Loading...
Choroby

Przepuklina pachwinowa – czym jest i co powinieneś o niej wiedzieć

Mężczyznę boli brzuch przez przepuklinę pachwinową

Co kryje się pod terminem przepuklina pachwinowa? Ściana naszego brzucha nie we wszystkich miejscach ma jednorodną strukturę. W niektórych regionach powłok brzusznych mięśnie nie są tak silne i mogą tworzyć się tam przepukliny. Wśród czynników predysponujących do ich rozwoju warto wymienić otyłość, przerost prostaty u panów, nałogowe palenia papierosów oraz treningi siłowe o zbyt dużej intensywności, które angażują mięśnie brzucha. Pojawienie się przepukliny jest również następstwem gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, może się to wydarzyć podczas szybkiego podniesienia jakiegoś ciężaru czy w trakcie silnego parcia na stolec, także przy długo utrzymującym się kaszlu, kichnięciu oraz w wyniku ćwiczeń wykonywanych bez solidnej rozgrzewki.

Za najbardziej dogodną lokalizację dla rozwoju przepuklin uznaje się pachwiny, szczególnie u mężczyzn. To właśnie tam można zaobserwować zgrubienie o delikatnej konsystencji, którego zawartość stanowią pętle jelita albo otrzewna wyściełająca jamę brzuszną od wewnątrz.

Aż 70% przepuklin brzusznych stanowią przepukliny pachwinowe. Co charakterystyczne, znacznie częściej (siedmiokrotnie) spotyka się je u mężczyzn.

Czy operacja przepukliny pachwinowej to konieczność?

Z początku przepuklina pachwinowa może stanowić jedynie drobny defekt i jednocześnie nie powodować żadnych dolegliwości. W tym przypadku można jeszcze wstrzymać się z wykonaniem zabiegu, jednak nie powinno się lekceważyć przepukliny i zakładać, że samoistnie się cofnie. Należy poddawać ją regularnym kontrolom u lekarza i zachować czujność, ponieważ powiększająca się przepuklina, która zaczyna dawać objawy, wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg to jedyna metoda leczenia przepukliny pachwinowej o udowodnionej skuteczności, w tym przypadku nie da się go uniknąć, zapobiega on poważnym powikłaniom takim jak uwięźnięcie przepukliny, które może zakończyć się nawet śmiercią pacjenta.

Czym grozi opóźnienie leczenia operacyjnego przepukliny?

Odkładanie zabiegu na później wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się powikłań, wśród których najpoważniejszym jest uwięźnięcie przepukliny. To stan w którym fragment jelita zostaje zakleszczony w worku przepuklinowym, a jego wycofanie do jamy brzusznej staje się niemożliwe. Treść jelitowa nie może się wtedy przesuwać, a uciśnięte naczynia krwionośne nie są w stanie doprowadzić krwi do jelita, a to stanowi już zagrożenie życia.

Jakie konsekwencje może mieć uwięźnięcie jelita?

Zbyt późna interwencja chirurgiczna w przypadku uwięźniętej przepukliny pachwinowej wydłuża okres niedokrwienia jelita, które może ostatecznie ulec martwicy i spowodować zapalenie otrzewnej lub wstrząs septyczny, doprowadzając nawet do zgonu pacjenta. Przeprowadzenie zabiegu w trybie pilnym jest obarczone wyższym ryzykiem powikłań zarówno podczas jak i po operacji. Aby uratować życie pacjenta chirurg musi wyciąć część jelita objętą martwicą, przy współistniejącym zagrożeniu zakażeniem nie zawsze może jednak wszczepić syntetyczną siatkę. Zdecydowanie korzystniej jest poddać się operacji zanim dojdzie do powikłań, gwarantuje to optymalny przebieg i wyniki leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.