Loading...
Zdrowie

Przyczyny nieświeżego oddechu i brzydkiego zapachu z ust

Mężczyzna z nieświeżym oddechem zasłania swoje usta dłońmi

Artykuł partnera.

Wielu ludzi boryka się z nieświeżym zapachem z ust. Jest to dość kłopotliwa dolegliwość, z którą można próbować walczyć na różne sposoby. Czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy, co robić, gdy z ust wydobywa się brzydki zapach.

Co jest najczęstszą przyczyną przykrego zapachu z ust?

Nieświeży oddech jest najczęściej spowodowany problemami w obrębie jamy ustnej. Może to być zepsuty ząb, choroba dziąseł lub błędy pielęgnacyjne. Zaniedbania w higienie takie jak brak mycia zębów, czyszczenia języka, nitkowania przestrzeni międzyzębowych prowadzą do powstania złogów osadu, kamienia i próchnicy oraz sprzyjają występowaniu problemów z nieprzyjemnym zapachem z ust. Do innych popularnych przyczyn o podłożu chorobowym należą:

  1. refluks żołądkowo-przełykowy,
  2. angina,
  3. kwasica ketonowa,
  4. zapalenie migdałków.

Większość z nich można skutecznie wyleczyć i pozbyć się w ten sposób pierwotnej przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu dochodzącego z ust. Doraźnie można maskować nieświeży oddech za pomocą gum do żucia, cukierków smakowych, płukanek ziołowych z naparu z szałwii lub mięty.

Nieświeży oddech może być także związany z paleniem papierosów. Często jest wynikiem spożywania potraw z cebulą, czosnkiem lub kiełbasą. Po spożyciu takich potraw warto umyć dokładnie zęby i wyczyścić język. Pomaga też zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Na zapach z ust wpływa także picie mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Używki te sprzyjają powstawaniu osadu i kamienia nazębnego. Jeśli pozostałości pożywienia zostaną w jamie ustnej – na dziąsłach, na języku lub między zębami – mogą rozwijać się na nich bakterie. Ich pojawienie się będzie skutkować powstawaniem nieprzyjemnego zapachu z ust. Może też sprzyjać rozwojowi chorób dziąseł, przyzębia oraz próchnicy zębów.

Zapalenie zatok a nieświeży oddech

Czasami nieprzyjemny zapach z ust wynika z toczącego się procesu zapalnego. Najczęściej jest to przewlekłe zapalenie zatok. Zbierająca się wydzielina z bakteriami wydziela woń, która jest dość uciążliwa dla pacjenta oraz dla otoczenia. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja laryngologa. Lekarz pomoże dobrać leczenie, które szybko i skutecznie zwalczy infekcję będącą bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu. Zanim skontaktujesz się ze specjalistą, możesz wspomagać się środkami dostępnymi w aptece. Lek na zatoki bez recepty – https://www.allecco.pl/zatoki.html pomogą rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej usunięcie z dróg oddechowych. Substancje czynne obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk i ułatwiają oddychanie. Pozbycie się wydzieliny zalegającej w zatokach znacznie poprawia zapach z ust.

Nieświeży zapach z ust może być spowodowany dolegliwościami układu pokarmowego, problemami stomatologicznymi lub zaniedbaniami higienicznymi. Zadbaj o zdrowe zęby i o dobre trawienie, a na przykre dolegliwości stosuj dostępne środki farmaceutyczne. Jeśli objawy utrzymują się mimo zastosowanych środków, skontaktuj się z lekarzem internistą, by zdiagnozował Twój problem i wskazał skuteczne metody zapobiegania przykremu zapachowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.