźć w drogeriach na dziale dziecięcym. Zasypki na potówki są najczęściej wybieranym sposobem leczenia potówki u dzieci i niemowląt. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie mogą również z tego sposobu leczenia korzystać. Zasypka na potówkę jest uniwersalna i z pewnością nie zaszkodzi.

Leczenie dorosłych na potówkę. Dorośli są również często nękani przez ten rodzaj wysypki. Dotyczy to zwłaszcza osób z przewlekłymi problemami układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego lub neurologicznego. Pocenie się jest częstym objawem wielu chorób. Wyeliminowanie pierwiastków, które wytworzyły potówkę, jest pierwszym krokiem w leczeniu. Oczywiście nic nie można zrobić z upałem, ale możesz zrobić pewne rzeczy, aby ułatwić sobie życie. Wybieraj luźne, naturalne materiały, które nie ograniczają możliwości poruszania się. Stosuj talk w miejscach, w których odzież lub bielizna mogą ocierać się o skórę. W upalne dni unikaj stosowania kosmetyków zatykających pory i tłustych kremów. Najlepiej trzymać się balsamów na bazie wody. Uszkodzoną skórę należy oczyścić środkiem antyseptycznym. Można wybrać alkoholowy roztwór kwasu salicylowego lub borowego. Leki przeciwhistaminowe stosuje się w leczeniu swędzenia i obrzęku.

Profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko potówek, należy:

  • Unikać działań wywołujących niepotrzebne pocenie się.
  • Nosić lekką odzież wykonaną z oddychającego materiału, takiego jak bawełna.
  • Zrezygnować na jakiś czas z depilacji.
  • Wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na słońce i gorącą wodę.
  • Delikatnie złuszczać skórę, aby usunąć martwy naskórek komórki i sebum, które mogą zatykać gruczoły potowe.
  • Regularnie brać zimne prysznice lub chłodne kąpiele z łagodnym mydłem. Mogą one również pomóc uniknąć potu, jeśli temperatura wzrośnie powyżej średniej przez dłuższy czas.

W skrócie

Przyczynami wysypek potowych u niemowląt i dorosłych jest głównie przegrzanie organizmu. Należą do nich także nadmierna potliwość, ale także niewłaściwa pielęgnacja skóry. U noworodków i małych dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Ich gruczoły potowe nie są w pełni rozwinięte, przez co u niemowląt częściej występuje potówka. Zaczerwienienie pojawia się, gdy przewód potowy jest zamknięty w dolnych warstwach naskórka, stąd zaczerwienienie. Najczęstszym objawem wysypki potowej u niemowląt i dorosłych jest uporczywe swędzenie. W dotkniętym obszarze może również wystąpić zaczerwienienie i podrażnienie.

Leczenie potówki u noworodków i dorosłych polega głównie na wyeliminowaniu czynnika, który doprowadził do ich powstania. Zwiększona produkcja potu może być objawem poważniejszych dolegliwości. Najlepszym sposobem leczenia wysypki jest znalezienie i przełamanie przyczyny, która je spowodowała. Zabieg trwa zwykle kilka dni i nie ma po nim śladu. W przyśpieszeniu i złagodzeniu pieczenia warto zastosować zasypki na potówkę. Z pewnością przyniosą ulgę zarówno niemowlętom, jak i dorosłym. Zasypka na potówkę ukoi podrażnienia i zniweluje świąd.

Zwyczajna potówka nie jest powodem do strachu. Jeśli jednak ciężko nam ją odróżnić ją od potówki głębokiej, lepiej nie lekceważyć objawów. Warto zgłosić się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.