Loading...
Choroby

Przeciwciała przeciwtarczycowe Anty TG – co określa badanie i jaka jest norma Anty TG?

Kobieta lekarz, która wie, jakie są anty TG normy

W ostatnich latach o chorobach tarczycy mówi się coraz częściej i coraz poważniej. Nieznany kiedyś powód wielu schorzeń, a także złego samopoczucia, na przełomie zaledwie dekady, stał się realnym problemem, który obecnie na szczęście dużo łatwiej i szybciej można zdiagnozować i leczyć. Ilość badań w związku z zaburzoną pracą tarczycy także rośnie. Jednym z powszechnie wykonywanych jest badanie anty-TG. Dziś słów kilka na temat tego. czym jest badanie anty TG, jaka jest anty TG norma, co oznacza anty TG wysokie, a co anty TG niskie!

Anty TG – czym dokładnie jest?

Anty-TG to test pozwalający na ocenę obecności i ilość przeciwciał przeciwtarczycowych, szczególnie u pacjentów z zaburzoną pracą tego narządu, ale także kontrolę, przez lekarza endokrynologa, na jakim poziomie jest stężenie jednego z istotnych związków w naszym organizmie – tyreoglobuliny. Czym dokładnie jest i kiedy koniecznie należy je wykonać, oraz jak później prawidłowo zinterpretować wyniki tych testów, przedstawimy pokrótce poniżej.

Przeciwciała anty-TG

Przeciwciała to białka, które wchodzą w skład, a dokładniej mówiąc, są jednym z elementów, naszego układu odpornościowego. Ich zadaniem jest walka z patogenami, ciałami obcymi i wszystkim tym, co organizm rozpoznaje jako szkodliwe. Niestety, w chorobach immunologicznych przeciwciała rozpoznają nasze własne komórki jako antygeny i przeciwko nim kierują całą swoją siłę działania. Podobnie jest w przypadku przeciwciał anty-TG, czyli tych, które atakują tarczycę.

Chcąc być bardziej precyzyjnym, ich atak wymierzony jest bezpośrednio w białko tarczycy – tyreoglobulinę, która służy do powstawania trijodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (TSH). Dwa bardzo ważne hormony, które na skutek działania anty-TG nie mogą być prawidłowo produkowane. Zaburzenia w ich produkcji skutkują potem na problemy zdrowotne całego organizmu. Dlatego też, w każdym przypadku ich niepokojący poziom powinien być bezpośrednio przeanalizowany wraz z wynikami przeciwciał anty-TG, ponieważ rozregulowany układ hormonalny i choroby autoimmunologiczne wymagają szybkiej i często niestety długotrwałej, ale szczęśliwie dość skutecznej terapii.

Wskazanie do badania anty-TG

Podczas badania przeciwciał antytarczycowych określane jest ich miano w osoczu krwi pobranej od pacjenta. Przeciwciała, które się oznacza, skierowane są przeciwko tyreoglobulinie, czyli białku przekształcanemu następnie w hormony tarczycy.

Przeciwciała antytarczycowe (anty-TG) oznacza się przede wszystkim w momencie zaistnienia podejrzenia wystąpienia raka tarczycy. Przeciwciała te są wskaźnikami, inaczej mówiąc, markerami, które mogą nieraz jednoznacznie wskazać na typ rozwijających się zmian nowotworowych. Wszelkie inne choroby tarczycy także mogą być diagnozowane przy użyciu oznaczenia miana anty-TG.

Wskazaniem do badania są przede wszystkim objawy, takie jak:

  • powiększona tarczyca lub wole na szyi;
  • zaobserwowane guzki na USG;
  • wartości hormonów tarczycy (TSH, FT3 i FT4) niemieszczące się w normie
  • zmiana masy ciała bez powodu;
  • zaburzona praca serca;
  • osłabienie;
  • uczucie zimna lub uderzenia gorąca.

