Loading...
Choroby

Prywatna rehabilitacja po udarze


Udar mózgu to coraz powszechniejsza choroba. Na szczęście coraz lepiej potrafimy zadbać o rehabilitację pacjentów po przebytym udarze. Czy można ją wykonać w domu? Czy konieczna jest pomoc fachowców?

Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce dotyka udar mózgu. Te liczby są zatrważające, zwłaszcza, że coraz częściej dotykają osób młodych. Udar mózgu to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie. W wyniku udaru mózgu stan zdrowia i funkcjonowanie chorego zmienia się diametralnie; mogą wystąpić takie objawy, jak zaniki pamięci i mowy, paraliż części ciała i liczne niedowłady kończyn, zaburzenia równowagi, przekrzywienie sylwetki połączone z utrudnionym wykonywaniem określonych ruchów, trudności w połykaniu, artykulacji słów.  Każdy z tych objawów przebytego udaru powoduje, że samodzielność chorego spada niemal do zera. Najprostsze, codzienne czynności, jak samodzielne jedzenie, ubieranie, toaleta, stają się niemożliwością. Niezwykle cenna staje się pomoc drugiej osoby, całodobowe wsparcie i odciążenie.

Konieczna po przebytym udarze staje się rehabilitacja. Potrafi ona zadziałać cuda. Niezwykle ważne jest, by była ona wykonywana przez osobę przeszkoloną i przygotowana do tego zadania, gdyż nieprawidłowo przeprowadzana może jedynie pogorszyć sytuację chorego. Z tego powodu wiele rodzin decyduje się na prywatną rehabilitację po udarze, która indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta będzie odpowiadała potrzebom danej chwili. Ośrodki rehabilitacyjne po udarze mózgu przeprowadzają cały pakiet zabiegów połączonych w jeden turnus, podczas którego pacjenci mogą liczyć na powrót formy i częściowej sprawności. Nowoczesny sprzęt medyczny, profesjonalna opieka medyczna lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów i opiekunów gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta i oddanie go w najlepsze ręce. Indywidualne podejście do pacjenta pozwala ustalić program rehabilitacji, który będzie najkorzystniejszy dla danego pacjenta.

Każdy pacjent po udarze mózgu ma prawo do rehabilitacji w warunkach domowych, jednak często bliskie nam osoby nie mają takiego zaplecza merytorycznego i technicznego, nie mówiąc o profesjonalnym sprzęcie, by jak najlepiej pomóc osobie chorej, mimo najszczerszych chęci i życzliwości. Warto więc poszukać miejsc,w których o powrót do formy po udarze zadbają osoby wykształcone w tym zakresie, profesjonaliści, w tym neurologopedzi, neuropsycholodzy i fizjoterapeuci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.