Loading...
Ciąża

Powikłania ciąży – jakie mogą być?

Kobieta w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej z mam. Jest to również czas, w którym jej organizm jest osłabiony i bardzo podatny na ewentualne infekcje. Powinniśmy ich unikać za wszelką cenę, ponieważ wiele chorób może powodować powikłania ciążowe, które mogą być bardzo groźne zarówno dla życia i zdrowia matki oraz jej płodu. Jakie powikłania ciążowe występują najczęściej, co jest ich powodem oraz jak sobie z nimi poradzić? O tym w dalszej części tego artykułu

Anemia oraz cholestaza ciążowa

W trakcie ciąży, jednym z zagrożeń może być anemia. To stosunkowo często spotykana dolegliwość, która jest chorobą krwi, która ma zbyt niskie stężenie hemoglobiny. W trakcie ciąży zapotrzebowanie organizmu na żelazo wzrasta, a niedostateczne zaspokojenie tego dietą, może prowadzić do anemii. Przechodzenie anemii w ciąży wpływa na osłabienie organizmu, zwiększa podatność matki na infekcje, a także może doprowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka lub wywołać przedwczesny poród. Anemia koniecznie musi być odpowiednio leczona.

 

Kolejne schorzenie to cholestaza ciążowa. Choroba ta polega na zaburzonej pracy wątroby, która jest efektem nadwrażliwości organizmu kobiecego. Na nadwrażliwość wpływają hormony płciowe takie jak estrogen i progesteron. To schorzenie, którego nie można bagatelizować, ponieważ może powodować ono niedotlenienie wewnątrzmaciczną płodu, czy też wywołać przedwczesny poród, gdy organizm dziecka nie jest jeszcze na to dostatecznie przygotowany. Schorzenie to wymaga jak najszybszego zdiagnozowania oraz wprowadzenie leczenia.

Cukrzyca ciążowa i nadciśnienie

Groźne i popularne schorzenie w trakcie ciąży to także cukrzyca ciążowa. To specyficzny rodzaj tej dolegliwości, który występuje właśnie tylko w okresie ciąży. Organizm wówczas nie radzi sobie z produkowaniem wystarczającej ilości insuliny i brakuje jej, aby poradzić sobie z podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Choroba ta może powodować makrosomię (nadmierny wzrost płodu) oraz zwiększa ryzyko występowania takich powikłań jak nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, wielowodzie, przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcie płodu. Cukrzyca ciążowa powinna być odpowiednio prowadzona i leczona.

 

Ostatnie schorzenie, na które chcemy zwrócić uwagę w tym tekście, to nadciśnienie indukowane ciążą. To dolegliwość, w której kobieta ciężarna ma podwyższone ciśnienie krwi, a wzrost ten wygenerowała właśnie ciąża. Najczęściej pojawia się ono po 20 tygodniu ciąży i boryka się z nim nawet 10% ciężarnych kobiet. Nieleczone i poważne nadciśnienie może prowadzić do niewydolności nerek pacjentki, czy nawet udaru. Jest również bardzo niebezpieczne dla płodu, dlatego powinniśmy na to uważać. To oczywiście tylko przykładowe i najpopularniejsze powikłania ciążowe, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub złego samopoczucia, warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.