Loading...
Choroby

Profesjonalne wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Podstawą każdego cenionego wśród pacjentów gabinetu stomatologicznego jest nie tylko sam lekarz, lecz również sprzęt i wyposażenie, na którym on pracuje. Inwestując w profesjonalne oprzyrządowanie oraz akcesoria, jesteśmy w stanie stworzyć idealne warunki pracy dla lekarza oraz bezpieczeństwo i komfort każdego pacjenta. Urządzając gabinet nie wolno nam zapomnieć o tym, aby spełniał on wszystkie niezbędne wymogi oraz przepisy dotyczące nie tylko warunków sanitarno-higienicznych, ale także przeciwpożarowe oraz higieny i bezpieczeństwa pracy, a wszystkie sprzęty w nim się znajdujące powinny posiadać aktualne gwarancje i atesty. Jak więc odpowiednio wyposażyć gabiet? Zapraszamy do lektury!

1. Unit stomatologiczny – czyli podstawa każdego gabinetu

Co kryje się pod pojęciem unitu stomatologicznego? Odpowiedź jest prosta: całe niezbędne w funkcjonowaniu każdego gabinetu zaopatrzenie stomatologiczne, w którego skład wchodzi między innymi fotel stomatologiczny, blok spluwaczki, lampa zabiegowa, sterownik noży, stolik dla lekarza i jego asystenta, konsola z urządzeniami wraz z blokiem zasilania. W skład samej konsoli wlicza się mikrosilnik sterujący, turbinę oraz dmuchawę wodno-powietrzną. Stojąc przed zakupem odpowiedniego wyposażenia do naszego gabinetu powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i możliwością rozbudowy konsoli. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na samą jej estetykę i wygodę fotela pacjenta, ponieważ oprócz kompetencji lekarza to te dwa czynniki będą wpływać dodatkowo na ostateczną ocenę naszego gabinetu.

2. Niezbędne narzędzia pracy stomatologa

Ważną częścią wyposażenia gabinetów stomatologicznych są stosowane w nim narzędzia stomatologiczne. W zależności od ich przeznaczenia i funkcjonalności dzieli się je na:

  • diagnostyczne: czyli podstawa każdego gabinetu. Stosuje się do analizy jamy ustnej oraz w diagnostyce schorzeń. Zalicza się do nich np. zgłębnik dentystyczny oraz pęseta i lusterko stomatologiczne.
  • chirurgiczne: to narzędzia wykorzystywane przy zabiegach i operacjach jamy ustnej. Przykładem takich narzędzi będą dźwignie oraz kleszcze.
  • implantologiczne, czyli takie, dzięki który możliwa będzie odbudowa uzębienia na implantach. Należą do nich choćby dłutka czy periotomy.
  • izolujące zęby od wilgoci: przede wszystkim wlicza się w nie szczypczyki do przenoszenia ligniny. W tej grupie można znaleźć również takie akcesoria jak nakładacze i upychadła służące do uzupełniania ubytków.
  • do opracowywania zębów: dzięki nim możliwa jest odbudowa ścianek zęba oraz usunięcie zniszczonej zębiny. Zalicza się do nich wiertarkę turbinową oraz wiertła zintegrowane z konsolą stomatologiczną.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.