Loading...
Choroby

Prywatne placówki medyczne – czy warto dopłacić do wizyty u lekarza?

Mężczyzna rozmawia z lekarzem w prywatnej placówce medycznej

W Polsce osoby ubezpieczone mają bezpłatny dostęp do lekarzy – zarówno pierwszego kontaktu, jak i specjalistów. Odprowadzane składki na NFZ powalają także na pobyt w szpitalu i przejście rozmaitych zabiegów czy operacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów takiej opieki. Mimo to, z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się na wykupienie abonamentów w prywatnych klinikach i przychodniach. Terminy oczekiwania są tam zdecydowanie krótsze, ale kwoty wcale nie należą do najniższych. Sprawdzamy, czy warto dopłacić do wizyty u lekarza w prywatnej placówce medycznej!

Podstawowym argumentem „za” prywatną opieką medyczną jest łatwy dostęp do specjalistów. Na wizytę u ortopedy czy neurologa trzeba będzie zaczekać maksymalnie 2-3 dni, niektóre centra medyczne mają nawet konkretne zapisy w umowie, obligujące je do znalezienia wolnego terminu w określonym czasie – na przykład w przeciągu tygodnia. Ponadto, można wybrać różne rodzaje abonamentów, niektóre będą oferowały jedynie podstawową opiekę, a za wizytę u specjalisty trzeba będzie dodatkowo dopłacić – całość bądź część kwoty przewidzianej dla pacjentów nieposiadających pakietu usług, tzw. „z ulicy”. Inne abonamenty będą zawierały – poza konsultacjami z lekarzem – także badania, które w zależności od wybranej opcji będą odbywały się bezpośrednio w gabinetach, w ramach umówionej wizyty lub tuż po niej, bądź będą realizowane w szpitalach współpracujących z daną placówką. Korzystną opcją są również tzw. „pakiety rodzinne”, umożliwiające wykupienie usług jednocześnie dla kilkorga osób. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się także na zakup pakietów prywatnej opieki medycznej dla swoich pracowników. Wszelkie dokumenty wystawione przez takich lekarzy są w pełni honorowane, a czas oczekiwania na wizytę zdecydowanie krótszy niż w przypadku leczenia na NFZ.

Wyposażenie gabinetu

Pacjentów przekonują także… standardy. Te oferowane przez prywatne placówki są zdecydowanie wyższe niż dostępne w prywatnej służbie zdrowia. Gabinety są lepiej wyposażone, sprzęt jest nowoczesny. Szczególnie w czasie pandemii zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na czystość i częstotliwość dezynfekowania różnych elementów w przestrzeni publicznej. Prywatna opieka medyczna zapewnia lekarzom jednorazowe rękawiczki, płyny do odkażania rąk, specjalne, jednorazowe fartuchy męskie i damskie, które są zmieniane po każdym pacjencie czy też profesjonalne fartuchy medyczne. Takie placówki są także w stanie zagwarantować leki łagodzące lub niwelujące ból w cenie zabiegu. Zaawansowana technologia jest ceniona szczególnie w kwestii diagnostyki i wśród pacjentów stomatologicznych.
Na wizerunek samej kliniki wpływają również kompetencje i wykształcenie posiadane przez personel. W prywatnych placówkach często pracują osoby o dobrej renomie, będące specjalistami w swojej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.