Loading...
Choroby

Program ćwiczeń dla pacjentów z bólem fantomowym

Po amputacji kończyny chorzy bardzo często odczuwają ból o takim samym charakterze i lokalizacji, jak w czasie choroby, która dotknęła kończynę. Np. chory, który cierpiał na silne bóle z powodu niedokrwiennej martwicy stopy, czuje te bóle mimo, że chora noga została amputowana. Są to tzw. bóle fantomowe, prześladujące około 80% chorych po amputacji i bardzo trudne do leczenia.

W czerwcowym, numerze „The Lancet” dr Herta Flor i współpracownicy z Central Institute of Mental Health in Mannheim, przedstawili wyniki nowej metody leczenia bólów fantomowych. Polega ona na dwutygodniowych cyklach terapii, w których pacjenci poddani są codzienne 90-minutowym specjalnym treningom.

Pacjentowi podłącza się 8 elektrod do miejsca amputacji i stosuje serie impulsów elektrycznych, wyzwalających niebolesne bodźce czuciowe. Pacjenci uczą się rozpoznawać lokalizację i częstotliwość impulsów. Porównanie wyników terapii 5 osób leczonych w ten sposób z efektami leczenia metodami klasycznymi innych 5 osób wykazało zmniejszenie bólów fantomowych u pacjentów leczonych nową metodą po 2 tygodniach ćwiczeń i utrzymywanie się poprawy po 3 miesiącach. Nie stwierdzono poprawy u pacjentów leczonych innymi – klasycznymi – metodami, takimi jak podawanie leków przeciwbólowych, stymulacja nerwów i fizykoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.