Loading...
Choroby

Psychiatra sądowy – jakie może zadawać pytania?

Mężczyzna jest na spotkaniu z psychiatrą sądowym

Czasami, kiedy toczy się postępowanie w jakiejś sprawie, do jej rozstrzygnięcia potrzebna jest opinia psychiatry sądowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy stan psychiczny osoby w trakcie uczestnictwa w zdarzeniu bądź w toku postępowania wykazuje pewne odstępstwa od tego, co uważa się za normę. W takim przypadku sąd zgodnie z art. 202 Kodeksu postępowania karnego może podjąć decyzję o powołaniu przynajmniej 2 biegłych psychiatrów. Wtedy specjaliści przeprowadzają badanie i wydają opinię o stanie zdrowia psychicznego osoby oskarżonej.

Wywiad przeprowadzany przez psychiatrę sądowego to bardzo stresująca sytuacja dla samego oskarżonego, ale i dla jego rodziny, ponieważ może w istotny sposób zaważyć na wyniku całego postępowania. Z tego względu wiele osób woli się przygotować do tej procedury. Nic dziwnego – wiedza na temat tego, jakie pytania zadaje biegły sądowy psychiatra, może być bardzo przydatna w takiej sytuacji.

Biegły psychiatra sądowy – jakie może zadawać pytania?

Badanie przeprowadzane na wniosek sądu nie różni się niczym szczególnym od tego, które odbywa się na co dzień w gabinecie psychiatry. Oba rodzaje nie otrzymały określonych ram czasowych – to sam specjalista uznaje, kiedy ma wystarczająco dużo informacji do sporządzenia opinii. Co więcej, treść zadawanych przez psychiatrę pytań również dużo się nie różni od tych, z którymi chorzy mają styczność w trakcie zwykłego badania.

O co pyta psychiatra sądowy? Najpierw pytania zadawane przez specjalistę obejmują podstawową wiedzę pacjenta o samym sobie oraz otaczającym go świecie. Dlatego lekarz w pierwszej kolejności pyta badaną osobę o to, jak ma na imię, ile ma lat oraz gdzie mieszka. Następnie pytania obejmują wiedzę chorego na temat tego, jaki obecnie jest dzień, miesiąc i rok, a także, gdzie się znajduje.

Jakie pytania zadaje biegły sądowy? Dalsza część badania jest w większości uzależniona od indywidualnych potrzeb toczonego postępowania oraz od lekarza. Jednak zazwyczaj na początku obejmuje pytania na temat tego, jak czuje się pacjent. To pozwala ocenić tzw. afekt, a więc aktualny stan uczuciowy. Idąc dalej, lekarz ma możliwość oceny również nastroju badanego, na który składają się stany emocjonalne utrzymujące się przez dłuższy czas.

Następnie ocenie podlegają tempo myślenia oraz rodzaj treści, które napływają do umysłu pacjenta. Analiza następuje na podstawie tego, czy badany długo zastanawia się nad odpowiedziami, czy udziela ich bez zastanowienia. Ten element sprawdza również, czy u pacjenta nie występują urojenia, obsesje bądź natrętne myśli.

Biegły psychiatra ocenia także poziom koncentracji i pamięć. Dzieje się tak, gdyż odchylenia od normy w tych aspektach również mogą wskazywać na występowanie pewnych zaburzeń. O co pyta psychiatra sądowy poza wymienionymi aspektami? Kolejne kwestie, które porusza specjalista to m.in. ewentualna przeszłość chorobowa badanego czy uzależnienia.

Co jeszcze bada psychiatra sądowy?

Co istotne, badanie przeprowadzane przez psychiatrę wyznaczonego przez sąd odbywa się zaraz po ujrzeniu badanego przez lekarza. Dzieje się tak, ponieważ specjalista nie wydaje opinii jedynie na podstawie tego, co usłyszy od danej osoby. Liczy się również to, co zostaje pokazane nieświadomie.

Opinia biegłego psychiatry sądowego poza informacjami uzyskanymi na drodze wywiadu obejmuje również ubiór. Czasami zdarza się, że osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne nieświadomie okazują to za pomocą odzieży. Niekiedy są to niechlujne czy brudne elementy stroju. Innym razem chorzy noszą ubrania kompletnie do siebie niepasujące pod względem kolorystycznym lub okazjonalnym. Kolejny przykład obejmuje osoby wkładające niezwykle barwną, kontrowersyjną czy krzykliwą odzież.

Inny badany aspekt to postawa pacjenta. W trakcie rozmowy specjalista analizuje sposób siedzenia osoby naprzeciwko, czy utrzymuje ona kontakt wzrokowy z lekarzem, a jeśli nie, to w którą stroną i na co spoglądają jej oczy. Co więcej, szybkość oraz sposób wypowiadanych słów także mogą być istotnymi wskazówkami.

Kolejny ważny czynnik to zachowanie badanej osoby. Wiele o człowieku i jego kondycji psychicznej mówią odruchy, dlatego psychiatra sądowy obserwuje wszelkie niekontrolowane ruchy dłoni, drżenie, mruganie, drapanie się itd.

Dowiedz się, czym jest terapia psychodynamiczna odwiedzając stronę: https://wybierzteraz.pl/terapia-psychodynamiczna-na-czym-polega/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.