Loading...
Psychika

Psycholog sportowy – dlaczego warto korzystać z jego pomocy?

Psychologia sportu - pani psycholog z podkładką do notowania siedząca na kanapie.

Psychologia sportu to dziedzina, która w ostatnich latach mocno zyskała na popularności. W czasach, gdy forma fizyczna zawodników bywa niezwykle wyrównana, o ostatecznym sukcesie decydować może sfera psychiczna. Nikt nie neguje więc roli, jaką psychologia sportowa odgrywa we współczesnym współzawodnictwie.

Psychologia w sporcie nie jest wcale nowym pojęciem, choć tak naprawdę od niedawna zaczęto mówić o jej znaczeniu dla uzyskiwania dobrych wyników. Szczególnie w sporcie wyczynowym, gdzie poziom fizycznego wytrenowania jest niezwykle wyrównany, o końcowym sukcesie decydować może właśnie przygotowanie mentalne. Zauważają to sami sportowcy, dla których psycholog sportowy jest w wielu przypadkach niezbędnym członkiem sztabu szkoleniowego.

Psychologia sportu – definicja

Psychologia sportu to dziedzina psychologii, która od strony teoretycznej zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem psychologicznych aspektów występujących w sporcie, a w praktyce – przekładaniem tej wiedzy na poprawę mentalności osób uprawiających sport. Nie można upraszczać, że psychologia w sporcie jest potrzebna tylko po to, aby mobilizować do pracy zawodników, którzy w danym momencie znajdują się w psychicznym dołku. Psycholog sportu to specjalista, który bardzo często pracuje z zawodnikami w szczytowym momencie kariery, tak aby mogli być w pełni przygotowani do dalszych występów i osiągali jeszcze wyższy poziom.

Psychologia sportu – co obejmuje?

Psychologia sportowa obejmuje szereg działań, dzięki którym sportowiec zyskuje umiejętności:

  • prawidłowego wyznaczania sobie celów krótko- i długoterminowych,
  • komunikowania się z trenerami, członkami drużyny, rodziną czy mediami,
  • radzenia sobie ze stresem,
  • motywowania się do dalszej pracy,
  • pobudzania się i wyciszania.

Dzięki pracy z psychologiem sportowym zawodnik buduje i wzmacnia pewność siebie, potrafi koncentrować się na wyznaczonych celach, zyskuje odporność psychiczną w sytuacjach stresowych, potrafi wyciągać wnioski z błędów i porażek. W powszechnym mniemaniu wiele z tych cech ma charakter wrodzony – otóż nie do końca. Tak samo jak wydolność czy szybkość, w dużej mierze można je wytrenować. I do tego właśnie potrzebna jest psychologia sportu.

Psycholog sportowy – nie tylko dla zawodowców!

Najczęściej z pomocy psychologów sportowych korzystają zawodnicy uprawiający sport wyczynowo, dla których jest to praca i źródło utrzymania. Istnieją jednak sytuacje, w których psycholog sportu pomóc może także amatorom. Przydarzać im się mogą poważne kontuzje, po których obawiają się wrócić do aktywności. Czasami tracą motywację do uprawiania sportu lub przeciwnie – aktywność, która miała dawać relaks i odprężenie staje się przyczyną frustracji. Psychologia sportowa pomoże także w tego typu kwestiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.