Loading...
Choroby

Przeciwciała tarczycowe Anty-TPO – kiedy należy wykonać badanie anty-TPO i jakie są normy Anty Tpo?

Badanie wykonywane na przeciwciała tarczycowe

O nasz organizm powinniśmy dbać na każdej płaszczyźnie. Zdrowa dieta, czy regularnie wykonywana aktywność fizyczna, na pewno przyczynią się do zachowania równowagi psychofizycznej, a także utrzymania zdrowej sylwetki. Jednak nie jest to w pełni wystarczające, gdyż należy także kontrolować to, co dzieję się wewnątrz naszego organizmu. Warto więc na bieżąco kontrolować czy wszystkie niezbędne procesy, przebiegają we właściwy sposób.

Jednym ze sposobów na to jest przeprowadzanie badań. Okazuje się, że możemy je wykonać nie tylko w momencie, kiedy doświadczamy niepokojących objawów. Jednym z ważniejszych badań, które warto przeprowadzić, jest badanie Anty-TPO, czyli badanie na przeciwciała tarczycy. Jakie są normy Anty TPO? Co oznacza Anty TPO 9? Czym jest niskie anty TPO, a co oznacza za wysokie anty TPO? Jakie są objawy niskiego Anty TPO i za wysokiego Anty TPO? Sprawdźmy to.

Czym jest Anty TPO? Jaka jest Anty TPO norma?

Badanie przeciwciał tarczycy, czyli Anty-TPO, jest jednym z popularniejszych badań, które służy przede wszystkim w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy. Jednak jest ono najczęściej poprzedzone innymi badaniami, których wyniki mogą wskazywać na nieprawidłowości. Oznacza to, że jest ono wykonywane w przypadku, gdy badanie TSH, FT3 i FT4, wzbudzają pewne objawy i podejrzenia, a także znacząco odbiegają od normy. Warto także wiedzieć, że przeciwciała Anty TPO są wykonywane razem z badaniem, które obrazuje stężenie tyreoglobuliny.

O czym może świadczyć wynik anty TPO niezgodny z normą?

Jeśli przeciwciała tarczycowe, zostaną oznaczone na pobranej od pacjenta próbce, a także odbiegają one znacząco od norm Anty TPO, wówczas może to świadczyć o chorobach, takich jak Hashimoto czy Gravesa-Basedowna. Normy Anty TPO warto także skontrolować w przypadku, gdy pojawiły się słuszne objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Kiedy zgłosić się na badanie przeciwciał tarczycowych?

Peroksydazę tarczycową, czyli innymi słowy ATPO, powinniśmy sprawdzić w momencie, kiedy podejrzewamy u siebie choroby tarczycy lub skłonność do nich. Dodatkowo skierowanie na wykonanie badania przeciwciał tarczycy, mogą otrzymać także osoby z niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy, w celu kontroli zaburzenia. Wówczas ich wyniki, będą znacząco odbiegać od normy Anty TPO.

Jaka jest anty TPO cena?

Wielu zastanawia się nad tym, jaka jest anty TPO cena. otóż badanie podstawowe Anty TPO to koszt rzedu 35 zł.

Jednak jakie objawy mogą dawać zaburzenia pracy tarczycy?

Zacznijmy od objawów wskazujących na niedoczynność. Wówczas chory może borykać się z:

  • Zmniejszonym apetytem,
  • dużą wrażliwością na zimno,
  • wypadaniem włosów,
  • suchą skórą,
  • zaparciami,
  • nadmierną sennością,
  • spowolnieniem czynności życiowych.

Nadczynność tarczycy to Anty TPO wysokie czy niskie?

Całkiem inaczej natomiast, objawia się nadczynność tarczycy, norma Anty TPO również będzie znacząco odbiegać od normalności. Jeśli więc podejrzewamy u siebie tego typu schorzenie, możemy doświadczyć:

  • Nagłej utraty wagi,
  • szybkiego bicia serca,
  • drżenia mięśni całego ciała,
  • nadmiernej potliwości,
  • wytrzeszczu oczu.

