Loading...
Dom i rodzina

Profilaktyka stomatologiczna próchnicy

Dzieci myjące zęby

Statystyki nie kłamią, niestety. Zdecydowana większość dzieci w Polsce posiada próchnicę, procent ten sięga około 75% małych pacjentów. Wyniki badań pokazują, jak wielka jest nieświadomość rodziców, ale nie tylko, bo pomimo tego, że to głównie na nich spoczywa obowiązek dbania o swoje pociechy, to powinny istnieć programy służące profilaktyce i walce z rosnącym problemem złego stanu uzębienia u dzieci.

Jeszcze do niedawna istniały w szkołach programy, które prężnie działały i wdrażały plan profilaktyki w walce z próchnicą. Obecnie zaczyna się od tego coraz bardziej odchodzić, nieliczne szkoły rozmawiają z dziećmi i uczą je, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz zadbać o pełną higienę jamy ustnej. Bardzo rzadko spotyka się młodych pacjentów, którzy wiedzą, co grozi w przypadku nieleczonej próchnicy i mają świadomość tego, jak jej zapobiegać.

Im lepszy program profilaktyczny, tym lepiej chronione zęby dzieci. Higienistka szkolna nie wystarczy – nie posiada odpowiednich kwalifikacji i wiedzy, a materiały dla stomatologów, odpowiednie dla fluoryzacji, są dostępne dla wykwalifikowanych pracowników tej dziedziny, dlatego niemożliwa będzie profesjonalna profilaktyka.

Od czego zacząć?

Najlepiej od najmłodszych lat przygotowywać dziecko na sukcesywne dbanie o ząbki. Zęby mleczne są narażone na próchnicę znacznie bardziej, niż zęby właściwe, a zainfekowane potrafią się psuć dużo szybciej. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – i to nie tylko w okresie, kiedy maluch ma jeszcze zęby mleczne! Mogą zainfekować drugie zęby, które są jeszcze niewyrośnięte, co może poskutkować tym, że wyżynać się będą już zepsute.

W momencie pojawienia się pierwszych zębów stałych warto od razu udać się do stomatologa, który zastosuje lak szczelinowy, chroniący przed próchnicą, oraz zastosuje lakier fluorkowy.

Warto już niemowlęta przystosowywać do konieczności szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, najlepiej po posiłkach. Odpowiednio wyrobione nawyki będą procentowały w przyszłości. Niemowlęta, którym nie wyrosły pierwsze ząbki, można przyzwyczajać poprzez masowanie dziąseł, można w tym celu kupić specjalne nakładki, które ułatwią wykonywanie tego zabiegu. Właściwą naukę szczotkowania można już zacząć w okolicach pierwszego roku. Należy mieć na uwadze, aby stosować pasty, które zawierają odpowiednią ilość fluoru i są przeznaczone dla dzieci, w razie połknięcia ich niewielkich ilości, nie będą odczuwalne żadne skutki uboczne. Duży wybór past do zębów posiada sklep online DentalTree, zarówno dobre marki, jak i niskie ceny.

Wizyty kontrolne u stomatologa należy rozpocząć również odpowiednio wcześnie, to znaczy między 2 a 3 rokiem życia. Największym błędem jest zwlekanie z pójściem z dzieckiem do dentysty do momentu, w którym pojawi się problem. Działa to wyjątkowo niekorzystnie nie tylko na stan uzębienia, ale także jest kłopotliwe dla dziecka, dla którego pierwsza wizyta będzie już traumatyczna ze względu na konieczność ingerencji w zęby. Moment oswojenia się z nową przestrzenią i skojarzenie jej z przyjemnymi czynnościami, które nie sprawiają bólu, to klucz do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.