Loading...
CiążaCiąża i poródZdrowie

Progesteron – jaka jest norma? Jaki poziom progesteronu świadczy o ciąży?

lekarz informujący o właświwym poziomie porgesteronu

Progesteron jest hormonem płciowym, który jest produkowany głównie w organizmie kobiety. Jest on między innymi ważny dla utrzymania ciąży. Przeczytaj więcej o produkcji i funkcji progesteronu, jego normalnych wartościach i możliwych przyczynach zmienionego poziomu progesteronu.

Co to jest progesteron?

Podobnie jak estrogen, progesteron jest żeńskim hormonem płciowym. Choć występuje również w organizmie mężczyzny. U kobiet jest on produkowany głównie w ciałku żółtym. Dlatego nazywany jest również hormonem ciałka żółtego. Ciałko żółte powstaje po każdej owulacji z pękniętych pęcherzyków, które pozostają w jajniku. To dlatego stężenie progesteronu we krwi kobiet jest najwyższe w środkowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Jest to około piątego do ósmego dnia po owulacji.

Progesteron, wraz z estrogenami, reguluje kobiecy cykl i przygotowuje organizm do ciąży. Progesteron zapewnia, że jajo może zostać zapłodnione i zagnieździć się w wyściółce macicy. Oznacza, że ciąża jest utrzymana, a gruczoły sutkowe przygotowują się do wydzielania mleka. Dlatego u kobiet w ciąży progesteron jest dodatkowo wytwarzany w łożysku. U mężczyzn i kobiet, kory nadnerczy również produkują progesteron, ale tylko w niewielkich ilościach. Z progesteronu powstaje w organizmie wiele innych hormonów, na przykład androgeny, kortyzol czy aldosteron.

Niedobór progesteronu w ciąży

Brak progesteronu w ciąży może mieć poważne konsekwencje i doprowadzić do poronienia. Z tego powodu zdecydowanie należy leczyć brak progesteronu, który może objawiać się np. krwawieniem we wczesnej ciąży. W kontekście leczenia bezpłodności, progesteron jest często przepisywany już w drugiej połowie cyklu, aby stworzyć najlepsze warunki do zajścia w ciążę. Tabletki progesteronu, które w rzeczywistości są przeznaczone do przyjmowania doustnego, zaleca się wprowadzać do pochwy. W ten sposób progesteron jest nie tylko lepiej tolerowany, ale także lepiej wchłaniany przez błonę śluzową. Trafia bezpośrednio tam, gdzie jest potrzebny.

Progesteron pełni również inne funkcje podczas ciąży. Rozluźnia mięśnie macicy, hamuje skurcze i tym samym zapobiega przedwczesnym skurczom. Progesteron uspokaja kobietę w ciąży i ma działanie poprawiające nastrój. Ponadto, hormon corpus luteum wspomaga wzrost włosów i paznokci. Po ciąży lub porodzie poziom progesteronu we krwi ponownie spada. Może to być jedna z przyczyn depresji poporodowej.

Wartości referencyjne progesteronu

Jeśli lekarz podejrzewa niedobór progesteronu, może oznaczyć jego stężenie we krwi. Wzrasta ona w trakcie cyklu. U zdrowej kobiety występują następujące wartości prawidłowe:

  • W 1. połowie cyklu < 0,1 ng/ml.
  • W czasie owulacji: 1-2 ng/ml.
  • Wczesna druga połowa cyklu > 5ng/ml.
  • Późna druga połowa cyklu > 12 ng/ml.

Przy ocenie poziomu progesteronu, pojedyncze wartości krwi są mało znaczące. Ważny jest wzrost stężenia hormonów. Dlatego Twój ginekolog zazwyczaj pobiera próbki krwi kilka razy, aby sprawdzić progresję w trakcie cyklu. Jeśli nie jesteś w ciąży, ciałko żółte ponownie rozpuszcza się w drugiej połowie cyklu, a poziom progesteronu spada. Jeśli zapłodnienie zakończy się sukcesem, ciałko żółte przejmuje opiekę nad zarodkiem i wzrasta stężenie hormonu ciałka żółtego.

W pierwszych tygodniach ciąży poziom progesteronu powinien wynosić co najmniej 10 ng/ml, aby zarodek był dobrze zaopatrzony. W trakcie I trymestru ciąży stężenie tego hormonu wzrasta do około 50 ng/ml. Podczas porodu poziom hormonu corpus luteum wynosi od 100 do kilku 100 ng/ml.

Jak zmienia się poziom progesteronu?

Wydzielanie ciałka żółtego zależy od cyklu kobiety. Jeśli wszystko jest w porządku pod względem hormonalnym, stężenie progesteronu we krwi dostarcza informacji o tym, w której fazie cyklu znajduje się kobieta. W pierwszej połowie cyklu (od pierwszego dnia cyklu do owulacji) stężenie tego hormonu jest jeszcze niskie. W tej fazie rolę odgrywają inne hormony płciowe (np. estrogeny), które początkowo odpowiadają za budowę wyściółki macicy.

Po owulacji stężenie progesteronu wzrasta. Ciałko żółte reaguje na sygnał innego hormonu, hormonu LH (hormonu luteinizującego). Jest on produkowany w przysadce mózgowej i daje sygnał do rozpoczęcia uwalniania progesteronu. Hormon ten aktywuje teraz gruczoły, naczynia i komórki wyściółki macicy, aby później zaopatrzyć zarodek w składniki odżywcze. Jeśli nie występuje niewydolność lutealna, poziom progesteronu jest znacznie podwyższony w drugiej fazie cyklu.