Badania normy Anty TPO powinny także przeprowadzić osoby, których wyniki badań, wspomnianych już TSH, FT3 i FT4 są niepokojące i znacznie odbiegają od standardowych norm. Należy wiedzieć także, że wskazaniem do wykonania przeciwciał Anty TPO, jest także podejrzenie chorób autoimmunologicznych, do których zaliczamy:

  • Układowy toczeń rumieniowaty,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedokrwistość złośliwa,
  • choroba Hashimoto,
  • choroba Gravesa-Basedowna.

Kolejnym wskazaniem, do przeprowadzenia badania przeciwciał tarczycowych, jest problem z zajściem w ciąże, w przypadku kobiet, gdzie Anty TPO może być podwyższona. Warto wykonać badanie peroksydazy tarczycowej także, jeśli doszło do poronienia. Badanie ATPO pomoże także określić, jak wysokie jest ryzyko, że po porodzie dojdzie do zapalenia tarczycy.

Jak wygląda badanie ATPO? Co oznacza Anty TPO wysokie?

Badanie na przeciwciała tarczycowe Anty-TPO
Źródło: Pixabay.com

Określenie stężenia przeciwciał tarczycowych jest możliwe, dzięki przeprowadzeniu badania krwi. Wówczas pacjent, musi być do tego przygotowany. Badanie Anty TPO wykonuje się na czczo.Pacjent musi się więc powstrzymać od jedzenia i picia. Badanie ATPO może być przeprowadzone o każdej porze dnia.

Jednak Anty TPO przeprowadza się na czczo, a to oznacza, że najlepiej wykonać je rano. Z żyły pobierana jest krew, do tego najczęściej wykorzystuje się żyłę łokciową. Pobrana próbka trafia niezwłocznie do laboratorium, gdzie niezwłocznie poddawana jest analizie. Po odebraniu wyników należy udać się z nimi do lekarza specjalisty, który zweryfikuje normę Anty TPO. Tylko specjalista ma prawo zadecydować, czy normy Anty TPO są właściwe, czy jednak należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Procedura badania przeciwciał tarczycy będzie wyglądała inaczej, jeśli pacjentem będzie dziecko. Wówczas zamiast wykonania tradycyjnego wkłucia do żyły łokciowej, może zostać wykonane małe nacięcie na skórze. Pamiętajmy, że normy Anty TPO będą się w tym przypadku również różnić.

Normy Anty TPO – czym jest niskie anty TPO, a co oznacza za wysokie anty TPO?

Okazuje się, że norma Anty TPO nie została jednoznacznie określona. Wynika to z prostego faktu, że przeciwciała Anty TPO będą różnić się w zależności od płci pacjenta, a także jego wieku. Kolejną istotną kwestią jest to, że wpływ na normy Anty TPO ma także sposób przeprowadzenia badania i miejsce jego wykonania. Normy Anty TPO są więc zwykle oznaczane indywidualnie, dla konkretnego pacjenta.

Często pojawiają się jednak pytanie – co oznacza Anty TPO równe 9? Co znaczy, że Anty TPO jest oznaczone jako 9? Okazuje się, że w tym przypadku nie ma powodów do niepokoju, gdyż Anty TPO równe 9 oznacza, że nasze wyniki są w normie. Przyjmuje się to za normę Anty TPO.

Jednak co w przypadku, gdy peroksydaza tarczycowa, znacznie od tej normy odbiega? Jak przebiega interpretacja wyników badania?

Wówczas mamy do czynienia z za wysokim Anty TPO, który zwykle wskazuje na choroby autoimmunologiczne. Oznacza to, że PC Anty TPO może wskazywać na, np.: chorobę Hashimoto.

Interpretacja wyników badania przy zbyt niskim Anty TPO

Jeśli jednak mamy do czynienia z niskim Anty TPO, nie możemy podjąć żadnych konkretnych działań. PC Anty TPO, które jest poniżej normy, nie wskazuje bowiem na żadną konkretną chorobę. Przeciwciała Anty TPO i ich zbadanie, może być więc podstawą do poszerzenia diagnostyki.

Nie mniej jednak, peroksydazę tarczycową zawsze powinien zinterpretować lekarz specjalista. Przeciwciała Anty TPO i ich normy będą się od siebie różnić, dlatego często wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.