Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Przedwczesne zgony w niedoczynności przysadki mózgowej

W lutowym numerze „Lancet” dr Jeremy W. Tomlinson i współpracownicy z Uniwersity of Birmingham opublikowali wyniki badań nad zastanawiająco wysoką częstością przedwczesnych zgonów u chorych z niedoczynnością przysadki mózgowej.

Przysadka mózgowa jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, położonym w obrębie jamy czaszki i pełniącym funkcję regulacyjną w stosunku do obwodowych gruczołów dokrewnych. Zawiaduje czynnością tarczycy, nadnerczy, gonad, wydziela hormon regulujący wzrost (somatotropinę). Guzy przysadki mózgowej i inne guzy, rosnące w jej sąsiedztwie, uszkadzają przysadkę i powodują jej niedoczynność. Niedobór lub brak hormonów przysadkowych (hipopituitaryzm) prowadzi do niedoczynności wielu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Od dawna wiadomo, że wśród osób z niedomogą przysadki mózgowej częściej występują przedwczesne zgony, nie było jednak dokładniejszych danych dotyczących tego zagadnienia.

Autorzy cytowanej publikacji zbadali w Wielkiej Brytanii 1000 przypadków niedoczynności przysadki mózgowej i stwierdzili, że zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu (dwukrotnie w stosunku do populacji ogólnej) dotyczyło szczególnie kobiet, ludzi młodych, u których niedoczynność przysadki wystąpiła przed ukończeniem 40. roku życia, ludzi nie otrzymujących substytucji hormonalnej korygującej skutki braku gonadotropin przysadkowych oraz osób z niedoczynnością przysadki spowodowaną przez guz wewnątrzczaszkowy zwany craniopharyngioma.

U tych ostatnich ryzyko przedwczesnego zgonu było aż 10 razy większe, niż u osób z niedoczynnością przysadki o innym podłożu, co badacze wiążą ze współwystępującą otyłością i jej powikłaniami.
W konkluzji autorzy stwierdzają, że niedoczynność przysadki mózgowej nie jest jednorodną jednostką chorobową, zatem każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i leczenia uzależnionego nie tylko od objawów, ale i przyczyny choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.