W przypadku ciąży stężenie to wzrasta jeszcze bardziej. Progesteron jest obecnie w coraz większym stopniu produkowany przez łożysko. Jeśli natomiast jajeczko nie zostało zapłodnione, poziom ten pozostaje stały w fazie ciałka żółtego (lub fazie lutealnej) i ponownie gwałtownie spada wraz z miesiączką.

Kobieta w ciąży z odpowiednim poziomem progesteronu
Źródło: Freepik.com

Czy progesteron ma inne działanie?

Hormon ten ma wpływ nie tylko na wyściółkę macicy. Powoduje również przekrwienie gruczołów sutkowych i podwyższa podstawową temperaturę ciała (efekt termogeniczny). Podczas ciąży temperatura ciała pozostaje stale podwyższona o 0,4 do 0,6 stopnia. W ciąży hormon ten zapobiega również dalszemu występowaniu owulacji. Progesteron ma również wpływ na magazynowanie płynów w tkankach.

W związku z tym masa ciała przed miesiączką nieznacznie wzrasta. Przyrost masy ciała podczas ciąży jest również w dużej mierze spowodowany działaniem hormonu corpus luteum. Ponadto, mówi się, że promuje tworzenie kości i chroni przed rakiem piersi.

Progesteron jest również znany jako hormon dobrego nastroju. Zapewnia relaks i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nic dziwnego, że ekstremalny spadek produkcji progesteronu podczas menopauzy sprawia, że wiele kobiet czuje się rozdrażnionych i w złym nastroju. Jakie jeszcze objawy ma spadek progesteronu? Kobieta ma znaczące wahania nastroju i boryka się z bezsennością.

Jak sprawdzić poziom progesteronu?

Jeśli od dłuższego czasu masz niespełnione pragnienie posiadania dziecka, badanie hormonalne z określeniem poziomu progesteronu może dostarczyć wskazówek na temat przyczyny. Oznaczenie poziomu progesteronu ma również sens, jeśli masz nieregularne miesiączki, zaburzenia czynnościowe jajników lub inne choroby związane z hormonami.

Lekarz pobierze próbki krwi dwa lub trzy razy od 21. dnia cyklu, w odstępach kilkudniowych, i oznaczy poziom progesteronu. Badania i normy będą punktem odniesienia dla lekarza, który sprawdzi, czy poziom progesteronu pacjentki jest prawidłowy. Zbyt wysoki lub niski poziom są odchyleniem od normy.

Co robić w przypadku niedoboru progesteronu?

Terapia zależy od wyników badań. Jeśli niedobór progesteronu spowodowany jest osłabieniem ciałka żółtego, należy skupić się na pierwszej połowie cyklu. Leki z progesteronem i innymi hormonami mogą poprawić dojrzewanie jajeczek. Naturalny progesteron ma dobre działanie w przypadku wahań cyklu lub objawów menopauzalnych. Nazwa jest trochę myląca.

Naturalny progesteron jest pozyskiwany z substancji roślinnej — diosgeniny. Występuje na przykład w korzeniu pochrzynu. Określenie naturalny progesteron oznacza, że odpowiada on budową molekularną hormonowi ciałka żółtego. Nadal jednak musi być pozyskiwana sztucznie.

W przeciwieństwie do nich, istnieją syntetyczne progestyny. Są to chemicznie zmodyfikowane substancje, które znajdują się w pigułkach antykoncepcyjnych lub są stosowane w konwencjonalnej hormonalnej terapii zastępczej.

Czy terapia progesteronem ma skutki uboczne?

Ponieważ syntetyczne progestyny w terapii hormonalnej często mają silne skutki uboczne (wzrost ryzyka raka piersi), leczenie naturalnym progesteronem zyskuje coraz większe znaczenie. Jednak nawet one nie są wolne od skutków ubocznych. Szczególnie preparaty przyjmowane doustnie często obciążają przewód pokarmowy (wzdęcia, bóle brzucha). Są one lepiej tolerowane, gdy są stosowane w postaci maści, kremów lub plastrów.

Bóle głowy, zmęczenie, plamienie i przyrost masy ciała to również możliwe skutki uboczne hormonalnej terapii zastępczej. Leki te są dostępne wyłącznie na receptę.

Wada

Naturalny progesteron jest rozkładany szybciej niż syntetyczne progestyny. W przypadku ciężkiego niedoboru progesteronu, efekt ten nie zawsze jest wystarczający, aby uzyskać kontrolę nad dolegliwościami.

Co mogę zrobić, jeśli mam niewydolność lutealną?

Jeśli podejrzewasz, że masz niewydolność lutealną, dobrze jest uważnie obserwować swój cykl. Najlepiej jest prowadzić wykres temperatury i stosować testy owulacyjne. W ten sposób możesz sprawdzić, czy druga połowa cyklu rzeczywiście się skróciła. Ponieważ wzrost temperatury to często tylko kilka dziesiątych stopnia różnicy, potrzeba trochę praktyki, aby zmierzyć i zinterpretować krzywą.

Jeśli nie jesteś zaznajomiona z metodą temperaturową, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Jakie są przyczyny niewydolności lutealnej? Możliwych przyczyn niewydolności lutealnej jest wiele. Może to być wynikiem niedostatecznego dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Inną przyczyną jest niedostateczna stymulacja jajników z powodu zbyt małej produkcji hormonów FSH i LH w przysadce mózgowej (niewydolność jajników).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.