Loading...
Kręgosłup

Prawostronne wyboczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Pytanie:
Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy wyników moich badań: 1. radiologicznego – Prawostronne wyboczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W przebiegu dyskopatii dwupoziomowej L4-5/S1 wyraźne obniżenia przestrzeni międzykręgoweych. Retrolisteza kręgu L4. W dolnym kręgu miernie wyraźne zmiany przeciążeniowe.
2.Tomografia tomputerowa – badanie TK doc. lędźwiowego kręgosłupa na przestrzenie L4/L5, L5/S1, wykazuje przepuklinę jądra miażdżystego centralne uciskającą na worek oponowy, częściowo prawoboczną L4/L5. Niewielka wypuklina widoczna jest na wysokości L5/S1 uciskająca worek oponowy. Na tylnych kr. trzonów drobne osteofity wypuklające się do kanału kręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych na badanych poziomach. Przewężenie otworów międzykregowych na wysokości L5/S1.
Czy może mi Pani wyjaśnić, co oznaczają te badania i co powinnam zrobić oprócz rehabilitacji?

Odpowiedź:
Pojęcie „dyskopatia” odnosi się do patologii krążka międzykręgowego. Dehydratacja krążka międzykręgowego, jego ścieńczenie widoczne jest na zdjęciu radiologicznym jako obniżenie przestrzeni między trzonami kręgów. Im bardziej odwodniony i ścieńczały krążek, tym mniejszą funkcję amortyzacyjną może spełniać.
Retrolisteza oznacza przemieszczenie względem siebie dwóch sąsiednich trzonów kręgowych. Przedstawiony wynik tomografii komputerowej wskazuje, że w tym przypadku opisywane zmiany to już kolejne, bardziej zaawansowane stadia dyskopatii, kiedy to dochodzi do przerwania struktury pierścienia włóknistego, otaczającego wewnętrzną strukturę krążka międzykręgowego i wydostawania się jądra galaretowatego na zewnątrz. Ucisk masy wypukliny na worek oponowy może być już przyczyną znacznych dolegliwości.
W przypadku bezwzględnych wskazań do leczenia operacyjnego należy zawsze podjąć próbę leczenia zachowawczego. Gdy okaże się ona nieskuteczna, należy rozważyć leczenie operacyjne, oczywiście po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu odnośnie dolegliwości, precyzyjnym badaniu klinicznym i skrupulatnej weryfikacji badań dodatkowych. Zwłaszcza pomocne jest badanie rezonansu magnetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.