W styczniowym numerze „Annals of Internal Medicine” dr Teresa Brentnall i współpracownicy poruszają problem powikłań towarzyszących wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego (colitis ulcerosa).
Jest to przewlekła choroba, objawiająca się biegunką, domieszką krwi w stolcu i owrzodzeniami śluzówki stwierdzanymi w badaniu radiologicznym i kolonoskopowym. Chorobie tej towarzyszy u 2-4% chorych przewlekłe stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Oba te schorzenia wyjątkowo często wiążą się z zachorowaniami na raka jelita grubego. W opisanym przez autorów badaniu u 41 pacjentów z obydwoma schorzeniami zastosowano leczenie ursodiolem, który zapobiegał rakowi jelita u zwierząt. Grupę leczoną porównano z 18 pacjentami chorymi na colitis i zapalenie dróg żółciowych, którzy nie otrzymywali ursodiolu. Porównując obie grupy poszukiwano oznak rozpoczynającej się choroby nowotworowej jelita – tzw. zmian dysplastycznych (stan przedrakowy). Około 50% osób, u których wystąpiła dysplazja, przyjmowało ursodiol. Równocześnie wśród pacjentów, u których nie stwierdzono dysplazji, 80% przyjmowało ursodiol.
Autorzy konkludują, że być może ursodiol ma działanie profilaktyczne w raku jelita grubego u chorych obciążonych tak dużymi czynnikami ryzyka, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Konieczne są dalsze badania kliniczne dotyczące tego zagadnienia.