Loading...
Kręgosłup

Przepuklina centralna na poziomie L4-L5

Pytanie:
Dzień dobry.
Mam 35 lat i chcę zasięgnąć państwa niezależnej opinii na temat mojego schorzenia. Pierwsze badanie MRI wykazało na poziomie L3-L4 przepuklinę centralną, na poziomie L4-L5 przepuklinę centralną lewostronną oraz na L5-S1 – przepuklina centralna prawostronna z masywnym obrzękiem prawego korzenia i worka oponowego. Zdecydowałem się na zabieg operacyjny.
Opis: fenestracja lewostronna L4-l5, usunięcie wypukliny, odbarczenie worka oponowego i korzenia, poszerzona proksymalnie fenestracja prawostronna L5-S1 duże odbarczenie poszerzonego korzenia i worka oponowego.
Po 3 miesiącach wykonałem badanie MRI, którego opis jest następujący:
1. Stan po operacji na poziomie L4-L5. Worek oponowy od strony lewej i od tyłu objęty jest przez bliznę wewnątrzkanałową. W miejscu dojścia operacyjnego zbiornik płynu o wymiarach ok. 1×0,5 cm.
2. Stan po operacji na poziomie L5-S1. Przepuklina (nawrotowa?) tylna centralna z prawostronną lateralizacją, która uciska worek oponowy i oba korzenie nerwowe, w większym stopniu prawy. W miejscu dojścia operacyjnego zbiornik płynu o wymiarach ok. 1×0,5 cm.
3. Wypuklina pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego L3-L4.
Proszę o ewentualne wskazanie specjalisty, do którego mógłbym się udać na konsultacje. Mieszkam w Warszawie.
Z góry dziękuję.

Odpowiedź:
Bardzo trudno jest wydawać opinię na podstawie samych tylko opisów badania MRI, nie widząc klisz ani nie mając sposobności zbadania pacjenta. Istotne znaczenie ma charakter i nasilenie Pańskich dolegliwości oraz to, czy i w jaki sposób zmieniły się one w następstwie zabiegu chirurgicznego. O doległym wyniku leczenia chirurgicznego decyduje również sposób postępowania po operacji.
Nie wiem również, w jaki sposób prowadzone było leczenie usprawniające po operacji (czy stosował Pan gorset ortopedyczny, a jeśli tak, to jaki i ile czasu; czy stosował Pan ćwiczenia usprawniające, przez jak długi okres unikał Pan siadania i schylania się). Uważam, że w pierwszej kolejności powinien Pan być skonsultowany przez zespół lekarzy, który wykonywali operację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.