Loading...
Kręgosłup

Praca w zawodzie fryzjera a ból pleców

Pytanie:
Pracuję w zawodzie fryzjera. Mam 43 lata i od roku mam problemy z kręgosłupem. W badaniu radiologicznym kręgosłupa piersiowego stwierdzono u mnie drobne zwyrodnieniowe wyciągnięcie kostne na przednich krawędziach trzonów kręgów w poziomie Th9-Th10 kręgosłupa piersiowego. Zarysy płytki granicznej górnej trzonu Th10 nierówne. Obraz radiologiczny może odpowiadać przebytej infrakcji płytki granicznej tego kręgu z wtórnymi zmianami zwyrodnieniowymi. Poza tym kregosłup piersiowy bez istotnych odchyleń od normy.
Natomiast w badaniu tomografii komputerowej kregosłupa lędźwiowego stwierdzono: w poziomach L1-L2, L2-L3, L3-L4 nie uwidocznienie zwężenia kanału kręgowego i zmian w zakresie krążków. Stan po złamaniu kompresyjnym trzonu kręgu L2 (przednio-kolumnowym) z obniżeniem jego wysokości. Wtórne zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów tego kręgu. Lordoza lędźwiowa jest zniesiona (kyfotyczne wygięcie)- zmiana warunków anatomicznych.
W poziomie L4-L5 widoczna jest przepuklina tylna centralna jądra miażdżystego krążka międzykręgowego o wymiarze 5 mm. Worek oponowy jest uciśnięty. Zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów kręgów w stawach międzykręgowych. W poziomie L5-S1 widoczne jest uwypuklenie tylne symetryczne krążka (6 mm) z uciskiem na worek oponowy i korzenie brzuszne nerwów międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów kręgów.
Po rocznej rehabilitacji nie stwierdziłam znacznej poprawy. Wybrałam się zatem na miesieczą kurację do ośrodku sanatoryjnego. Jednak nic mi to nie pomogło, gdyż bóle nadal się utrzymują. Zażywam jednynie leki przeciwbólowe (Movalis 15,Tramal), po których bóle nadal się utrzymują, nie przynosząc żadnej ulgi.
Proszę o pomoc. Jak mam to leczyć? Czy wskazana jest jakakolwiek rehabilitacja? Jeśli tak, to jaka???
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

Proszę Pani
Jeden problem to kwestia przebytego złamania kręgosłupa. Nie wiem, czy jest ono związane z jakimś urazem i ewentualnie jakim? Bardzo istotne jest, czy była Pani diagnozowana w celu oceny gęstości kości (badanie densytometryczne), jeśli tak, to jaki jest wynik? Czy Pani jeszcze miesiączkuje? Czy miała Pani wykonywane badanie gospodarki wapniowo-fosforanowej w surowicy krwi i w moczu? Jak było leczone złamanie kręgosłupa? Czy przyjmuje Pani jakieś preparaty wapnia, witaminy D oraz leki wpływające na gospodarkę wapniową? Czy na coś Pani jeszcze choruje?
Drugi problem to kwestia dyskopatii, przepuklin krążków międzykręgowych i ucisku na worek oponowy. Kręgosłup jest całością i na początku konieczne jest wyczerpujące podejście do pierwszego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.