Loading...
Suplementy

Preparat NAC a covid-19

Rożne tabletki leża na stole z termometrem

Substancja NAC posiada szerokie zastosowanie w medycynie, zarówno w leczeniu chorób sezonowych, jak i schorzeń przewlekłych, oraz do łagodzenia niektórych ich objawów. W dobie pandemii covid-19 lekarze starają się robić wszystko, aby ograniczyć pacjentom cierpienie w jego przebiegu. Czy acetylocysteina może zostać zastosowana w celu złagodzenia tej choroby?

Czym jest NAC i na co wpływa?

NAC, czyli acetylocysteina, to pochodna aminokwasu L-cysteiny, która ma zastosowanie jako mukolityk ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych i łagodzi objawy chorób płuc. Wspiera pracę nerek oraz wątroby i ma działanie oczyszczające; podaje się go także w przypadku skutków ubocznych kuracji antybiotykami i innymi lekami. Acetylocysteina potrafi obniżać ciśnienie krwi – jest to szczególnie ważny fakt dla osób, które mają je zbyt wysokie. Bez problemu może zostać podany pacjentom cierpiącym na HIV – zapobiega rozwojowi niektórych jego odmian. Powoduje śmierć komórek rakowych i zapobiega rozwojowi nowych, co wpływa na samopoczucie pacjenta oraz jakość jego życia.

Acetylocysteina to substancja szczególnie polecana paniom w ciąży – zmniejsza ona ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Potrafi także świetnie wspomóc kondycję, dlatego jest rekomendowana dla sportowców oraz osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze regularną aktywnością fizyczną. 

Dawkowanie NAC. Niepożądane skutki uboczne

Maksymalna dawka tego preparatu w ciągu doby nie została określona, jednak dla osób przyjmujących inne suplementy wystarcza jedna tabletka. Na szczęście substancja ta jest dość bezpieczna i nie posiada zbyt wiele skutków ubocznych. Najczęściej u pacjentów przyjmujących preparat doustnie występują: bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku gdy wykonuje się nim inhalację, może pojawić się obrzęk twarzy, senność i apatia. Nie ma wskazanej jednej konkretnej pory dawkowania NAC, ale uważamy, że warto robić to rano. Preparat mogą przyjmować nastolatkowie, dorośli i osoby starsze.

Acetylocysteina a covid

Do najczęstszych objawów covid-19 należy m.in. suchy kaszel, wysoka gorączka, silne osłabienie oraz utrata smaku. Mogą pojawić się też bóle głowy, zapalenie gardła czy biegunka. Najpoważniejsze symptomy tej choroby to trudności z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. 

Spożywanie suplementu NAC jest dobrym sposobem na zapobiegnięcie niektórym spośród wyżej wymienionych objawów, zwłaszcza jeśli chodzi o te cięższe. N-acetylocysteina to związek posiadający właściwości przeciwzapalne – świetnie sprawdza się w formie inhalacji podczas przewlekłych chorób układu oddechowego, jak np. ostry ból gardła czy zapalenie krtani. Posiada działanie przeciwwirusowe, dzięki któremu wspiera układ odpornościowy i niweluje prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę.
Ostatnio dużo się mówi o wpływie acetylocysteiny na leczenie pacjentów oraz regenerację po przebiegu covid-19. Terapia tą substancją okazała się skuteczna szczególnie wśród ludzi w podeszłym wieku. Chorzy zostali wypisani ze szpitala wcześniej niż pacjenci, u których nie zastosowano terapii preparatem NAC. Jest to więc dowód na to, że acetylocysteina może być kluczem w walce z ciężkim przebiegiem covid-19.

Preparat NAC

Podsumowując, suplement NAC ma zastosowanie w leczeniu schorzeń o różnym umiejscowieniu i nasileniu, niezależnie od wieku pacjenta. Może zostać użyta zarówno w leczeniu bólu gardła czy zapaleniu tchawicy, jak również w zapobieganiu rozwojowi nowotworów czy przebiegu HIV. Potwierdzone zostało także, że może mieć dużą wartość w leczeniu SARS-CoV-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.