Loading...
Sport

Przygotowując się na trening – halówki i inne modele butów sportowych

osoby zakładają sportowe buty na trening

Wśród butów sportowych znaleźć można bardzo zróżnicowane modele w różnych fasonach, o odmiennej budowie podeszwy i cholewki. Model dla siebie powinno się dobierać nie tylko pod kątem rozmiaru i upodobań estetycznych, ale także rodzaju wykonywanego treningu. Jak znaleźć wygodne i odpowiednio dobrane buty sportowe?

Jak wybrać buty na trening?

Buty na trening warto dobierać pod kątem wykonywanych ćwiczeń, jednak istnieją pewne cechy, które powinny posiadać wszystkie wysokiej jakości sportowe modele. Przede wszystkim należy pamiętać, że buty odpowiednie do ćwiczeń fizycznych zawsze powinny być odpowiednio dobrane pod kątem rozmiaru. Nie mogą być ani za małe, co będzie powodowało nieustanny dyskomfort podczas treningu, ani zbyt duże, przez co przesuwałyby się i mogły doprowadzić do kontuzji. Zamawiając buty przez internet, zawsze zaleca się dokładne zmierzenie własnych stóp i dobór rozmiaru o 5-7 milimetrów większego.

Na jakie cechy sportowych butów warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

  • Cholewka sportowego obuwia powinna pozwalać na cyrkulację powietrza wewnątrz. Ponieważ skóra nie przepuszcza powietrza tak dobrze jak tkanina, na modelach skórzanych często znaleźć można drobne otwory wentylacyjne. Ważny jest także wzmocniony zapiętek dla jak najlepszej stabilizacji.
  • Przyczepność butów do podłoża przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo treningu. Podeszwę i wysokość jej bieżnika dobiera się pod kątem powierzchni, na jakiej się ćwiczy. Halówki na płaskich podeszwach najlepiej sprawdzają się podczas treningu w zamkniętych pomieszczeniach, podczas gdy buty trekkingowe to znacznie lepszy wybór na piesze wyprawy w teren.
  • Amortyzacja to kolejna ważna cecha sportowych butów, która zależy od ich przeznaczenia. Buty odpowiednie do biegania albo wykroków powinny być wyposażone w grubą, elastyczną i miękką podeszwę, która zamortyzuje stopy i odciąży stawy.

Buty na trening

Dobór butów do rodzaju wykonywanych ćwiczeń

Pierwsza ważna kwestia podczas doboru butów sportowych to miejsce treningu. Ćwicząc w zamkniętej siłowni bądź na hali potrzebuje się zupełnie innych butów, niż osoba biegająca w terenie. Pod kątem miejsca treningu dobiera się nie tylko podeszwę odpowiednią do nawierzchni, ale także i cholewkę butów. W przypadku modeli przeznaczonych do ćwiczeń na zewnątrz, szczególnie podczas chłodnych miesięcy roku ważna jest także ich izolacja termiczna.

Jak dobrać sportowe buty do rodzaju treningu? Najpopularniejsze z tej kategorii są damskie buty do biegania. W ich przypadku bardzo ważna jest lekkość – ciężkie buty mogłyby zbyt bardzo obciążać nogi, utrudniać bieg i sprawiać, że organizm będzie szybciej się męczył. W butach do biegania niezbędna jest także odpowiednia amortyzacja podeszwy. W przypadku treningów cardio dużą uwagę przykłada się również do przyczepności butów – poślizgnięcie się podczas biegu to prosta droga do kontuzji.

Podczas ćwiczeń siłowych amortyzacja butów nie jest aż tak ważna. W tym przypadku istotniejsza jest oddychalność butów, a więc odpowiednia przepuszczalność powietrza przez materiał cholewki. Ważna jest także dobra stabilizacja, którą wzmacnia się przez utwardzony zapiętek i lekko podwyższoną piętę.

Jakie buty wybrać do zróżnicowanych treningów, w których pojawiają się ćwiczenia z różnych kategorii? W takim przypadku największą uwagę zaleca się zwrócić na miejsce ćwiczeń, nawierzchnię, subiektywnie postrzeganą wygodę butów i ich dopasowanie do indywidualnego kształtu stopy. Na rynku znaleźć można wiele uniwersalnych modeli, w których zastosowano średni stopień amortyzacji i optymalne usztywnienie dla ustabilizowania nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.