Loading...
Dom i rodzinaNowinki ze świata zdrowia

Poznaj potrzeby człowieka według piramidy Maslowa

Potrzeby człowieka według piramidy Maslowa

Piramida Maslowa to wykaz potrzeb człowieka. Jest to jedna z najsłynniejszych teorii, ukazujących mechanizm człowieka pod względem hierarchii wartości. Poznaj tajniki tej hierarchii i przekonaj się, jak wygląda jej system. Dowiedz się, co to jest Piramida Maslowa!

Abraham Maslow – twórca słynnej teorii

Piramida Abrahama Maslowa od lat stanowi filar wszelkich rozważań na temat ludzkiej egzystencji. Hierarchia wartości w niej przedstawiona, została bowiem podzielona na poszczególne sekcje, które dotyczą każdego człowieka, lecz niektóre w zupełnie innym stopniu. Ten popularny system hierarchiczny powstał już na początku lat 40-tych ubiegłego stulecia. Jego pomysłodawcą i twórcą był Abraham Maslow – amerykański psycholog, specjalizujący się w dziedzinie psychologii transpersonalnej.

Pierwsze wzmianki o publikacji hierarchii wartości według Maslowa pojawiły się w 1943 roku, gdy szkielet piramidy opublikowano w popularnym czasopiśmie „Psychological Review”. Dziewięć lat później, psycholog zaprezentował światu lekturę „Motywacja i osobowość”, która podobnie jak Piramida – skupiała się na ludzkich potrzebach.

Podział hierarchiczny Piramidy Maslowa

Piramida Maslowa jest zbudowana z pięciu stopniten najważniejszy, ale zarazem pierwszy w realizacji znajduje się na samym dole. Jest to ciekawa i bardzo istotna informacja, bowiem wyjaśnia to pewną zależność u człowieka. Dlaczego dla jednego celem może być samorealizacja, rozwój i budowanie kariery zawodowej? A inna osoba skupia się przede wszystkim na budowaniu relacji rodzinnych i przyjacielskich?

Jakie są podstawowe potrzeby człowieka wg piramidy Maslowa?

Piramida Maslowa pokazuje, że aby odczuwać potrzeby z wyższych stopni hierarchii, najpierw trzeba spełnić pierwszy i najważniejszy z nich. System wartości dzieli się na:

  1. potrzeby fizjologiczne,
  2. potrzeby bezpieczeństwa,
  3. potrzeby miłości i przynależności,
  4. potrzeby szacunku i uznania,
  5. potrzeby samorealizacji,

Ten słynny system hierarchii nie jest tak oczywisty, jak może się wydawać. W teorii Maslowa najważniejsze potrzeby i wartości ludzkie zostały umieszczone nie na samym szczycie, a u podstawy piramidy – to szczególnie ważna informacja w przypadku analizy hierarchii.

Piramida Maslowa

Potrzeby człowieka w pigułce – teoria Maslowa

Poznaliśmy już ogólny podział hierarchii wartości według Maslowa – co jednak oznaczają dane grupy potrzeb i jak można je rozumieć w kontekście każdego z nas?

Fizjologiczne potrzeby stanowią najważniejszą pozycję w hierarchii, znajdując się na najniższym stopniu piramidy. Jako potrzeby fizjologiczne można rozumieć nie tylko podstawy funkcjonowania ludzkiego organizmu, takie jak potrzeby snu, oddychania czy odżywiania. Do tej grupy zalicza się również kwestie materialne – odzież i obuwie, które zapewniają ciepło oraz dach nad głową, będący miejscem wypoczynku i codziennego życia.

Potrzeby bezpieczeństwa być może brzmią banalnie, jednak wbrew pozorom, nie są łatwą kwestią dla każdego. Bezpieczeństwo nie jest bowiem rozumiane jedynie jako brak zagrożenia osobistego – to również zapewnienie sobie i rodzinie bezpieczeństwa finansowego poprzez stałą pracę i dobry zarobek, a także wolność od różnego rodzaju schorzeń i ciężkich chorób.

Trzeci stopień piramidy oznacza potrzeby przynależności oraz miłościtutaj jasno można określić, że dotyczy to głównie zrozumienia naszej osoby w otoczeniu. To przede wszystkim chęć doświadczenia przyjaźni oraz zawarcia związku – w skrócie: wszelkiego rodzaju relacje, nawiązywane z innymi ludźmi i grupami społecznymi.

Szacunek i uznanie to jeden z najbardziej psychologicznych stopni Piramidy – potrzeba ta odnosi się głównie do znalezienia zrozumienia wśród rówieśników oraz respektu. Na tym etapie hierarchii człowiek buduje swoją pozycję w życiu prywatnym i zawodowym, pracując ciężko na pozytywną opinię.

Na samym szczycie piramidy znalazły się potrzeby samorealizacji. Ostatni szczebel dotyczy wszelkich sposobów rozwoju osobistego człowieka – nabywanie doświadczenia zawodowego, zdobywanie wiedzy lub umiejętności artystycznych, dalsza edukacja czy chociażby poszukiwanie nowych pasji.

Piramida potrzeb według Maslowa w prawdziwym życiu

Nie bez powodu system hierarchii wartości autorstwa Abrahama Maslowa stał się słynnym podparciem dla licznych analiz społeczeństwa. Piramida potrzeb według Maslowa naprawdę sprawdza się w rzeczywistości. Każde piętro piramidy stanowi wyzwanie dla człowieka. Według Maslowa, bez zdobycia poprzedniego, nie jest możliwe wejście na poziom wyżej. Ta piramida potrzeb została stworzona w bardzo przemyślany sposób.

Warto jednak zaznaczyć, że Piramida Maslowa, choć została zbudowana z pięciu stopni – tak naprawdę nigdy się nie kończy. Człowiek spełniony zawodowo i prywatnie, któremu udało się dotrzeć na szczyt hierarchii wartości, zawsze będzie szukał czegoś nowego. Czegoś, co ponownie zaspokoi jego potrzeby. Pamiętajmy, bowiem, potrzeby ludzkie są nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.