Problemy z tarczycą w dużej mierze dotyczą pań, szczególnie tych, które cierpią na zespół policystycznych jajników, ale także u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy toczniem układowym. W ich przypadku badanie anty-TG jest wręcz jednym z obowiązkowych badań do wykonania.

Normy anty-TG

Normy przeciwciał anty-TG  ustalone zostały na maksymalny poziom wynoszący 100lU/ml. W zależności oczywiście od laboratorium, wartości te mogą się minimalnie różnić. Interpretacja wyniku powinna być pozostawiona specjaliście, ponieważ na prawidłową diagnozę prawdopodobnie wpływają także inne zlecone przez niego wyniki badań i ogólny stan zdrowia pacjenta, a przede wszystkim wartość jaką przedstawia wynik anty-TG. Nie zawsze trzymanie się normy musi oznaczać brak problemów zdrowotnych.

Co to znaczy, że anty-TG są za wysokie?

Lekarz informujący pacjenta o tym, jakie są normy przeciwciał anty-TG
Źródło: freepik.com

Przekroczona norma anty-TG z reguły świadczy o pewnych problemach ze zdrowiem. Nigdy nie powinna być bagatelizowana i nie inaczej jest w przypadku poziomu anty-TG. Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG to wskazanie do diagnostyki autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (Hashimoto), choroby Gravesa-Basedowa, ale także poważnych nowotworów jak rak brodawkowy czy pęcherzykowaty tarczycy. Na zmiany nowotworowe bezpośrednio wskazywać będzie stale rosnący poziom przeciwciał w kolejnych badaniach anty-TG.

Dodatkowo, nieco podwyższony poziom anty-TG może pojawiać się przy okazji, w przypadku innych chorób, takich jak:

  • cukrzyca;
  • kolagenozy;
  • niewydolność wątroby;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • podczas leczenia tarczycy (chociażby jodem).

Za niskie anty-TG

Skoro istnieje norma przeciwciał anty-TG, to logiczne jest także to, że zbyt wysokie, ale i zbyt niskie ich wartości wskazują na zaburzenia pracy tarczycy. O zbyt wysokich już wspomnieliśmy, natomiast o zbyt niskim poziomie anty-TG nie bardzo jest co powiedzieć, ponieważ wbrew pozorom nie ma dolnej granicy tych przeciwciał. W niektórych przypadkach wskaźnik braku obecności anty-TG jest potrzebny, ponieważ informuje on o prawidłowym przebiegu radioterapii lub zabiegu usunięcia gruczołu tarczycowego.

Koszt i przebieg badania anty-TG

Samo badanie nie jest szczególnie inwazyjne, ani nowatorskie jeśli chodzi o jego przebieg. Do określenia poziomu przeciwciał anty-TG wystarczy zwykłe pobranie krwi, takie jakie wykonuje się przy rutynowej morfologii. Ze względu na to, że poziom anty-TG jest całkowicie niezależny od parametrów codziennego trybu życia – przed badaniem nie musimy ani być na czczo, ani szczególnie powstrzymywać się przed wykonaniem treningu. Przed samym badaniem mimo to dobrze jest poinformować personel laboratorium, lub lekarza, już w trakcie interpretacji wyników, o przyjmowanych przez nas lekach, suplementach diety, a nawet pitych ziołach. O ile sama dieta nie wpływa bezpośrednio na wynik badania, o tyle niektóre związki aktywne mogą wchodzić w interakcje i nieco zaburzać prawidłowe odczyty testu.

Badanie zazwyczaj zleca lekarz, najczęściej w momencie potrzeby potwierdzenia swoich przypuszczeń i diagnozy. Skierowanie pozwala na bezpłatne wykonanie badania anty-TG. W przypadku prywatnej wizyty w laboratorium, koszt to od 50 do 100 zł.

Źródła:

  • Chemia Medyczna; Patrick Graham L., 2019, wydawnictwo: PWN
  • Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej; Dembińska-Kieć, J.W. Naskalski, B. Solnica, wyd. IV, 2017
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.