Loading...
Kręgosłup

Problemy z dolną częścią pleców

Pytanie:
Mam 20 lat i problemy z dolną częścią pleców (część lędźwiowo-krzyżowa), tj. opiszę teraz przebieg choroby. Jakieś 2,5 roku temu, tj. w marcu 2000 zaziębiłem plecy – dolny odcinek. Bolały mnie następne parę dni i problem zniknął. Ale teraz, tj. w 2002 koło maja-czerwca bóle powróciły do tego stopnia, że nie mogłem siedzieć na krześle dłużej niż 20 min. Może przyczyną tego było to, że robiłem dużo ćwiczeń rozciągających na kręgosłup i siedziałem dużo przed komputerem (ok. 6 godzin dziennie) + mało ruchu (była sesja jeszcze wtedy). Po sesji nie przechodziło mi, dlatego chodziłem do rożnego rodzaju lekarzy: reumatologa, dr rehabilitacji, neurologa – efekt był taki, że brałem pigułki przeciwzapalne i zastrzyki z ketoprofenu. Chciałem bardzo jechać na mazury w lipcu i podleczyłem się tymi proszkami + naświetlałem się lampą podczerwoną i trochę przeszło. Chodziłem również prywatnie na masaże, bo oczywiście „darmowa opieka zdrowotna” to po prostu absurd. Masaże i prądy przemienne trochę mi pomogły, potem wyjechałem do Tunezji i pływałem po 3 godziny w morzu codziennie. To mi pomogło bardzo, ale teraz po powrocie do Polski znów jest bardzo źle. Znów biorę proszki, ale od sierpnia robię regularnie co dzień ćwiczenia na kręgosłup i mięśnie brzucha, poza tym dużo biegam. Nie wiem już, co robić, a na rehabilitacje nie ma pieniędzy. Naświetlam się również co dzień już od paru miesięcy lampą podczerwoną przed spaniem. Niestety nic to nie pomaga – jak był ból, tak jest. Jest on co prawda do zniesienia, ale nie mogę chodzić na siłownię; bardzo chciałbym teraz jechać na narty. Proszę o jakąś radę. Teraz chwytam się jakichkolwiek rad, bo sam nie wiem, co robić, aby to przeszło. Przecież mam dopiero 20 lat! PS. Z badania krwi ob wyszło w normie latex dodatni; powtórzę te badania krwi, bo mówili, że u mężczyzn początkowe stadium zapalenia stawów może przebiegać przy niskim ob. Wykonałem również zdjęcie kręgosłupa, stwierdzono jedynie „zniesioną lordozę” – żadnych zmian.
Byłbym niezmiernie wdzięczny za jakąkolwiek radę w mojej sprawie.
Z góry dziękuję..

Odpowiedź:
Panie Michale, Według mnie celowa byłaby jeszcze jedna konsultacja u reumatologa. Ważne jest, czy poza bólami kręgosłupa odczuwa Pan także dolegliwości bólowe w okolicy innych stawów: biodrowych, kolanowych, skokowych. Czy poza bólem zaobserwował Pan uczucie sztywności, zwłaszcza nasilonej w godzinach porannych? Czy cierpi Pan na jakieś inne dolegliwości?
Jeśli chodzi o wyniki badań laboratoryjnych, to ocenia się wielkośc OB, czyli szybkość opadania krwinek czerwonych (przyspieszone opadanie krwinek związane jest głównie ze wzrostem stężenia niektórych białek osocza w przebiegu między innymi pocesów zapalnych), liczbę krwinek białych i ewentualne przesunięcia w rozmazie składu odsetkowego granulocytów, skład białek surowicy, obecność białek ostrej fazy. Z badań serologicznych przydatne jest oznaczenie czynnika reumatoidalnego (jest to rodzaj przeciwciała przeciwglobulinowego), do oznaczania którego służy między innymi odczyn lateksowy oraz odzczyn Waalera-Rosego. Odczyn lateksowy można wykonywać metodą orientacyjną i określać jako (-), (+), (++), (+++) lub podawać miano. Jeśli chodzi o Pana postępowanie, to bardzo dobrze, że Pan ćwiczy w domu regularnie i życzę dalszej wytrwałości w kontynuacji ćwiczeń. Polecam także regularne wycieczki na basen. Niestety na wyjeżdzie na narty lub po nim może dojść do zaostrzenia dolegliości bólowych na skutek między innymi wielokrotnie wykonywanych ruchów skrętnych, toteż nie radzę się zbytnio forsować w tym sezonie. Warto pamiętać o rozgrzewce przed narciarskimi wyczynami, ale przedtem proponuję odwiedzić jeszcze raz lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.